piątek, 31 maja 2019

Jarosław Kaczmarek - "Skrzydłowi. Technicy, magicy, indywidualiści"


Autor: Jarosław Kaczmarek
Tytuł: Skrzydłowi. Technicy, magicy, indywidualiści
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Ocena: 8/10

Opis:

Porywająca książka o najlepszych skrzydłowych świata i jednych z największych gwiazd współczesnej piłki nożnej. Prawdziwa gratka dla dzieci i młodzieży, dla których piłka jest pasją nad pasjami. 

Czytelnicy dostają do rąk wciągające opisy pięciu genialnych dryblerów. Są to: 
- Leo Messi 
- Neymar 
- Gareth Bale 
- Kylian Mbappé 
- Eden Hazard 

Każda strona książki jest przepełniona emocjonującymi historiami prosto z największych stadionów świata. Autor Jarosław Kaczmarek przywołuje genialne, szalone dryblingi i gole, które przeszły do historii futbolu. 

Książka „Skrzydłowi. Technicy, magicy, indywidualiści” zawiera również porady, krótkie lekcje, jak wypracować własną technikę, dryblerskie triki i sztuczki. Jarosław Kaczmarek porusza wyobraźnię i emocje czytelników. „Skrzydłowych” czyta się z wypiekami na twarzy porównywanymi do tych, wywołanych emocjami w trakcie oglądania dobrego meczu.  

„Cóż, większość genialnych dryblerów ma sobie coś z szaleńca. Pewnie dlatego, że potrzeba dużo zakręconej wyobraźni i odwagi, by podejmować próbę okiwania wszystkich przeciwników.”

Recenzja:

Seria autorstwa Jarosława Kaczmarka nie jest dla mnie nowością, więc od początku wiedziałam, że spotkam się tutaj z porządnym opracowaniem merytorycznym tematu. A że skrzydłowi to jedna z najciekawszych ról na murawie, to ta książka mogła być albo tak samo dobra, albo jeszcze lepsza od poprzednich. I nie rozczarowałam się!

Osobiście podziwiam umiejętności, ale także kondycję fizyczną skrzydłowych, którzy podczas meczu "chodzą" flankami boiska, jakby ich siły były niewyczerpane. I trzeba przyznać, że często robią to w sposób niesamowicie efektowny, mijając rywali jeden po drugim, by w końcowym etapie odegrać kluczową rolę przy strzale na bramkę, podając do napastnika. I wbrew obiegowej opinii na temat naszej rodzimej Ekstraklasy i na naszych murawach dzieją się takie rzeczy, może nie tak często jak u światowych gigantów futbolu, ale jednak się dzieją, a ja lubię doceniać własne podwórko w opozycji do ciągłych narzekań wielu.

W książce między innymi przedstawiono sylwetki pięciu wybitnych skrzydłowych: Mbappe, Hazarda, Bale'a, Neymara oraz najlepszego z najlepszych - Leo Messiego. Już samo to zestawienie wystarczyłoby, aby zainteresować tą publikacją młodych sympatyków piłki nożnej, jednak autor nie poprzestał na życiorysach. Znajdziemy tu także choćby masę zdjęć, w tym fotografii z najsłynniejszych meczów. Nie brakuje także rad sugerujących, jak zostać skutecznym i efektownym dryblerem oraz uwag byłego selekcjonera naszej kadry, Andrzeja Stejlau'a, bez wątpienia autorytetu w dziedzinie futbolu.Książkę, jak i całą serię, zdecydowanie polecam tym, którzy ukochali piłkę nożną, bez względu na to, czy grają czynnie, czy oglądają mecze na stadionie lub TV. 

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont

6 komentarzy:

 1. Super pozycja dla nastolatka zafascynowanego piłką nożną :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój syn uwielbia piłkę nożną. On by z tą książką spał. Czyta jeszcze powoli i dlatego pewnie mnie prosiłby o pomoc. Może sama bym się trochę zainteresowała?

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście lubię tylko wielkie wydarzenia piłkarskie typu mundial i euro, ale syn jest fanem piłki. 🙂

  OdpowiedzUsuń
 4. Marta Aleksińska31 maja 2019 13:46

  Już się boje ze gdy mój synek dorośnie do fascynacji piłka tą pozycją będzie już niedostępna. Brać na zapas?

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla miłośników piłki super pozycja.

  OdpowiedzUsuń