wtorek, 17 marca 2020

Laura Ellen Anderson - "Nie chcę być mały"


Autor: Laura Ellen Anderson 
Tytuł: Nie chcę być mały
Wydawnictwo: Publicat
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 32
Wiek: 3-5 lat
Ocena: 9/10

Opis:

Dla przedszkolaków i młodszych szkolniaków.
Doskonała książka obrazkowa dla małych ludzi, którzy nie chcą być tacy mali!

Czy słyszeliście kiedyś, jak Wasze dziecko woła:
O nie! Nie chcę być ...!

Bohater tej książki oznajmia:
O nie! Nie chcę być mały!
Chcę być duży, i to już!

Marzy o tym, by być tak wysokim, jak jego przyjaciele, a nawet jak starszy brat. Jednak kiedy jego ulubiony miś ląduje na drzewie, nawet duuuży kolega nie może go dosięgnąć. Czy przy odrobinie pomocy uda im się odzyskać pluszaka?

Zabawna i inspirująca opowieść o nauce kochania tego, kim jesteśmy.
Bez względu na rozmiar.

W serii: Nie chcę mieć kręconych włosów!

W książkach "Nie chcę..." ważne jest:
- budowanie poczucia własnej wartości
- rozumienie emocji
- wsparcie w relacjach z rówieśnikami

Recenzja:

Bycie dzieckiem nie jest łatwe, a już zwłaszcza wtedy, gdy wyróżniamy się czymś wśród rówieśników. Może to być duży nos, twarz usiana piegami, uwielbiany przeze mnie rudy kolor włosów czy - jak w przypadku głównego bohatera tej książki - wzrost. A to tylko kilka przykładów. Zresztą, kiedy ja byłam dzieckiem, można by o mnie napisać książkę "Nie chcę być duża", bo ja akurat należałam do tych najwyższych osób w klasie i też wcale mi się to nie podobało. Temat czasem pozostaje nawet aktualny, ale już w znaczeniu przenośnym (niekiedy fajnie byłoby znów być dzieckiem!), bo swój wzrost aktualnie lubię. 

Tak więc mam świadomość tego, że problemy głównego bohatera, choć dla innych może błahe, potrafią spędzać sen z powiek. Tutaj chłopiec jest sfrustrowany, bo z racji wzrostu omija go wiele atrakcji, na przykład karuzele, które są dostępne dla dzieci od określonej liczby centymetrów. Próbuje on zatem różnych sposobów, czasem komicznych, aby tych centymetrów sobie dodać. Cóż, jak można się domyślić, wystawianie się na słońce i podlewanie niczym roślinka nie pomoże, niemniej na usta czytelnika przywoła uśmiech, a o to przecież chodzi. 

Trudna dla niektórych dzieci problematyka jest tu połączona z humorystycznym jej ujęciem, ale także z motywem przyjaźni - takiej, dla której wzrost nie ma znaczenia, bo przecież przyjaciółmi mogą być niski chłopiec i wysoka dziewczynka. I to jest super!Na uwagę zasługuje także wartstwa graficzna - spory format przy picturebooku to taki waarunek niezbędny, jeśli chcemy osiągnąć efekt wow. Tutaj o to zadbano, podobnie jak o efektowane ilustracje, więc wyszło naprawdę świetnie. Książka naprawdę ciekawa, a w serii znajdziemy także drugą, dotyczącą kolejnego trudnego tematu - kręconych włosów, które mnie - posiadaczce prostej czupryny - zawsze się marzyły! Cóż, tak to już jest, że chcemy najczęściej odwrotność tego, co mamy, przynajmniej na chwilę :)

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Papilon.

3 komentarze:

  1. Tytuł i okładka jest na plus chętnie znajdę ja u synka w biblioteczce. Ilustracje są naprawdę świetne całą oprawa jest na duży plus. Czcionka też jest interesująca. Do tego realne tematy każdy najchętniej by coś w sobie zmienił tutaj choć na chwilkę

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajna książka też jej poszukam i zakupię. Ja z dziećmi dużo czytamy, razem też się bawimy układamy puzzle czy klocki. Uważam żę to bardzo rozwija moje dzieci. Zawsze staram się dla nich znajdować zabawki bardzo dobrej jakości i takie które uczą i bawią jednocześnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Naukę akceptacji siebie oraz wszelkiej odmienności dookoła nas najlepiej rozpocząć jak najwcześniej aby uniknąć problemów w okresie dzieciństwa. Ta książka w bardzo przystępny sposób uzmysławia dzieciom,że cechy jakie czynią je odmiennymi od reszty nie są niczym złym,a w szczególności powodem do złości,smutku czy niepokoju. Wręcz przeciwnie-czynią nas szczególnymi w pozytywnym znaczeniu i sprawiają,że jesteśmy jedyni w swoim rodzaju. Szkoda,że podobne publikacje nie powstawały w okresie mojego dzieciństwa- być może wtedy rozumiałabym,że niski wzrost to nie powód aby czuć się gorszą od innych. Zdecydowanie podoba mi się ta książka, zarówno wizualnie jak i pod względem treści więc jak większość polecanych przez Was książek będę ją miała na oku.

    OdpowiedzUsuń