piątek, 4 czerwca 2021

Nikola Kucharska - "Rok na zamku"

 

Autor: Nikola Kucharska

Tytuł: Rok na zamku

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 28

Wiek: 0-6 lat

Ocena: 8/10

Opis:

Witajcie na zamku króla Bolebora i królowej Drogomiry! Spędzicie na nim cały rok. Będzie się dużo działo. Poznacie wielu jego mieszkańców: królewskie córki, szukającego miłości barda, samotnego ducha, mnicha Bławatka, płatającego figle błazna Dzwonka, wiecznie kłócących się królewskich doradców i wielu, wielu innych. Dowiecie się, jak przez przypadek można doprowadzić do wojny, kto burzy spokój królewskiego skarbnika, czy królewnie Samboi uda się zostać rycerką oraz do czego mogą się przydać wynalazki królowej i rośliny hodowane przez ogrodnika Wacława. Zapraszamy na zamek, gdzie przeżyjecie fantastyczne przygody! 

"Rok na zamku" można oglądać godzinami. Ta niezwykła książka pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, umiejętność opowiadania, a przede wszystkim gwarantuje świetną zabawę.

Recenzja:

Twórczość Nikoli Kucharskiej poznałam przy okazji książki o budowlach, która bardzo przypadła mi do gustu. Następnie sięgnęłam po greckie mity w obrazkach, ale "Rok na zamku" jest w moim odczuciu najlepszą z tych trzech książek. Nie bez znaczenia z pewnością jest fakt, że po prostu uwielbiam tę serię!

Już na początku autorka wprowadzi nas w świat zamkowych postaci, przedstawiając osoby, które spotkamy na kolejnych stronach, a trzeba przyznać, że jest ich całkiem sporo. Raczej trudno byłoby zapamiętać wszystkich od razu, ale to dobrze - dzięki temu możemy stopniować sobie poziom trudności i zacząć na przykład od śledzenia losów wybranej postaci.Zmieniają się pory roku, zmienia się pogoda, a życie na zamku kwitnie. Dzięki ilustracjom Nikoli Kucharskiej młody czytelnik może z powodzeniem snuć własne opowieści o tym, co tam się dzieje. Ilustracja może być jedynie punktem wyjścia do wspaniałych bajek z zamkiem w tle. To chyba najlepszy sposób na doskonalenie umiejętności narracyjnych u dziecka i na rozwój wyobraźni.

Ilustracje są wyraźne, atrakcyjne dla dziecka, także ze względu na tematykę. Wszak zamek i życie w nim to temat uwielbiany przez wielu młodych ludzi. Przekrój zamku pozwala na zajrzenie do środka i opowiadanie o tym, co dzieje się w poszczególnych pomieszczeniach - wzbogacamy tu także słownictwo dziecka.

Książka, jak i cała seria, jest bardzo porządnie wydana. Gruba, pancerna tektura w całej publikacji, zaokrąglone rogi, spory format. To naprawdę może się podobać. I choć moimi ulubionymi częściami serii pozostają "Rok w lesie", "Rok w Krainie Czarów" oraz "Rok w przedszkolu", to polecam i tę, zwłaszcza kolekcjonerom serii, ale nie tylko!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

5 komentarzy:

 1. Wizualnie bardzo podoba mi się tak książka. Nie zNamy tej serii. Tematyka zamku dla dziecka jest bardzo, atrakcyjna. Warta polecenia i uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wraz z synkiem uwielbiamy tę serię. W naszej biblioteczce mamy Rok na placu budowy oraz fenomenalny Rok w lesie.Bez wątpienia są to książki,przy których godzinami można spędzać czas, a dziecko może wykazać się w tworzeniu własnych opowieści i historii. Kto by pomyślał,że same obrazki, które swoją drogą są dopracowane w każdym calu sprawią tak ogromną radość nawet dorosłym. Mój synek oprócz snucia własnych historii lubi uwielbia grę w wyszukiwanie różnych przedmiotów lub zwierząt na obrazku. Recenzowany Rok w zamku absolutnie nie odbiega od wcześniejszych w serii, śmiem nawet twierdzić,że może być nawet bardziej atrakcyjny bo które dziecko nie chciałoby tak dogłębnie poznać zamku. Z całą pewnością zapoznamy się z tą książką. Dobra zabawa gwarantowana!

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzja bardzo zachęca do zapoznania się z książką "Rok na zamku", bardzo mi się podoba pomysł na książkę. Wszyscy lubimy opowieści o Zamkach, królach i dawnych czasach. Dzieci kiedy czytają i przeglądają takie książki zdecydowanie pobudzają wyobraźnie mogą również z rodzicami porozmawiać na temat historii i królów. Myślę że przy takiej książce nie można się nudzić. Piękne jest to wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta seria jest bardzo fajna, bo dziecko poznaje nowe rzeczy i uczy się opowiadać a nie ukrywajmy, że dzieci mają z tym coraz większy problem. Dzięki tej książce można się wraz z dzieckiem przenieść do niesamowitego miejsca i snuć cudowne opowieści. Piękna książeczka przy której można przepaść wraz z dzieckiem na baaardzo długo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Znamy ROK W LESIE, syn nadal uwielbia wracać do tej książki a ja lubię słuchać gdy opowiada co kryją ilustracje. Nam to chyba nigdy się nie znudzi. One są fenomenalne.

  Rok na zamku to coś nowego, i z pewnością zainteresuje mojego syna. Cały rok na zamku, zmiany na nim zachodzące to nie tylko świetna zabawa ale i ćwiczenia dla młodego umysłu.

  Rok na zamku można oglądać godzinami, tak jak poprzednie wydania z serii i powiem szczerze, że szybko się nie nudzi. Ta książka pobudza nie tylko
  wyobraźnię ale o rozwija spostrzegawczość przede wszystkim umiejętność opowiadania. Do tego wszystkiego to świetna zabawa.

  Cieszę się że wyszła kolejna książka z serii i ciekawi nas co będzie kolejne. Z pewnością zaooatezymy się w tą książkę i będziemy wyczrkuwac kolejnej

  Dziękuję za recenzję

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń