niedziela, 31 stycznia 2016

Ilona Tront - "Przygody kotki Misi"


Tytuł: Przygody kotki Misi
Autor: Ilona Tront
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2016
recenzja przedpremierowa
Liczba stron: 204
Wiek: 5+

Opis:
Wokół nas żyje dużo zwierząt. Niektóre z nich trzymamy w domach, inne mieszkają w zagrodach czy ogrodach zoologicznych. Nie zdajemy sobie sprawy, że one też mają swoje rodziny, swoje uczucia i problemy, z którymi muszą się mierzyć każdego dnia.
Reakcje kotki Misi, Brutusa, Pawia i innych bohaterów tej książki są podpowiedzią na przeróżne sytuacje, np. jak nie krzywdzić innych swoim postępowaniem, jak pomagać i współczuć innym w potrzebie, szanować rodziców i swój dom oraz swoją małą ojczyznę. Ponadto zwierzątka uczą zgody, kompromisów, przepisów drogowych, szlachetności, szacunku do środowiska i kultury osobistej. Przestrzegą przed zbytnim zaufaniem obcym i uzależnieniem się od rzeczy. Wspominają o higienie osobistej i odpowiedzialności za podjęte decyzje.

Recenzja:
Ilona Tront ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Studiując, pisała pracę semestralną na temat roli babci w życiu wnuków i wiele wówczas czytała na ten temat. Zastanawiała się, jaką babcią powinno się być i jaką będzie ona. W wyniku tych rozmyślań powstała książka Przygody kotki Misi. Autorka pisze we wstępie, że opowiadanie o kotce zawiera wartości, które powinno się wpajać dzieciom od najmłodszych lat. Jej intencją było ukazanie dobra i zła, z jakim dziecku przyjdzie się spotkać w przyszłości oraz pokazanie mu problemów i radości życia codziennego. Charakter tej książki jest więc silnie edukacyjny. Tak naprawdę każda przygoda kotki Misi jest pretekstem do przekazania jakichś wartości. Nie ma w tej historii żadnych zbędnych wydarzeń, wszystkie zbudowane są w taki sposób, żeby czegoś dziecka nauczyć.
Misia jest dobrze wychowaną kotką o dobrym sercu, która troszczy się o swoich przyjaciół. Ona również czuje potrzebę edukowania, dzieli się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami z innymi zwierzętami, nawet z tymi, które mieszkają w gospodarstwie sąsiadów. Autorka porusza między innymi takie tematy jak przechodzenie przez jezdnie, oczywiście zwraca uwagę na to, jak ważne jest przechodzenie przez nią w miejscach oznakowanych i z odpowiednią sygnalizacją. Przykładem służy tu kot Senator, który nieostrożnie przebiegł przez ulicę i zapłacił za to potrąceniem przez samochód. Kolejnym poruszanym tematem jest higiena osobista, oprócz tego Misia uczy, że nie warto być egoistą i z dobrego serca pomaga innym, nawet jeśli wcześniej byli dla niej niemili. Autorka pisze też o zwalczaniu dobra złem, odpowiedzialności za zwierzęta, uczciwości, dbaniu o środowisko, pracy nad sobą i swoimi uprzedzeniami; przestrzega przed zbytnią ufnością w stosunku do osób, których nie znamy i tak dalej, i tak dalej. Jak widzicie, pełen zestaw wartości, które warto przekazać dziecku.
Oprócz tego każde trudniejsze słowo jest wyróżnione pogrubieniem i wyjaśnione w tekście, co jest bardzo fajnym zabiegiem, bo pozwoli dziecku na wzbogacenie słownictwa. Przygody kotki ilustrują rysunki o estetyce, która przypadnie do gustu młodszym dzieciom. Na końcu każdego rozdziału znajdują się pytania podsumowujące niejako to, o czym była mowa, oraz przysłowia. A na końcu książki autorka zmieściła garść zadań i zagadek.
Ciężko mi ocenić tę pozycję, na pewno nie czytałabym jej dla przyjemności, bo tak jak napisałam, ma ona silnie edukacyjny charakter. Jeśli szukacie czegoś, co pomoże wam przekazać dziecku pozytywne wartości, na pewno śmiało możecie sięgać po tę książkę. Wasze pociechy z pewnością wiele się nauczą, czytając o kotce Misi i jej przygodach.


Książkę dostałam od wydawnictwa Novae Res

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz