niedziela, 4 października 2020

Charlotte Poussin - "Metoda Montessori. Naucz mnie to robić samodzielnie"

Autor: Charlotte Poussin 
Tytuł: Metoda Montessori. Naucz mnie to robić samodzielnie 
Wydawnictwo: RM 
Rok wydania: 2020 
Liczba stron: 208 
Ocena: 9/10 

Opis: 

Pedagogika Montessori pozwala dziecku osiągnąć pewność siebie i samodzielność, a także daje mu możliwość wyboru aktywności i rozwijania się we własnym tempie. Kładzie nacisk na to, aby nie traktować dziecka jako przyszłego dorosłego, którego się modeluje, ale jako pełnoprawną osobę, której się towarzyszy i którą darzy się głębokim szacunkiem. Dorosłym – rodzicom i nauczycielom – pomaga życzliwie, dyskretnie, ale z pełnym zaangażowaniem towarzyszyć dziecku na drodze rozwoju. 

Autorką książki jest Charlotte Poussin, nauczycielka pracująca metodą Montessori, od 2000 roku posiadająca dyplom Międzynarodowego Stowarzyszenia Montessori. Pracowała w Argentynie, Brazylii, Francji i Kanadzie. Kierowała szkołą Montessori. Jest autorką książki Montessori od narodzin do trzeciego roku życia oraz wielu zestawów pedagogicznych. Mama pięciorga dzieci, które wychowuje metodą Montessori. 

Recenzja: 

Tematem Montessori interesuję się od niedawna. Bardzo spodobała mi się myśl tej pedagogiki, gdzie to dziecko jest centrum systemu, a nie dziecko częścią systemu. Myślę, że dzięki takim naukom maluch ma szansę stać się bardziej samodzielny, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jego rozwój oraz późniejsze osiągnięcia. Metoda Montessori. Naucz mnie to robić samodzielnie to książka skierowana dla rodziców dzieci w wieku od 3 do 12lat, zawierająca wiele ciekawych informacji, myśli oraz kreatywnych zabaw. 

Charlotte Poussin rozpoczyna swoją powieść od wprowadzenia czytelnika w świat Montessori, prezentując jego aspekty oraz korzyści zeń wynikające. Muszę przyznać, że już pierwsze strony są inspirujące i napisane od serca, dzięki czemu bardzo przyjemnie zapoznaje się z treścią tej książki. Następnie autorka serwuje nam sześć rozdziałów, dotyczących Marii Montessori, rozwoju dziecka, zasad pedagogiki Montessori w wieku od 3 do 6 lat, Montessori w szkole (wiele z przedstawionych tu rozwiązań powinny zostać wprowadzone w każdym ośrodku edukacyjnym), Montessori w domu oraz fiszek aktywności. Pierwsze z tych rozdziałów, poza wiedzą bardziej faktyczną, zawierają też anegdoty i prawdziwe historie, tudzież ciekawostki i jestem przekonana, że niejednemu rodzicowi dadzą one do myślenia. My najbardziej skupiliśmy się na części dotyczącej Montessori w domu oraz fiszek aktywności, które są najzwyczajniej w świecie… ciekawymi zabawami i zadaniami! 

Z książki można dowiedzieć się wiele na temat rozwoju dziecka, dzięki czemu lektura z pewnością będzie atrakcyjna i dla przyszłych rodziców, bo to od 3 lat jest raczej tutaj umowne – z prostymi czynnościami i dwulatek sobie z powodzeniem poradzi. Najbardziej cenię w Montessori jednak to, że zdaje się pielęgnować pasje dzieci, nie ograniczać ich kreatywności i – po prostu – uczyć przez zabawę, z drobną pomocą czy podpowiedziami dorosłego. Muszę tutaj również dodać, że w książce zaprezentowane są naprawdę ciekawe zabawy i rozrywki z każdej strony – sensorycznej, artystycznej, bardziej naukowej. Ta różnorodność bardzo mnie i mojego siostrzeńca ucieszyła, bowiem to z nim przetestowałam kilka rozrywek – większość z nich jest łatwa i dostępna dla każdego, bowiem nie trzeba skomplikowanych materiałów. 

Metoda Montessori. Naucz mnie to robić samodzielnie to praktyczna i pięknie wydana książka, która pomoże niejednemu rodzicowi w uczeniu swojego dziecka samodzielności. Charlotte Poussin fantastycznie przedstawiła najważniejsze aspekty tej pedagogiki, wprowadzając elementy z życia wzięte i – jak wspominałam wcześniej – pisząc o wszystkim od serca. W wielu miejscach miałam wrażenie, że czytam po prostu porady od przyjaciółki. Polecam tę pozycję z całego serducha – ciekawa i rozwijająca, nie tylko przez wzgląd na zabawy dla dziecka, ale i ciekawej wiedzy dla rodzica. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz