wtorek, 11 sierpnia 2020

Opracowanie zbiorowe - "Fascynująca natura. Fakty i ciekawostki"

 

Autor: Opracowanie zbiorowe

Tytuł: Fascynująca natura. Fakty i ciekawostki

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 256

Wiek: 9-11 lat

Ocena: 9/10

Opis:

"Fascynująca natura" to książka, która stanowi obszerną encyklopedię przyrodniczą.

Czytelnicy znajdą w niej wiadomości o przedstawicielach fauny i flory z całego świata, podzielone według kontynentów i środowisk, w których występują. Ponadto otrzymają garść zaskakujących ciekawostek o wielu gatunkach zwierząt i roślin.

Bez wątpienia dużym atutem książki są niesamowite, albumowe fotografie – swoiste portrety fascynującej przyrody.

Recenzja:

Uważam, że w przypadku książek o tematyce zwierząt nawet najpiękniejsze ilustracje nie zastąpią zdjęć. To właśnie na fotografiach możemy zobaczyć, jak dokładnie wygląda dane zwierzę, bo często jest tak, że nie mamy możliwości zobaczenia danego gatunku na żywo. Zdjęcia nam to umożliwiają i dlatego bardzo lubię książki takie jak "Fascynująca natura. Fakty i ciekawostki".

To ponad dwieście pięćdziesiąt stron wiadomości o rozmaitych zwierzętach z różnych stron świata. Taki zresztą zastosowano tutaj podział - w oparciu o miejsce występowania (kontynenty). Zaprezentowanych w książce przedstawicieli świata fauny jest naprawdę dużo.


Tekstu na każdej rozkładówce jest dość sporo, co sugerowałoby, że to propozycja dla starszych dzieci, co zresztą sugeruje także wydawca, wskazując jako grupę docelową czytelników w wieku 9-11 lat, niemniej dla mnie to książka, po którą można sięgnąć w każdym wieku - właśnie dzięki zdjęciom. Dużym, efektownym, dokładnym. Już młodszym dzieciom można pokazywać fotografie, aby poznawały różne zwierzaki i ich cechy charakterystyczne. Nie trzeba przecież czytać całego tekstu. Wystarczy wybrać najistotniejsze lub najciekawsze dla młodego człowieka informacje, na przykład miejsce występowania. 

Z młodszymi dziećmi, przykładowo w wieku mojej córy (3 lata), można tę lekturę łączyć z innymi zabawami. My planujemy poznać kilka faktów z życia zwierzaków, których mamy figurki, a następnie umieścić je na mapie, zgodnie z ich miejscem występowania. Zresztą, pewnie kolejne pomysły nasuną się podczas wspólnej lektury.

Polecam tę książkę, bo w środku znajdziemy naprawdę piękne zdjęcia, a jako bonus - informacje i ciekawostki o zwierzętach. Będzie ciekawie i dla starszych, i dla młodszych.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zielona Sowa.

2 komentarze:

  1. Świetny pomysł dla 3 latka chyba go wypożyczę z moim synkiem 😉jak zakupimy książkę. Uwielbiamy z synkiem książki o przyrodzie szczególnie o zwierzętach i najbardziej lubię właśnie gdy w książkach czy książeczkach dla dzieci są właśnie zdjęcia a nie ilustracje chociażby najpiękniejsze 😍 mamy kilka książeczek własnie że zdjęciami

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniała publikacja dla małego miłośnika przyrody. Bardzo cenimy sobie z synkiem takie mądre książki.
    Widzę piękne ilustracje. Super sprawa.

    OdpowiedzUsuń