piątek, 5 listopada 2021

Tracey Turner, Loll Kirby - "Tu jest nasz dom", "Możemy uratować naszą Ziemię"

 Autor: Tracey Turner, Loll Kirby

Tytuł: Tu jest nasz dom + Możemy uratować naszą Ziemię

Wydawnictwo: HarperKids

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 48 + 32

Wiek: 3-7 lat

Ocena: 9/10

Opis:

Ludzie żyją na wiele różnych sposobów w zależności od tego, gdzie jest ich dom. Dzięki 20 dzieciom z tej książki poznasz niektóre z nich. Zobacz, jak żyją dzieci na pustkowiach pustyni, sawanny i stepu; w skalnych domach i pływających wioskach; w lasach deszczowych i wysokich górach; w dużych miastach i na maleńkich wyspach. 

Bohaterowie bogato ilustrowanej książki „Tu jest nasz dom” opowiadają o swoich domach, szkołach i rodzinach; zdradzają, jak spędzają czas wolny, w co wierzą, co jedzą i jak się ubierają; prezentują swoje zwierzęta, okolice i ulubione zabawy. Książka uświadamia, że niezależnie od tego, gdzie i jak żyjemy, więcej nas łączy niż dzieli.

Poznaj dzieci – takie jak ty – które walczą ze zmianami klimatycznymi. Zobacz, jak działają i przekonaj się, że przyszłość naszej planety zależy także od ciebie. 

W tej bogato ilustrowanej książce znajdziesz 12 prawdziwych historii dzieci, które zbierają śmieci, sadzą drzewa, oszczędzają wodę , sadzą rośliny dla owadów, walczą ze smogiem, plastikiem i wyrzucaniem jedzenia oraz edukują innych, bo zależy im na naszej planecie. Młodzi czytelnicy znajdą tu wiele porad, które zainspirują ich do podjęcia przyjaznych środowisku działań – w domu, szkole i swoim środowisku „Czytając o kryzysie klimatycznym, możesz poczuć niepokój i bezradność. Ale masz prawo walczyć o swoją przyszłość i masz moc, żeby coś z tym zrobić. Wystarczy jedna osoba, żeby zacząć. Zobacz, jak zrobiły to dzieci opisane w tej książce”. Anna Taylor, założycielka Brytyjskiej Sieci Klimatycznej 

Recenzja:

"Możemy uratować naszą Ziemię" - chyba trudno o bardziej trafny i chwytliwy tytuł, jeśli chodzi o książki dla dzieci o tematyce ekologicznej. I bardzo dobrze, bo im więcej osób dowie się o takich książkach, tym większe szanse, że młode pokolenie i pokolenia przyszłe będą rozsądniej niż my gospodarować zasobami Ziemi, którymi nas obdarowuje. Niestety jesteśmy zbyt zachłanni, co w dłuższej perspektywie nie wygląda kolorowo...

Ta książka to taki - za przeproszeniem - kopniak w tyłek, taki motywator pokazujący, że każdy z nas może włączyć się w ratowanie świata i że jeśli będzie wytrwały w swoich dążeniach, to istnieją spore szanse na to, że może tymi działaniami i optymizmem "zarazić" innych.Znajdziemy tutaj przykłady kilkanaściorga dzieci mieszkających w różnych zakątkach globu, które dzięki swoim pomysłom i zaangażowaniu ratują naszą planetę i czynią świat lepszym miejscem.

Tę książkę powinni czytać także dorośli, aby przypomnieć sobie, że można zacząć od małych rzeczy i zachowań, które powielane przez innych mogą stać się czymś wielkim. Budujące przesłanie - bo to, jak będzie wyglądał świat w przyszłości, zależy od tego, jak będziemy o niego dbać.

"Tu jest nasz dom" to z kolei pięknie wydana książka pokazująca różnorodność, jaka występuje na świecie. W każdym z przedstawionych w książce miejsc poznajemy dziecko zamieszkujące tamte rejony. To dzieci oprowadzają nas po swojej okolicy, a młody Czytelnik momentami może poczuć się, jakby naprawdę zwiedzał te miejsca. Dodam jeszcze, że te ciekawostki o różnych zakątkach świata są zróżnicowane tematycznie, a przez to ciekawe.Obie książki są bardzo miło dla oka wydane - w sporym, choć wciąż poręcznym formacie, kolorowe, bogato ilustrowane, ze sporą dawką informacji, ale "wtopioną" w tło. Dobrze się to wszystko prezentuje.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.

1 komentarz:

  1. W mojej opinii są to piękne,wyjątkowe bardzo potrzebne książki.Warto uświadamiać dzieciom ,jak żyją ludzie w innych krajach,jakie mają zajecia czym się zajmują?Ważne jest to,żeby dzieci wiedziały,że nasz wspólny Dom mamy tylko jeden naszą planetę i w dużej mierze dużo zależy od nas jak zadbamy o ten dom,jak wiele zależy od drobnych zmian np.segregowanie odpadów,sadzenie roślin czy dawanie przedmiotom drugiego życia.Bardzo wartościowe książki.

    OdpowiedzUsuń