piątek, 12 listopada 2021

Michele D’Ignazio - "Nowa praca Świętego Mikołaja"


 Autor: Michele D’Ignazio

Tytuł: Nowa praca Świętego Mikołaja

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 96

Wiek: 0-10 lat

Ocena: 10/10

Opis:

Święty Mikołaj, jak wiemy, jest pracownikiem sezonowym. Od stycznia do listopada czyta książki, wyprowadza renifery na spacer, piecze ciasta i robi inne przyjemne rzeczy. Niestety pewnego dnia z powodu ogólnoświatowego kryzysu zostaje zwolniony. Teraz prezenty mają rozwozić dzieciom drony, co będzie szybsze, tańsze i wygodniejsze! Mikołaj nie jest jeszcze na tyle stary, aby przejść na emeryturę, więc zaczyna szukać nowej pracy. Kim mógłby zostać? Kelnerem? Animatorem kultury? Sprzedawcą na infolinii? To nie dla niego… Powoli zaczyna tracić nadzieję, kiedy wreszcie znajduje idealną posadę, a przy okazji odkrywa, że na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno.   

Recenzja:

Ależ ta książka mnie zaskoczyła! Żeby nie było - pozytywnie! Spodziewałam się raczej klasycznej, zapewne dość ciekawej opowiastki świątecznej, a tymczasem otrzymałam coś, do czego będę miała ochotę wracać nie tylko w okresie świątecznym. Ta publikacja to prawdziwy sztos!

Czym sobie zasłużyła na to miano? Na pewno swoją oryginalnością, nieprzewidywalnością, humorem, ale też tym, że pomiędzy tymi zabawnymi zdaniami i perypetiami odnajdziemy sprawy poważniejsze, bliskie współczesnemu światu i ludziom. Przede wszystkim chodzi tu o postęp technologiczny i zastępowanie człowieka maszynami.

Czy wyobrażaliście sobie kiedyś, że Święty Mikołaj może zostać... zwolniony z pracy? Tak właśnie dzieje się w tej historii. Brodaty święty dostaje wypowiedzenie, bo jego pracę mają od tej pory wykonywać maszyny, wszak drony dostarczą prezenty szybciej niż człowiek, nawet taki jak Święty Mikołaj. Cóż ma począć nasz bohater? Musi poszukać nowej pracy, co wcale nie będzie takie łatwe. Nie zdradzę Wam, gdzie ostatecznie znajdzie zatrudnienie, ale sądzę, że i Was nieźle ta posada zaskoczy. To kolejny genialny pomysł w tej książce - odczarowanie zawodu, który niestety wciąż przez wielu jest uważany jako urągający komuś. Zdradzę jeszcze tylko, że nie musicie się martwić - święty znajdzie sposób, by dostać się do dzieci, żadne drony mu w tym nie przeszkodzą. Ta historia jest naprawdę niesamowita. Warto jeszcze dodać, że całość jest przyjemnie dla oka zilustrowana. Ilustracje bardzo dobrze korespondują z tekstem, świetnie go uzupełniają i są jak on - pełne humoru.

Bardzo polecam. Naprawdę świetna pozycja świąteczna!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.


4 komentarze:

 1. Wydaje się bardzo fajną książką. Będzie idealna na prezent. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa propozycja na świąteczny czas. Ciekawe jak by spodobała się dzieciom

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mamy jeszcze żadnej świątecznej książki. Tą chętnie sprawdzę w księgarni. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie slyszałam jeszcze o tej książce.Uwielbiamy książki świąteczne i te o tradycjach,choince,Mikołaju takie wartościowe ,ale także takie z humorem.Podoba mi się okładka i oryginalna historia Mikołaja chyba nikt nie wyobraża sobie Mikołaja bez pracy.

  OdpowiedzUsuń