wtorek, 27 lipca 2021

Julia Donaldson, Axel Scheffler - "Zog"

 Autor: Julia Donaldson, Axel Scheffler

Tytuł: Zog

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 32

Wiek: 0-6

Ocena: 9/10

Opis:

Kolejna książka twórców "Gruffalo" i "Pana Patyka".

Zog jest najbystrzejszym smokiem w szkole, lecz także najczęściej wpada w tarapaty… Na szczęście zawsze pojawia się tajemnicza dziewczynka, która leczy jego guzy i siniaki. Ale czy pomoże mu w najtrudniejszym szkolnym zadaniu: schwytaniu księżniczki?

Cudownie zabawna historia!

Recenzja:

Kto z nas nie lubił jako dziecko bajek o smokach? Pewnie znalazłyby się takie osoby, niemniej raczej byłyby w mniejszości, bo motyw smoka jest w literaturze dziecięcej popularny. Tutaj jednak potraktowany został zupełnie inaczej, za to bardzo ciekawie!

Zog nie jest wcale strasznym smokiem, choć być może taki właśnie "powinien" być, skoro chodzi do szkoły dla smoków, gdzie młode osobniki uczą się... no właśnie: bycia smokiem. Zianie ogniem, latanie, porywanie księżniczek - to wszystko wchodzi w skład programu nauczania. Zog to jednak uczeń dość niesforny i na każdym kroku pakuje się w tarapaty. A już zwłaszcza nie wychodzi mu porywanie księżniczek. Na szczęście w każdej potrzebie ratuje go pewna dziewczynka, jak się okazuje - księżniczka, która marzy o tym, by zostać porwaną przez smoka. To właśnie dzięki niej nasz bohater odkrywa swoje powołanie. I choć kończy smoczą szkołę, to wcale nie zamierza działać na szkodę ludzi, wręcz przeciwnie - chciałby im pomagać! W jaki sposób? Tego dowiecie się już z książki.

Utwór jest wdzięcznie napisany, tekst jest rymowany, momentami zabawny. Nie dziwi mnie to jednak, bo to właśnie cechuje ten duet - twórców m.in. "Gruffalo". Wszystko czyta się płynnie i szybko. To lektura, która ma szanse zainteresować i trzylatka, i sześciolatka. Ja czytam z prawie czterolatką i sprawdza się super!


Do tego dochodzą bardzo miłe dla oka, niekiedy humorystyczne ilustracje. Takie, które idealnie pasują do tekstu.

Bardzo lubię książki Julii Donaldson. Ta również mnie nie zawiodła. Autorka zdecydowanie trzyma poziom!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

2 komentarze:

  1. Czytaliśmy "Gruffalo " i bardzo lubimy. Opowieści o smokach,baśnie i bajki uwielbiają chyba wszystkie dzieci. Śliczne ilustracje, pomysł na książkę bardzo ciekawy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Heh, sama chętnie bym zapoznała się z przygodami takiego uroczego smoczka ☺ Super przyjemna historyjka. Fajnie, że są wydawane takie sympatyczne bajeczki, miłe dla oka i ucha 🙂

    OdpowiedzUsuń