piątek, 26 kwietnia 2019

Praca zbiorowa - "Więcej!", "Dlaczego?", "Nie!", "Już!"


Autor: Praca zbiorowa
Tytuł: Więcej!, Dlaczego?, Nie!, Już!
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 28 + 28+ 28 +28
Ocena: 10/10
Wiek: 0-2 lata

Opis:

Więcej! Mały Adaś odkrył nowe słowo. Życie rodziny nosorożców nigdy nie będzie już takie same!

Dlaczego? Adaś chce WSZYSTKO wiedzieć. Gdyby tylko sposób, w jaki odkrywa prawdę nie był tak chaotyczny…

Nie! Mówili, że Adaś był uroczym dzieckiem, dopóki nie nauczył się pewnego nowego słowa.

Już! Adaś nie potrafi cierpliwie czekać. Jest tyle fantastycznych rzeczy do roboty, ale jak on chce je wszystkie zrobić za jednym razem?

Maluch poznaje świat to książki, w których główny bohater (mały nosorożec lub mały miś) przeżywa ciekawą i zabawną przygodę. Mnóstwo śmiechu, pozytywnych wspomnień i morał, który możemy przekazać dziecku po lekturze.

Recenzja:

Ta seria to dla nas niemałe zaskoczenie. Właściwie to trafiła do naszego domu przez przypadek, a przyjęła się do tego stopnia, że moja córa chce czytać wszystkie części przed drzemką, na dobranoc, a często nawet po prostu w dzień. Ba! Ona prawie nauczyła sie już mówić nosorożec! Dość niepozorne okładki i tytuły, które mnie osobiście sugerowały, że będą to raczej proste kartonówki związane z pierwszymi słowami malucha, okazały się nośnikiem sympatycznych i bardzo życiowych treści, znanych chyba wszystkim rodzicom. Nic więc dziwnego, że Zosia pokochała tę serię. Zaczynam też ufać przypadkom - bez nich pewnie nigdy nie trafiłybyśmy na te książki, a to aktualnie ulubione lektury córki.

Każda z książeczek dotyczy jednego z zagadnień, z którymi prędzej czy później każda (lub niemal każda) rodzina się spotka. Gdy dziecko nauczy się mówić "nie" i rozumieć, że jest samodzielnie funkcjonującym człowiekiem, który ma prawo do sprzeciwu, zaczyna ochoczo z tego prawa korzystać. Czasem zbyt często, czasem nie do końca zdając sobie sprawę z konsekwencji własnych wyborów. I właśnie o tym jest ta książeczka. W "Więcej!" mamy do czynienia z codziennymi sytuacjami, w których główny bohater robi wszystko troszeczkę bardziej, mocniej i więcej, niż trzeba. Z jakim skutkiem? Na pewno czasem zabawnym, chociaż nie zawsze. Tutaj genialne jest przesłanie - "może więcej nie oznacza zawsze dobrej zabawy? Może więcej to czasami za dużo?". Ujęlibyście lepiej ten temat? Myślę, że ja osobiście nie. W punkt. A jak często słyszeliście od dziecka, że chce coś robić lub dostać już teraz? Cierpliwość nie jest mocną stroną maluchów, głównego bohatera tej serii również, ale kolejna z opowieści pokazuje, że czasem warto na coś poczekać. W tej serii nie mogło zabraknąć jeszcze jednego pytania. "Dlaczego?" jest jedną z zabaniejszych części, bo pytania to w pewnym wieku nieodłączny element rzeczywistości rodziców i dzieci. Na niektóre łatwo odpowiedzieć, inne spędzają sen z powiek dorosłym. Czy te pytania kiedyś się kończą? Autorzy tych książek dali na to prostą, a jednocześnie wyczerpującą odpowiedź. Jaką? Przekonajcie się sami, sięgając po tę wdzięczną serię.
W każdej z książeczek bohaterami jest rodzina nosorożców z sympatycznym, rozbrykanym Adasiem na czele. To właśnie Adaś, jego pytania i pomysły, są przyczynkiem do snucia opowiastek, czasem wesołych, innym razem przejmujących, ale zawsze bardzo miłych w odbiorze. Przyjemne dla oka ilustracje, niewielki format i grube, kartonowe strony to kolejne zalety serii, w której tak naprawdę trudno byłoby mi się doszukać wad.

Jeśli mam być szczera, to jest to jedna z najfajniejszych serii dla maluszków. Żałuję, że wychodzi dopiero teraz, gdy moja Zosia ma 19 miesięcy, ale myślę, że jeszcze przez trochę nam posłuży. Atrakcyjna zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, który niejednokrotnie uśmiechnie się pod nosem, myśląc - to o nas.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Wilga.

2 komentarze:

  1. Moje pociechy są starsze. Może polecę znajomym lub rodzinie. Fajny pomysł na prezent dla maluszka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajna seria i 4 bardzo ważne zagadnienia. Myślę, że dla każdego malucha, nawet pewnie 3 latek się ucieszy. Szczególnie zachwyca mnie książeczka "Więcej!" i jej przesłanie "może więcej nie oznacza zawsze dobrej zabawy?" może więcej to czasami za dużo?" jest bardzo prawdziwe :)

    OdpowiedzUsuń