piątek, 2 lutego 2018

Magda Malicka, "Co to? Dlaczego? Jak? Świat wokół nas"


Autor: Magda Malicka
Tytuł: Co to? Dlaczego? Jak? Świat wokół nas
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 24
Ocena: 9/10
Wiek: 4-5

Opis:

Czemu flamingi są różowe? Po co lisowi puszysta kita? Po co żyrafie taka długa szyja? Czemu trawa jest zielona?
Świat jest pełen niespodzianek!
Zwierzęta i rośliny to ponad 50 pytań i odpowiedzi przybliżających świat roślin oraz zwierząt domowych, leśnych, tych, które latają i tych, które pływają.

Recenzja:

W poprzedni piątek na Bajkowirze ukazała się recenzja książki "Co to? Dlaczego? Jak? Zwierzęta i rośliny". Dziś zapoznajmy się z kolejną publikacją z tej serii, tj. "Co to? Dlaczego? Jak? Świat wokół nas". Okładka sugeruje, że obie książki przeznaczone dla dzieci w wieku 4+. O ile pierwsza część, o świecie fauny i flory, była wypełniona pytaniami i odpowiedziami w większości dość prostymi, to już w drugiej mamy do czynienia z wiadomościami nawet na poziomie klas wyższych niż nauczanie wczesnoszkolne. Co nie znaczy absolutnie, że czterolatek nic z lektury nie wyniesie. Wręcz przeciwnie, nawet jeśli nie zapamięta całości, to w umyśle zostanie już zasiane ziarenko ciekawości i w późniejszym czasie łatwiej mu będzie tę wiedzę przyswoić.

"Co to? Dlaczego? Jak? Świat wokół nas" to zbiór pięćdziesięciu dwóch pytań o to, co nas otacza oraz odpowiedzi na nie, opatrzonych tematycznymi ilustracjami. W tej części dziecko dowie się wielu ciekawostek o wszechświecie, gwiazdach, planetach, zjawiskach atmosferycznych, budowie kuli ziemskiej, grawitacji czy różnych środkach transportu. Tematy dość ambitne jak dla dzieci w tym wieku, prawda? Wszystko wyjaśnione jest jednak prostym, przystępnym językiem, dzięki czemu także przedszkolak zrozumie odpowiedzi przynajmniej na część z zadanych pytań.

W środku książki znajdziemy mnóstwo naklejek, które należy umieścić w odpowiednich miejscach, dzięki czemu poza porządną porcją wiedzy młody Czytelnik poćwiczy także spostrzegawczość oraz motorykę małą w sposób, który będzie dla niego atrakcyjny - w końcu dzieci uwielbiają naklejki, a tych będą mieć w publikacji Wydawnictwa Zielona Sowa pod dostatkiem. Znajdziemy tutaj także, tak jak w części poprzedniej, naklejki do ozdobienia samodzielnie wykonanego dyplomu w nagrodę za poznanie tylu ciekawostek dotyczących świata i wszechświata.Na koniec powiem, że niektóre pytania zaskoczyły nawet mnie i gdyby przyszło mi na nie odpowiedzieć od razu, miałabym z tym problem. Przykład? Dlaczego oczy nie zamarzają na mrozie? Ciekawa jestem, co Wy byście odpowiedzieli :)

Podsumowując, bardzo wartościowa publikacja pod względem merytorycznym, nie mam przekonania natomiast, czy 4-5latki rzeczywiście będą w stanie całość tej wiedzy przyswoić. Pojedyncze przypadki zapewne tak, ale raczej nie będzie to regułą. Książki mają jednak to do siebie, że zawsze można do nich wrócić, gdy przyjdzie odpowiedni czas, więc prędzej czy później wszyscy jej posiadacze z tej wiedzy skorzystają.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zielona Sowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz