Autor: Jeff Kinney
Tytuł: Rowley przedstawia. Strasznie straszne opowieści
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 224
Wiek: 6-10 lat
Ocena: 8/10
Opis:
BUU! Przestraszyłem was?
Jeśli tak, to odłóżcie tę książkę i poszukajcie sobie jakiejś innej, mniej przerażającej. Najlepiej o szczeniaczkach albo o jednorożcach. Bo najwyraźniej nie jesteście jeszcze gotowi na strasznie straszne opowieści. Jeśli jednak chcecie poczytać o szkieletorach, wilkołakach, zombiakach, Jeźdźcu bez Głowy, a także o jego kumplu Głowie, wczołgajcie się pod kołdrę i odwróćcie kartkę!
Recenzja:
Świat Dziennika cwaniaczka jest już w Polsce dość popularny i z pewnością Rowley oraz Greg mają w naszym kraju swoich zażartych fanów. Najnowsza książka z tego specyficznego uniwersum dla dzieci w wieku szkolnym jest zbiorem opowieści o duchach, wampirach i tym podobnych strasznych stworzeniach, ale także zestawieniem niesłychanych historyjek dotyczących zwykłych ludzi. Napisana została z perspektywy Rowleya i jest trzecią książką tak jakby opowiadaną właśnie przez kolegę głównego bohatera serii. Mimo, że Halloween jest już za nami to na pewno dzieci chętnie poznają te historie, bowiem one bardziej śmieszą niż straszą, ale o to właśnie chodzi w tym całym cyklu i na tym polega fenomen owej literatury. Nie znajdziecie tu makabrycznych i krwawych scen, bo wszystko jest podszyte żartami i niebywałym poczuciem humoru. Dobra zabawa jest zatem zagwarantowana. Jeśli wasze dzieci nie znają podobnej literatury i stronią od czytania, to musicie wiedzieć, że od zawsze wspominam, że takie książki są doskonałą propozycją dla takich osób.
Otwierając tę książkę wasze dzieci muszą być przygotowane na spotkanie z niecodziennymi postaciami. Każda opowieść traktuje o innym bohaterze i nieprawdopodobnej historii z jego udziałem. Na pewno wiele razy młodzi czytelnicy poczują się zadziwieni fantazją autora, być może momentami lekko zniesmaczeni, ale na pewno wiele razy rozbawieni. Wydanie książki nie zmieniło się pod względem formy ani jakości. Miękka okładka i format zeszytowy wpływa na komfort czytania, a liniatura na środkowych stronach oraz specyficzna czcionka wyróżniają ją spośród innych publikacji dla starszych dzieci. Całość uzupełniają czarnokolorowe rysunki, zabawne choć proste i zróżnicowane, często wzbogacone niewielką ilością tekstu, często będącym wypowiedziami bohaterów. Nie jest to zatem jedna historia, ale zbiór wielu opowieści podszytych czarnym humorem i utrzymanym w klimacie strachu. Wszyscy, którzy lubią fantastyczne i mroczne stworzenia oraz niewytłumaczalne wydarzenia, powinni zwrócić uwagę na ten wyjątkowy w swoim rodzaju tytuł.
Historyjki są napisane przystępnym dla młodego czytelnika językiem. Nie ma tu wyszukanych słów, trudnych, złożonych czy sentencjonalnych zdań. Tekst można określić w potoczny sposób, że został skonstruowany na luzie. Muszę przyznać, że szanuję pomysł autora na całą serię, chociaż dla mnie jako rodzica nie jest ona wybitna, bowiem w dużej mierze opiera się na głupstwach. Jednakże pomiędzy wierszami można odnaleźć tu jakieś wartości, które choć ukryte pod humorystycznymi wątkami to dają o sobie znać w niejednokrotnie drastycznie wesoły sposób. Niewątpliwie to wyjątkowa książka wyróżniającą się stylem, treścią oraz sposobem wydania. Fani humorystycznych opowiadań nie będą zawiedzeni.
Jeśli wasze dzieci nie są jeszcze fanami książek autorstwa Jeffa Kinneya, to musicie wiedzieć, że naprawdę macie z czego wybierać. W serii Dziennik cwaniaczka ukazało się już kilkanaście tomów plus kilka dodatkowych pisanych z perspektywy Rowleya, jak na przykład ta recenzowana w tym wpisie. Zarówno ona jak i inne są warte uwagi, oryginalne, specyficzne i bazujące na poczuciu humoru. Z pewnością wprawią czytelników w dobry nastrój.
Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Ta książka idealna dla siostrzenca który lubi straszne opowieści i niecodzienne postacie 🙂
OdpowiedzUsuńNasza rodzina jest największym fanem książek z Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Te książki są świetne, pięknie wydane i każdy znajdzie coś dla siebie,są również dopasowane do różnych grup wiekowych. Mój syn najbardziej lubi do tej pory "Dziennik Cwaniaczka" a także serię "Hej Jędrek". Ostatnio po przeczytaniu recenzji na Blogu Bajkowir zamówiliśmy książkę dla syna i siostrzeńca. Także staramy się być na bieżąco.
OdpowiedzUsuńTej serii jeszcze nie znamy, ale myślę że śmiało możemy się z nią zapoznać ponieważ zapowiada się bardzo interesująco.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńKsiążka ta jest przeznaczona wiekowo dla mojego syna, ale najważniejsze jest to, że jest zbiorem opowieści o duchach, wampirach przeróżnych strasznych stworach, które potrafią siać postrach wśród dzieci.
OdpowiedzUsuńBardzo podoba mi się ze historie w tej książce bardziej cieszą, bawią niż straszą, dzięki czemu dzieci iswajają się ze strachami. Zarty i humor zagwarantują dobrą zabawę młodemu czytelnikowi, i pozwolą spojrzeć na strachy z innej perspektywy.
Nie przepadam za książkami z miękką okładką, ale tu wyjątkowo podoba mi się, tak samo jak specyficzna trzcionka i niesamowite ilustracje, które są proste ale i zabawne.
Podoba mi się też fakt, ze historyjki napisane są dość prostym językiem, który nie sprawi trudności młodemu czytelnikowi, lekko i na luzie, a nawet rzec można ze potocznie.
Czuje ze towyjątkowa publikacja, która wyróżnia się treścią, stylem w jakim została napisana i przede wszystkim ciekawym wydaniem.
Myślę, ze jest w sam raz dla mojego syna, by dzięki mógł oswoić się choć trochę ze swoimi strachami
Bardzo mi się podoba
Dziękuję za recenzję