niedziela, 28 marca 2021

Mike Barfield, Lauren Humphrey - "Jest chemia!"

Autor: Mike Barfield
Ilustrator: Lauren Humphrey
Tytuł: Jest chemia! Śledztwo w sprawie pierwiastków ukrytych w twoim domu
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 24 lutego 2021
Liczba stron: 64
Ocena: 9/10

Opis:

Chemia jest nudna? Nigdy w życiu! Oto najciekawszy przewodnik po pierwiastkach, jaki możesz sobie wyobrazić!

Czy wiesz, że gdyby nie rysik w twoim ołówku, nie istniałoby życie na Ziemi? Albo że zabójczą substancję, która posłużyła do zbudowania najgroźniejszej broni w dziejach, można odkryć w butelce z wodą? Autor tej zdumiewającej książki dowiedzie, że prawie wszystko we wszechświecie składa się z zaledwie dziewięćdziesięciu dwóch pierwiastków. I że w dodatku wiele z nich – od argonu po żelazo – znajdziesz w swoim własnym domu. Dołącz więc do zabawy w chowanego… i poszukaj pierwiastków wokół nas!

Recenzja:

Jest chemia! Śledztwo w sprawie pierwiastków ukrytych w twoim domu to książka, którą zamówiłam z myślą o moim siostrzeńcu, który za tym przedmiotem nie za bardzo przepada. Młody lubi ciekawostki, a na zajęciach – niestety – bardziej nauczycielka skupia się na przekazaniu wymaganej wiedzy, niż zachęceniu dzieci do poznawania chemicznego świata. Na szczęście, na rynku można znaleźć takie pozycje jak tak, które ubarwia z pozoru nudną naukę!

Jest chemia! informacje przekazywane są poprzez zabawę. Książka ujmuje od pierwszych stron, gdyż uroczy detektyw zaprasza nas do tropienia nieuchwytnych pierwiastków. A – jak pewnie każdy wie – jest ich doprawdy wiele. Ich poznawanie rozpoczynamy przez podstawy, czyli zapoznanie się z pojęciami atomu oraz układu okresowego pierwiastków, by dalej poznać lepiej naszych chemicznych „podejrzanych”. Autorka opisuje tutaj m.in. jego występowanie, cechy charakterystyczne, symbole oraz – oczywiście – interesujące ciekawostki, które z całą pewnością pomogą w ich zapamiętywaniu i zachęcą do pogłębiania wiedzy na własną rękę.


Czasami wiedza przekazywania jest nie tyle w treści, co w formie komiksów – ten element szczególnie ujął mojego siostrzeńca, gdyż jest fanem obrazkowych powieści. Nie brakuje tu także interesujących zadań dla młodych detektywów-czytelników, która jeszcze bardziej zachęca do poznawania świata chemii. Jest tutaj wiele niuansów z życia codziennego, dzięki czemu maluch po przeczytaniu tej książki, może z łatwością zabłysnąć na lekcji lub… wśród znajomych, bo są tu także nowinki humorystyczne. Krótko mówiąc – i 11-latek, i dorosła już ciotka świetnie spędzili czas z tą książką.

Jest chemia! Śledztwo w sprawie pierwiastków ukrytych w twoim domu to wyśmienita popularnonaukowa propozycja dla dzieci w podstawówce. Jestem przekonana, że niejeden młody czytelnik dzięki niej zafascynuje się światem chemii – zarówno przez wzgląd na fascynujące treści weń, jak i oprawę graficzną oraz sposób przekazywania wiedzy - ani odrobinę nudny! Polecam z całego serca!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz