sobota, 15 maja 2021

Katarzyna Kołodziej - "Opowiem ci, mamo, co robią myszy"

 Autor i ilustrator: Katarzyna Kołodziej 
Tytuł: Opowiem ci, mamo, co robią myszy
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 28
Ocena: 9/10
Wiek: 0-6 lat 

Opis:

Poznaj rodzinę Wąsików – Freda i Melę oraz ich liczne potomstwo. Odwiedź z nimi pracownię plastyczną, spiżarnię, mysią szkołę, a także wesołe myszeczko! Weź udział w wyścigu, spędź miło czas na koncercie i odpocznij przy ognisku. Może nawet uda ci się wyruszyć na wyprawę w kosmos i posprzątać jezioro? Przy okazji sprawdzisz swoją spostrzegawczość, wyszukując ukryte szczegóły i rozwiązując zagadki.

Seria "Opowiem ci, mamo" to książki do czytania i oglądania dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat (a nawet starszych!). Sztywne kartki, poręczny format, a przede wszystkim piękne i zabawne, pełne detali ilustracje to jej znak rozpoznawczy. Książki pomagają ćwiczyć spostrzegawczość, umiejętność opowiadania, pobudzają zainteresowanie światem, ale przede wszystkim są fantastyczną zabawą oraz sposobem na miłe i twórcze spędzenie czasu.

Recenzja:

Czy wiecie, że książki nie służą wyłącznie do czytania? Ależ, co to za pytanie! Na pewno zdajecie sobie z tego sprawę. Jednak być może zastanawiacie się teraz, co takiego dokładnie mam na myśli. Otóż nic nadzwyczajnego. Po prostu zachwyca mnie to, iż publikacje z tak niewielką, a wręcz śladową ilością tekstu, są aż tak znakomite i jednocześnie niezwykle zajmujące. Czy do tej grupy zalicza się także nowość od wydawnictwa Nasza Księgarnia, a więc Opowiem ci, mamo, co robią myszy? Oczywiście, że tak. Jest to książka-wyszukiwanka ze szczegółowymi obrazkami naszpikowanymi tyloma detalami, iż nie sposób nie zauważyć ich wyjątkowości i uroku. Dodatkowo sympatyczni bohaterowie zapraszają nas do swojego niewielkiego świata, w którym przyjemnie jest rozgościć się nie na chwilę ani dwie, lecz na znacznie dłużej.

 
Mój młodszy syn jest zwolennikiem książek z małą ilością tekstu, nie tylko takich typowych wyszukiwanek. Seria Opowiem ci, mamo liczy już wiele tytułów, ale recenzowana publikacja jest pierwszą z nich, którą posiadamy. W pierwszej kolejności, już po pobieżnym zapoznaniu się z nią, zachwycają jej ilustracje i kartonowe strony oraz duży format. To są trzy główne zalety tego wydania, które je wyróżniają i sprawiają, że spoglądając na nie od razu wiemy, że mamy do czynienia z najwyższej jakości publikacją. Z pewnością atuty te zostaną zauważone nie tylko przez rodziców, ale także przez dzieci. Tym razem wszyscy wyruszą w podróż z rodziną myszek i odwiedzą wiele fantastycznych miejsc, na które można patrzeć bez końca. Detale na ilustracjach są tak liczne, iż po samym spojrzeniu na nie mamy wrażenie, że trzymamy w rękach coś naprawdę wyjątkowego.

"Poznajcie moją mysią rodzinę.
Ja, Pusia Wąsik, z urody słynę.
Pix jest artystą, Chrap wielkim śpiochem,
Star co dzień w niebo ma patrzeć ochotę.
(...)
Kiedy słyszysz szlochy, to na pewno Łełe.
Ale pst! Nie będę wam zdradzać zbyt wiele..."

Rodzina Wąsików jest wyjątkowa i naprawdę warta poznania. Otwierając książkę Opowiem Ci, mamo, co robią myszy zobaczymy pięknie rozrysowane korzenie owej familii. Następnie odwiedzimy podziemny świat, w którym mieszkają jej członkowie. Pomożemy odnaleźć zagubione rzeczy w norze oraz w spiżarni. Te małe stworzonka zachowują się bardzo podobnie do ludzi, chodzą nawet do szkoły. Poznamy ich zwyczaje, ale także wrogów tej niezwyczajnej społeczności. Ta książka ma do zaoferowania naszym dzieciom wiele aktywności związanych ze spostrzegawczością i obliczeniami. Inspiruje także do opowiadania własnych historii, rozwijając wyobraźnię i. kreatywność najmłodszych. Zawiera niewiele tekstu, ale mimo to potrafi skutecznie zaciekawić sobą swoich odbiorców.


 
Oczywiście najbardziej zachwycająca w tej książce jest szata graficzna. Każda rozkładówka składa się z bardzo wielu pięknie i szczegółowo dopracowanych detali. Autorka stworzyła w ten sposób swoiste arcydzieło, które można podziwiać i analizować przez bardzo długi czas. Postaci są niezwykle charakterstyczne. Bez wątpienia mają  swój urok. Na ilustracjach dominuje brąz i zieleń. Trzeba przyznać, że z łatwością można wsiąknąć w świat myszy i nie chcieć go opuszczać. Duży format i kartonowe strony wpływają na wygodę i swobodę użytkowania książki. To idealna propozycja dla dzieci mających problemy ze skupieniem się na dłuższym tekście oraz wszystkich tych, którzy uwielbiają nietypowe i wyjątkowe publikacje. Kolejną jej zaletą jest duża rozpiętość wiekowa grupy docelowej - zarówno trzylatek, jak i sześciolatek znajdą w niej wiele interesujących dla siebie treści, a przede wszystkim aktywności. 

Opowiem ci, mamo, co robią myszy to świetna wyszukiwanka, od której można się uzależnić. Książki z tej serii na stałe goszczą w wielu domach i są użytkowane przez bardzo długi czas. Kryją przed nami wiele sekretów i  odkrywają wiele możliwości, z których korzystanie to czysta przyjemność. Niosą za sobą pozytywny wpływ na rozwój naszych pociech. Jeśli jeszcze nie znacie innych tytułów z serii, to warto się z nimi zapoznać. Już jesteśmy ciekawi, co będzie tematem kolejnej tego typu publikacji. Z pewnością wszystkie tytuły zaskarbią sobie uznanie rodziców i ich pociech.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia

3 komentarze:

 1. Prezentuje się super. Recenzja świetna i bardzo zachęcająca do zapoznania się z książeczką. W sumie to bardzo ciekawe co te myszy robią 🤔 Sama chętnie się dowiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda cudnie cieszy oko nie tylko dziecka ale i nas dorosłych 😍 recenzja świetna aż kusi by już po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zachwycona ilustracjami. Mój syn lubi książki, gdzie tekstu nie jest zbyt wiele o sam do treści często odpowiada jeszcze. I choć tej treści jest niewiele, to jest niezwykle zajmująca i ciekawi młodego czytelnika. Ja jestem zachwycona tą publikacja, choć nie jestem dzieckurm

  Dziękuję za recenzję

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń