piątek, 23 kwietnia 2021

Reiner Knizia - "BITS. Travel"

 Autor: Reiner Knizia

Tytuł: BITS. Travel

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2021

Liczba graczy: 1-4

Wiek: 8+ 

Ocena: 7/10

Opis:

Każdy gracz otrzymuje planszę oraz zestaw kafelków, które będzie układał podobnie jak w tetrisie – opuszczając kafelek od góry w dół, póki nie zatrzyma się na dole planszy lub na innym kafelku. Co rundę określa się kafelek który należy wstawić na swoją planszę. Obracaj, przekręcaj i kombinuj z ustawieniami, aby zdobywać jak najwięcej punktów określonych przez karty zadań. Wygrywa gracz, który ułoży najlepiej punktowane wzory. 

Gra posiada też tryb rozgrywki dla jednego gracza.

Recenzja:

"BITS" to druga gra z serii Travel wydawnictwa Egmont, po którą sięgnęłam. Już opakowanie sugerowało, że mamy do czynienia z czymś podobnym do popularnego tetrisa i rzeczywiście - wizualnie, ale także pod względem zasad. 

W niewielkim gabarytowo pudełku znajdziemy małe plansze, na których będziemy układać kolorowe kafelki, karty określające kolejność układania kafelków, instrukcję, no i oczywiście same kafelki. Tym, co zwraca uwagę i co uważam za ciekawy pomysł, jest fakt, że w każdej rundzie zmieniają się zasady punktowania, stają się one bardziej rozbudowane.

Poz względem wykonania jest poprawnie i solidnie, czyli - kafelki są wykonane z grubej tektury, ale też wizualnie gra nie powala na kolana. Nie to zresztą było chyba celem. "BITS. Travel", jak sama nazwa serii wskazuje, ma być zminiaturyzowana, by można ją było zabrać wszędzie ze sobą i nie nudzić się choćby w podróży. I to się udało osiągnąć - jej gabaryty sprawiają, że zmieści się w każdej torebce czy plecaku.

Podoba mi się również to, że przewidziano możliwość gry bez partnerów. Wariant jednoosobowy to atrakcyjna opcja w wielu sytuacjach, gdy akurat nie mamy chętnych do gry, a mamy ochotę sięgnąć po "BITS".


Dla wielu osób z mojego pokolenia tetris to powrót do przeszłości, do lat dzieciństwa, dlatego sądzę, że ta gra ma szansę się spodobać, zwłaszcza że w wersji Travel cena jest przystępniejsza, przez co gra będzie dostępna dla większej ilości chętnych. 

Ciekawa alternatywa dla układanek na ekranie - i właśnie to uważam za jej największą zaletę, dlatego polecam.

Grę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

3 komentarze:

  1. Tetrisowe układanki są wciągające. Chyba każdy to doświadczył w dzieciństwie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W tę grę jeszcze nie miałam przyjemności zagrać,ale znając autora z pewnością jest warta uwagi. Lubię gry, w które można zagrać samodzielnie i mieć przy tym dużo zabawy. Będę ją miała na uwadze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czas pandemii pokazał nam jak warto poszukać w swoich zbiorach albo sklepach fajnych, ciekawych gier które wypełnią nam czas spędzony w domu. O grze "Bits travel" słyszę po raz pierwszy. Bardzo lubię takie gry z planszami i kafelkami. Tetris bardzo lubiłam więc z przyjemnością sięgnę po tą grę. Dodatkowym atutem jest to że można grę ze sobą zabrać wszędzie.

    OdpowiedzUsuń