poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Serena Blasco - "Śledztwa Enoli Holmes. Zagadka wachlarza" (tom 4)

Scenariusz i ilustracje: Serena Blasco
Tytuł: Zagadka wachlarza
Cykl: Śledztwa Enoli Holmes
Wydawnictwo: EGMONT
Data wydania: 10 marca 2021
Liczba stron: 74
Ocena: 10/10

Opis:

Enola dniami i nocami przemierza Londyn, aby poznać sekrety wielkiego miasta zarówno z punktu widzenia arystokracji, jak i uliczników. Dzięki wędrówkom po nowych miejscach trafia na trop niezwykłej afery z wyższych sfer. Okazuje się, że sprawa ponownie dotyczy nastoletniej lady Cecily Alistair. Młoda pani detektyw będzie musiała skorzystać z różnych przebrań i odważnie stawić czoło złym ludziom, aby dotrzeć do sedna tajemnicy. Na swojej drodze natknie się też na obu braci – czy wciąż będą próbowali zmusić ją do powrotu do domu?

Recenzja:

Śledztwa Enoli Holmes to najfantastyczniejsza seria detektywistyczna dla młodych czytelników, która z każdym tomem coraz bardziej upewnia mnie w tym przekonaniu. Rzadko tak bywa, aby każdy album w serii był fenomenalny, a tutaj – Serenie Blasco – udało się to osiągnąć! Nie tylko ciekawi i fascynuje czytelnika, ale i cieszy malowniczymi ilustracjami oraz… kapitalnym odwzorowaniem serii powieści Nancy Springer. Czego chcieć więcej?

Zagadka wachlarza to czwarty tom perypetii młodej pani detektyw. Wraca tutaj postać Cecily Alistair, znana już czytelnikom z części drugiej (Sprawa lady Alistair). Enola znów zrobi wszystko co w jej mocy, aby pomóc arystokratce i… nie zostać złapaną przez braci, których motywacja z pozoru jest dobra – wszak chcą zapewnić jej dobrą przyszłość – jednak dziewczyna pragnie… iść swoją drogą. Dzięki temu zaczyna lepiej rozumieć swoją matkę, która – bądź, co bądź – obrała własną ścieżkę. Jednak czy przestanie jej szukać? I czy uda jej się uratować Cecily?

Komiks wciąga od pierwszych stron. Całość ma niebywały klimat, a kreska autorki jest przepięknie artystyczna. Przyjemnym doświadczeniem jest zwiedzanie londyńskich uliczek z Enolą, w rozmaitych przebraniach, szukając odpowiedzi oraz… poznając bohaterkę coraz lepiej. Zresztą, młoda pani detektyw również lepiej poznaje tutaj siebie. Można więc rzec, że Śledztwa Enoli Holmes nie tylko są serią detektywistyczną, ale i opowieścią o poszukiwaniu własnego ja oraz… dawnych zasad wpajanych kobietom, które rezolutna Enola łamie. Tej bohaterki nie można nie lubić – jest pomysłowa i sprytna, budzi w czytelniku również mnóstwo ciepła, bo… jest postacią poczciwą i dobrą – gotową pomóc każdemu potrzebującemu.


Zagadka wachlarza to kolejne interesujące śledztwo w doborowym towarzystwie Enoli. Akcja tutaj pędzi, fascynujących elementów nie brakuje (tajne kody, mowa kwiatów i inne), a kadry są po prostu PRZEPIĘKNE! Co więcej, na ostatnich stronach znajdują się także tajne zapiski głównej bohaterki, które uzupełniają treść i są miłym dodatkiem dla fanów. Podsumowując, jeśli lubicie niebanalne serie detektywistyczne – jest to komiks wprost stworzony dla Was. Co więcej, przy tym tytule i młody, i starszy czytacz świetnie spędzą czas. Polecam z całego serca! :)

1 komentarz:

  1. Zachwycające wręcz ilustracje! Jestem nimi oczarowana. Kolejna książka z serii o Enoli Holmes to murowany hit.

    OdpowiedzUsuń