sobota, 11 września 2021

Serena Riffaldi, Stefania Scalone, Irene Mazza - "Historie na czterech kółkach. Miasteczko 3D"

 

Tekst: Serena Riffaldi 
Ilustracje: Stefania Scalone
Projekty: Irene Mazza 
Tytuł: Historie na kółkach. Miasteczko 3D 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Jedność
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 14
Wiek: 3+ lat
Ocena: 9/10

Opis:

Dzieci uwielbiają tworzyć modele 3D! Mogą nie tylko świetnie bawić się podczas wycinania, składania i klejenia rozmaitych projektów, ale także cieszyć się nimi przez wiele kolejnych dni. Nożyczki i klej do papieru wystarczą, by stworzyć pełne życia miasteczko, w którym może się wiele wydarzyć.

Ta pełna kolorowych wycinanek książka zawiera takie właśnie pomysły na twórczą zabawę. Proste do wykonania modele budynków, pojazdów, postaci, zwierząt i wszelkich dodatków to doskonała propozycja na ciekawe spędzenie czasu, a jednocześnie znakomite ćwiczenie dla małych rączek i dziecięcej wyobraźni.

Mali czytelnicy, który znają policjanta Tomka, maszynistę Filipa, kierowcę Piotrka i ich przyjaciół, będą zachwyceni, mogąc bawić się z ulubionymi bohaterami książeczek z serii „Historie na 4 kółkach”.

Dzieci w wieku przedszkolnym mogą tworzyć modele samodzielnie lub zaprosić do zabawy dorosłych.

Recenzja:

Książki dla dzieci kryją w sobie nie tylko ciekawe historie z niezwykłymi bohaterami w rolach głównych. Z pewnością wszyscy mają tego świadomość. Bowiem, oczywiste jest to, że na rynku wydawniczym dostępne są też takie publikacje, które nie służą wyłącznie do czytania, ale do pobudzenia kreatywność i rozwijania motoryki oraz dziecięcej wyobraźni także. Wspaniale jest móc stworzyć z kartonu interesujące rzeczy i bawić się nimi, wymyślając wyjątkowe opowieści. Do  tytułów, oferujących podobne możliwości można zaliczyć Miasteczko 3D od Wydawnictwa Jedność. Co zatem zapewnia maluchom ten zbiór ciekawych projektów? Za ich pomocą mogą one samodzielnie konstruować budynki i postaci oraz niecodzienne scenariusze. Szczególnie chłopcy powinni być zadowoleni z takiego prezentu, gdyż znajdą tu wiele interesujących dla siebie modeli, związanych z uwielbianymi przez nich postaciami. Jednakże dziewczynki zainteresowane podobnymi tematami również odnajdą tu wiele cennych materiałów do zabawy. W serii dostępny jest także druga książka, a więc Kim będę, gdy dorosnę. W tej recenzji nieco bliżej przyjrzymy się pierwszemu ze wspomnianych tytułów. Z pewnością zajmie on swoich odbiorców na długie godziny. Ponadto, nasze pociechy dowiedzą się dzięki niemu, co składa się na dobrze funkcjonujące miasteczko i czego nie powinno w nim zabraknąć.


Mój trzylatek obecnie jest zafascynowany wszelkiego rodzaju pojazdami, zarówno służb ratunkowych, jak na przykład, straży pożarnej, ale tymi budowlanymi także. Takie miasteczko, które mógłby sam zbudować wydawało mi się więc świetnym pomysłem. To znaczy nie do końca sam, bo wiadomo, że przy klejeniu, czy wycinaniu potrzebuje on jeszcze pomocy, ale ogólnie chodzi o to, że stworzenie czegoś trójwymiarowego ze zwykłej kartki z rysunkami to dla niego dość niezwykłe doświadczenie. Oczywiście i tym razem trafiam w jego gust, gdyż same ilustracje zachwyciły go do tego stopnia, iż nawet bez składania chętnie je przeglądał, nazywał i opowiadał, co na nich widzi. Zatem już same projekty mogą wzbudzić zainteresowanie, a przejście do ich wykonywania jest doskonałą formą kreatywnej zabawy. Polecam ten tytuł również dzieciom, które z książkami bywają na bakier, by przekonali się, że nuda i książki to dwa wykluczające się pojęcia. 

W tej niezwyczajnej publikacji znajdziecie zatem dwadzieścia stron z ciekawymi projektami do samodzielnego złożenia. Autorzy dzielą się z nami szablonami, które po złożeniu można wykorzystywać do wielu rożnych zabaw, tworząc oryginalne i niepowtarzalne scenariusze. Czego możecie spodziewać się po otworzeniu książki? Po szczegółowym wstępie, przedstawieniu bohaterów i wskazówek dotyczących pracy z publikacją, przejdziemy do właściwej części tytułu, a więc szablonów obrazujących rożne postaci, budynki i pojazdy. Zawarto tu wszystko, czego można użyć do zbudowania dobrze funkcjonującego miasteczka. Remiza strażacka, garaż na samochody, komisariat, a nawet pojazdy rolnicze. Jest to naprawdę wspaniały zbiór i doskonały materiał dostarczający środków na wspaniałą, kreatywną i wielogodzinną zabawę.  


Książka ma format nieco większy niż A4. Tekstura papieru bardzo mocno przypomina tą jaką możemy zobaczyć w bloku technicznym. Taka twardość sprawia, że dzieci nie mają problemów z wycinaniem i składaniem modelów oraz wpływa na stabilność powstałych konstrukcji. Autorzy z pewnością kierowali się ekonomicznym podejściem, projektując to wydanie, gdyż nawet tylna okładka przeznaczona jest do wycięcia, złożenia i wykorzystania w zabawie. Instrukcja tworzenia projektów jest zrozumiała, wyraźnie zaznaczono miejsca, które trzeba wyciąć, złożyć i skleić. Ilustracje są ciekawe i kolorowe, a jednocześnie wyraźne i odzwierciedlające rzeczywisty wygląd budynków i pojazdów. Jest to zatem doskonała propozycja dla starszych dzieci lubiących kreatywne zajęcia oraz dla młodszych także, z tym że na przykład trzylatki, będą potrzebowały pomocy opiekunów. Zatem to też doskonały pomysł na wspólną zabawę.Historie na kółkach. Miasteczko 3D to zbiór ciekawych projektów do samodzielnego złożenia, dzięki którym dziecko może stworzyć własne miasteczko i pobudzając własną wyobraźnię tworzyć niezliczoną ilość scenariuszy zabawy. Niewątpliwie jest to publikacja, dająca wiele możliwości i wpływająca korzystnie na rozwój naszych pociech. Zwłaszcza w zakresie motoryki i kreatywności. Ponadto ma tak przystępną cenę, że żal byłoby nie skorzystać z dobroci oferowanych nam przez ten właśnie tytuł.

 
Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Jedność.

4 komentarze:

 1. O tej pozycji słyszę pierwszy raz my z synkiem mamy wycinankę gdzie właśnie karty przypomnianaja blok techniczny. Takie wycinanki umilą czas naszym pociechom

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładne, kolorowe ilustracje. Własnoręczne tworzenie modeli to czysta frajda dla maluchów. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi się podobają takie "Historie na czterech kółkach " gdzie dzieci mogą tworzyć ,budować, sklejać .To ciekawa propozycja dla chłopców. Po złożeniu pojazdów można się bawić na różne sposoby.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nasz absolutny must have na nadchodzące jesienne wieczory. Chociaż mój syn skończył 7 lat z pewnością odnajdzie wiele radości w tworzeniu modeli 3D ulubionych pojazdów. Uwielbiamy takie twórcze i kreatywne zabawy. Super rozrywka dla dzieci i rodziców!

  OdpowiedzUsuń