piątek, 14 czerwca 2019

Wanda Chotomska - "Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach"


Autor: Wanda Chotomska
Tytuł: Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 112
Ocena: 9/10

Opis:

To będzie wyjątkowy rok! 
Wiosną z pierwiosnkiem zagramy w zielone i zajrzymy do sklepu z piegami. Latem pobiegamy na bosaka po kałużach, przygotujemy najprawdziwsze baby piaskowe i przy ognisku obejrzymy gwiazdy. 
Jesienią sprawdzimy, czy parasol lilipucik urośnie od deszczu, dowiemy się, co zgubił kasztan i gdzie zamierza przespać zimę pewien niedźwiedź. Zimą usłyszymy żale schowanej w kufrze mufki i otulimy się szalikiem pełnym nut, by zakończyć rok balem w Balbalonii. 

Niezwykłe wydanie zupełnie nowych i tych dobrze znanych wierszy uwielbianej przez wiele pokoleń Polaków wybitnej poetki przepięknie zilustrowane przez Ewę Poklewską-Koziełło, którego nie może zabraknąć na półce z książkami.

Tutaj wyznanie uczynię
ze wszystkich wyznań najszczersze –
że u mnie, w moim domu
rosną wyłącznie wiersze.
Wszędzie rosną –
w całym mieszkaniu,
we framugach, futrynach, wnękach –
każda ściana rymami kwitnie,
każda ściana od wierszy pęka.

Recenzja:

Macie czasem tak, że wystarczy nazwisko autora, byście wzięli książkę w ciemno, nie zaglądając nawet do środka? Ja tak i uzbierało mi się już całkiem spore grono takich pewniaczków. Nie będę oryginalna, jeśli napiszę, że jednym z nich jest Wanda Chotomska. Podejrzewam, że na wiele osób to nazwisko działa w podobny sposób.

Tutaj, poza autorką, doszedł jeszcze jeden istotny szczegół, widoczny już na okładce, który zapewne skłoni wielu rodziców do zakupu tej publickaji dla swoich pociech - pory roku, jak Polska długa i szeroka, tak temat ten nie traci na popularności i - według mnie - prędko nie straci, wszak jest to coś, co obserwujemy na co dzień, coś, co stanowi podstawę do milionów pytań ze strony dzieci. A że o sensowne zbiory wierszy nie tak łatwo, tak zbiór tekstów Wandy Chotomskiej na pewno znajdzie wielu zwolenników.

Wiersze zebrane w tej publikacji podzielono - zgodnie z tym, co zapowiada tytuł - na rozdziały dotyczące poszczególnych pór roku. Jedne krótkie, inne dłuższe, wszystkie urocze, wdzięcznie rymowane, malujące przed oczami czytelnika kolejno wiosnę, lato, jesień i zimę. Mnie osobiście najbardziej urzeka właśnie ta obrazowość, z jednej strony pozwalająca wyobraźni rozwinąć skrzydła, z drugiej - wskazująca ścieżkę, którą czytelnik winien kroczyć. Moja córa jest co prawda jeszcze za mała na ten zbór, niemniej, znając już dobrze jej gust, sądzę, że ta książka ma wszelkie zadatki, by stać się jednym z jej ulubionych zbiorów wierszy, więc na pewno poczeka ona u nas, aż Zosia podrośnie.

W moim odczuciu najsłabszą stroną publikacji są ilustracje. Nie jest to po prostu ten rodzaj kreski, który najbardziej do mnie przemawia, choć zapewne ma on swoich zwolenników. Niemniej nawet ja przyznaję, że całość prezentuje się miło dla oka i wdzięcznie, po prostu warstwa wizualna nie rzuciła mnie na kolana."Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach" to doskonały, bo uniwersalny pomysł na prezent dla kilkulatka, który pozwoli zapoznać dzieci z dwoma istotnymi zagadnieniami - atrakcyjną treścią (pory roku) oraz lubianą, ale nie zawsze łatwą w zrozumieniu formą, jaką są wiersze. Zdecydowanie polecam.

Książkę zrecezowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

4 komentarze:

 1. Dzieciństwo - wiersze Wandy Chotomskiej... Miłe wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Marta Aleksińska14 czerwca 2019 12:31

  Nie będę oryginalna mówiąc że uwielbiamy Wandę Chotomską ;) a jeszcze do tego temat przewodni? To musi być sukces! Ale powiem szczerze że jedynie ilustracje nie do końca mi się podobają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ilustracje nie do końca mi się podobają ale dzieci mają często odmienne gusta i im mogą one się spodobać:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham Wandę Chotomską. Odwiedziła kiedyś naszą szkołę wraz ze swoją córką Ewą (Ciotką Klotką). To była pierwsza autorka, którą widziałam na żywo. Kilka książeczek z jej wierszami mamy. Wypożyczamy też z biblioteki.

  OdpowiedzUsuń