czwartek, 5 listopada 2020

Irena Zarzycka - "Blok zadań. Ortografia"; Iza Gołuchowska - "Blok zadań. Tabliczka mnożenia"

 

Autorzy: Irena Zarzycka, Iza Gołuchowska
Tytuły: Blok zadań. Ortografia; Blok zadań. Tabliczka mnożenia
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 15.07.2020
Liczba stron: 160; 160
Wiek: 6-8 lat
Ocena: 9/10

Opis:
 
 Zostań mistrzem ortografii!

Blok zadań to świetna pomoc w nauce ortografii. Znajdziesz w nim 144 różnorodne zadania, które pomogą Ci zapamiętać pisownię wyrazów z „u”, „ó”, „ż” czy „rz”!

Książki mają formę bloku z wydzieranymi kartkami. Zadania rozwiązywać można w bloku albo wydzierać pojedyncze kartki i zabrać je ze sobą np. w podróż autobusem! Możesz wypełniać np. jedną kartę dziennie – systematyczność czyni mistrza!

Każda wolna chwila jest dobra, żeby poćwiczyć ortografię!
***
Raz, dwa, trzy – tabliczkę mnożenia znasz Ty!

Blok zadań to świetna pomoc w nauce tabliczki mnożenia. Znajdziesz w nim 144 atrakcyjne i różnorodne zadania, które sprawią, że tabliczka mnożenia już nigdy nie będzie sprawiała kłopotu.

Książki mają formę bloku z wydzieranymi kartkami. Zadania rozwiązywać można w bloku albo wydzierać pojedyncze kartki i zabrać je ze sobą np. w podróż autobusem! Możesz wypełniać np. jedną kartę dziennie – systematyczność czyni mistrza!

Każda wolna chwila jest dobra, żeby poćwiczyć tabliczkę mnożenia!
 
Recenzja: 
 
Ortografia i tabliczka mnożenia to chyba najgorsze zmory uczniów szkoły podstawowej. Jednak na oswojenie się z nimi jest pewien sprawdzony sposób. Nie zdziwi was pewnie, że polega on po prostu na wykonywaniu ćwiczeń. Trening bowiem czyni mistrza, także w dziedzinie języka polskiego i matematyki. Na rynku wydawniczym jest dostępnych mnóstwo książek edukacyjnych, z zadaniami do wykonania, ale po raz pierwszy od dłuższego czasu trafiłam na publikacje, które skupiają się wyłącznie na ćwiczeniach z danego tematu. Bloki zadań od wydawnictwa Zielona Sowa to obszerny w ilość zbiór poleceń utrwalających i sprawdzających znajomość zasad pisowni i tabliczki mnożenia. Czy pozwolą oni dzieciom mającym problemy z nauką oswoić się z tymi zagadnieniami? Tak, o ile wykażą one odrobinę chęci, by rozwiązywać je systematycznie. Nudno im podczas pracy z nimi na pewno nie będzie, a ponadto publikacje te sprawią, że szare komórki naszych pociech zostaną pobudzone do myślenia, co powinno przełożyć się na lepsze rezultaty w samodzielnej nauce.


Wydawca umieścił te książki w kategorii wiekowej odbiorców 6-8 lat, ale moim zdaniem nie warto się tym zupełnie sugerować. Mój syn skończył już dziewięć lat, a nadal ma problemy z ortografią i tabliczką mnożenia. Pomocy upatrywałam w różnych publikacjach edukacyjnych. Przyszedł czas także na te. Niestety my borykamy się z niechęcią do nauki, gdyż wszystko dla mojej pociechy jest bardziej interesujące niż regułki pisowni, czy nauka tabliczki mnożenia na pamięć. Postanowiłam wypróbować te bloki zadań, by podejść do tego od strony praktycznej. Okazało się, że można rozbudzić w dziecku motywację do przyswajania nudnych w jego odczuciu informacji, trzeba tylko szukać sposobu i nie poddawać się. Wytrwałość i systematyczność to dwa klucze do sukcesu.

Blok zadań. Ortografia zawiera 144 ćwiczeń pogrupowanych tematycznie według najważniejszych zasad pisowni. Znajdziemy tu więc każdy problematyczny wątek, jak pisownia 
wyrazów z "rz" i "ż" wraz z wszelkimi wyjątkami. Zadania nie skupiają się wyłącznie na ortografii, ale także motywują nasze dzieci do wykonywania innych ćwiczeń. Z reguły na jednej stronie umieszczono jedno zadanie, ale są też takie strony, gdzie jest ich więcej. Uczniowie nie będą tylko pisać, ale także kolorować, odpowiadać na pytania i wykonywać wiele innych ciekawych poleceń. Bardzo podoba mi się takie rozwiązanie, które jest atrakcyjne dla dziecka i rozbudza jego motywację do dalszej nauki. Mnogość form zadań nie pozwala na nudę i sprawia, że maluchy chętnie przystępują do pracy.

"Każdy tę zasadę zna,
z kreską ó przechodzi w a.

Każdy z nas o tym wie,
z kreską ó przechodzi w e.

Wszystkie dzieci wiedzą to, 
z kreską ó przechodzi w o."

Pod względem wydania i układu oraz formy poleceń Blok zadań. Tabliczka mnożenia jest taki sam jak poprzednio wspomniana książka z tej serii. Obie publikacje stanowią interesującą dla uczniów pomoc w nauce. Jestem zadowolona z ilości zawartych w nich zadań. Warto dodać, że na końcowych stronach znajdują się odpowiedzi, więc starsze dzieci mogą same pracować z tymi pomoca mi, a my jako rodzice też mamy ułatwienie, gdyż nie musimy szukać prawidłowych odpowiedzi nigdzie indziej. Poziom trudności zadań nie jest zbyt wysoki, ale wiadomo, że mogą powstać wątpliwości przy niektórych rozwiązaniach, w końcu nie jesteśmy maszynami. Wydzierane kartki to dodatkowe udogodnienie, jeśli nie chcemy zabierać ze sobą całej książeczki. Ogólnie praca z obiema książkami jest przyjemna, łatwa i rozwijająca dziecięce umiejętności z dwóch wspomnianych tematów.Bloki zadań zostały wydane w formacie nieco mniejszym niż zeszyt A5. Struktura papieru pozwala na bezproblemowe pisanie, kolorowanie i wycieranie ołówka. Barwne rysunki umilają czas rozwiązywania zadań. Czcionka jest łatwa w odczytywaniu, polecenia zrozumiałe a schematy przejrzyste. Na odpowiedzi zarezerwowano wystarczającą ilość miejsca. Książki spełniają swoje zadanie i są świetną pomocą dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej.


Bloki zadań. Ortografia i Blok zadań. Tabliczka mnożenia to niezwykle pomocne publikacje trenujące umiejętności ortograficzne i matematyczne dzieci. Znajdziecie w nich mnóstwo różnorodnych zadań, które nie znudzą nawet wzorowego ucznia. Nauka z nimi będzie o wiele przyjemniejsza.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zielona Sowa

6 komentarzy:

 1. Dziekuje za tą recenzje. Już polecam siostrom dla ich pociech. Zaletą jest ta różnorodność zadań która nie znudzi ich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajne książeczki. Super zadania. Poprzez fajną zabawę można zdobywać wiedzę. Dziękuję za recenzję. Napewno po nie sięgniemy za jakiś czas, bo bardzo lubimy takie zadania. Tylko, że jeszcze nie jesteśmy na tym etapie. Ale mam dobrą pamięć i koduję te publikacje. Polecę za to od razu kilku osobom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój syn jest w zerówce. Ortografia jeszcze długo prsed nami. Jednak z przyjemnością zapoznalam się z recenzją na przyszłość.

  Bardzo podoba mi się forma tej pomocy. W postaci bloku z wyrywanymi kartkami, mój syn ma takie pomoce naukowe w zerówce i bardzo przyjemnie się na kuch pracuje.

  Bardzo pomysłowa publikacja, łączy przyjemne i pożyteczne. Ortografia to juc łatwego, choć ja akurat w szkole z nią problemów mię miałam.

  Zerkam va grupę wiekową i też wydaje mi się że jest ona sporo zaniżona. 6 late raczej dopiero poznaje ousoenie liter, do ortografii czy tabliczki mnożenia jeszcze długa droga.

  Mimo to publikacja bardzo mi się podoba i z pewnością w przyszłości z kiej skorzystamy.

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie pomoce naukowe, bo przygotowane przez specjalistów w bardzo przystępny sposób pomagają utrwalić dziecku zdobytą wiedzę. Zadania, adekwatne do wieku o różnym poziomie trudności są dla dziecka nie tylko wyzwaniem,którego z radością i ciekawością się podejmą ale także formą zabawy a jakiej chętnie uczestniczą. To zupełnie inna forma nauki niż wpajanie suchych regułek w szkole, zdecydowanie ciekawsza i bardziej ekspresyjna dlatego jestem wielką zwolenniczką takich i podobnych publikacji i sama często je kupuję. Lubię obserwować jak moje dziecko  robi postępy i  stara się samodzielnie wykonać kolejne zadania, wymagające od niego skupienia, koncentracji i zaangażowania. W te książeczki z pewnością warto zainwestować, dzieci na pewno będą nimi zachwycone.

  OdpowiedzUsuń
 5. Taki blok zadań jest niezwykle fajną pomocą na zdobywanie i utrwalenie wiadomości. To prawda że systematyczność czyni mistrza my niedawno zaczęliśmy przygodę z ortografią i tabliczką mnożenia.Szukałam pomocy by córka mogła lepiej zapamiętać ortografię i zasady pisowni, czasem jeszcze jej się myli i zdarza się zgubić literki. Tabliczka mnożenia również nam się przyda by poćwiczyć. Dziękuję pięknie za recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mimo, iż dla moich przedszkolaków jeszcze zdecydowanie za wcześnie na te publikacje, to z ciekawości na nie zerknęłam.
  Muszę przyznać, iż wyglądają bardzo interesująco i bardzo żałuję, iż w czasach mojego dzieciństwa nie było takich pomocy naukowych.
  Przede wszystkim bardzo podoba się mi pomysł na te książki - blok z możliwością wydzierania poszczególnych kartek - zamiast zabierać ze sobą (np. na wycieczkę) dużą i nieporęczną książkę, wystarczy jedna bądź dwie kartki.
  Sama forma nauki też wygląda ciekawie - nauka przez zabawę. I znów, napiszę to co już kikukrotnie wcześniej - dzieciaki uwielbiają wszelkiego rodzaju zagadki, labirynty, łączenie kropek, kolorowanki itp. Dzięki takiej formie zabawy, nauka to sama przyjemność.
  Coś się mi wydaje, że do czasu kiedy takie pomoce będą nam potrzebne, seria zostanie rozbudowana o kolejne tytuły.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń