niedziela, 5 grudnia 2021

Ronan Badel - "Czerwony kapturek. Bajka dźwiękowa"

 


Autor: Ronan Badel
Tytuł: Czerwony kapturek. Bajka dźwiękowa
Wydawnictwo: HarperKids
Data wydania: 27.10.2021
Liczba stron: 24
Wiek: 3-7 lat
Ocena: 10/10

Opis:

Przepięknie zilustrowana bajka z 16 modułami dźwiękowymi, która uruchamia wyobraźnię. Naciskaj ukryte na obrazkach nutki i posłuchaj, jak mama nuci melodię z radia, smażąc naleśniki; jak całuje Czerwonego Kapturka na pożegnanie; jak dziewczynka podśpiewuje sobie, idąc przez las; jak wilk się oblizuje, kogut pieje, ktoś puka do drzwi i jak wszyscy tańcują na końcu.

„Czerwony Kapturek” w przekładzie Katarzyny Sroczyńskiej to unikalne połączenie książki i słuchowiska, jakiego na rynku dotąd nie było. Melodie i odgłosy zostały specjalnie skomponowane do tej bajki i nagrane przy pomocy aktorów, muzyków i prawdziwych instrumentów. Dźwięki tworzą trzeci wymiar - wzbogacają opowieść i pomagają rozwijać wyobraźnię. Dzięki znakomitym aranżacjom podobają się także dorosłym.

Cała seria Bajek dźwiękowych Harperkids, do której obok „Czerwonego Kapturka” należą: „Księga dżungli”, „Aladyn”, „Trzy małe świnki” i „Kot w butach”, powstała z myślą o dzieciach, które szybko się nudzą przy tradycyjnych książkach i mają wobec nich większe oczekiwania.

Atrakcyjna, nowoczesna formuła Bajek dźwiękowych zachęca do czytania i sprawia, że książki te mogą konkurować z telewizją. Na stronach dominują zabawne ilustracje, stworzone przez najwybitniejszych francuskich rysowników. Teksty zostały skrócone do minimum i przetłumaczone przez znanych polskich pisarzy dziecięcych. Resztę treści dopowiadają odgłosy i melodie. Dzieci same je uaktywniają, przyciskając ikony nutek ukryte na ilustracji, przy okazji ćwicząc spostrzegawczość i motorykę małą.

Bajki dźwiękowe działają na różne zmysły jednocześnie: wzrok, dotyk i słuch. Zapoznają dzieci z rozmaitymi dźwiękami, zachęcają do ich naśladowania, co z kolei rozwija aparat mowy, zachęca do mówienia i jest świetną zabawą logopedyczną.

Książki mają przyjemny, nieduży format, a dzięki miękkim kartkom są lekkie. Do każdej dołączono trzy zabezpieczone baterie, które uaktywnia się przełącznikiem on/off na tylnej okładce.

Recenzja:

Czerwony Kapturek to klasyczna bajka, która ciągle jest popularna i wzbudza zainteresowanie dzieci. Na rynku dostępnych jest wiele wydań tego tytułu i ciągle pojawiają się kolejne. W domu mamy już kilka książek opowiadających historię dziewczynki i groźnego wilka. Pomimo klimatu strachu, które wprowadza to zwierzę, mój synek lubi słuchać tej opowieści, chociaż jak dotąd woli przeglądać obrazki i nie zawsze potrafi w pełni skupić się na czytanym przeze mnie tekście. Jednak w przypadku owej opowieści zazwyczaj jest spokojny i z niecierpliwością czeka na rozwój wydarzeń, mimo że zna je już na pamięć. Gdy tylko zobaczyłam w zapowiedziach wydawnictwa HarperKids książkę z serii Bajka dźwiękowa, byłam pewna, że spodoba się moim pociechom. Efekty dźwiękowe to coś, obok czego, dzieci nie mogą przejść obojętnie. Przyznam szczerze, że były zachwycone tą publikacją i słuchały jej codziennie przez pewien czas. Zapewniła im dobrą zabawą i była zachętą do czytania. Jestem pod wielkim wrażeniem tego pomysłu i jego wykonania. Nic dziwnego, że książka zdobyła Nagrodę Rodziców 2021. W pełni na to zasłużyła. I nie tylko ona. Bowiem w serii jest dostępnych więcej tytułów, interpretujących znane utwory z klasyki bajek.

Książka ma twardą okładkę, ale jest strony są cienkie, choć wytrzymałe i o śliskiej strukturze. Tekstu nie ma tu zbyt wiele, jednak tyle w zupełności wystarczy by zainteresować historią młodego czytelnika, bądź też słuchacza. Ilustracje zajmują całą powierzchnię rozkładówki i są tłem dla poszczególnych zdań. To tworzy swoisty klimat i prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Na poszczególnych stronach znajdziemy także specjalne oznaczone miejsca z obrazkiem głośnika. Jeżeli go naciśniemy, usłyszymy dźwięk adekwatny do danego momentu w czytanej opowieści. Na końcu znajdziemy zestawienie wszystkich dźwięków i rozwiązanie specyfiki tego mechanizmu. Za pomocą przełącznika umieszczonego z tyłu okładki istnieje także możliwość wyłączenia dźwięków. Jestem przekonana, że każdy maluch, a także starsze dziecko zakocha się w tej książce.

Mimo że większość dzieci zna już na pamięć historię Czerwonego Kapturka to ta publikacja dostarczy im także innych wrażeń. Dźwięki wzbogacające treść opowieści dostarczają sposobności do przyjemnej zabawy i korzystnie wpływają na zmysły odbiorców. Melodie, które usłyszą są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Nie sposób nie poczuć ich w całym ciele i nie zauważyć jak pozytywnie wpływają na nasze zachowanie. Dotyczy to zarówno dorosłych odbiorców, jak i dzieci. Fantastyczne połączenie muzyki z tekstem, które zachwyca, angażuje i sprawia, że chcemy je słuchać i czytać bez końca.Jeżeli chodzi o treść książki to każdy z rodziców musi zdecydować sam, czy jego dziecko jest gotowe na nieco drastyczny przebieg wydarzeń. Mój synek choć nieco się boi postawy wilka to ma już świadomość, że wszystko kończy się dobrze. O problematyce utworu można długo dyskutować, ale nie ma co zaprzeczać, że mimo wszystko historia ta jest ponadczasowa, interesująca i nieśmiertelna. Wydana w innej, oryginalnej formie jest warta poznania i otwiera dzieci na nowe doświadczenia. Książka z dźwiękami nie może nie wzbudzić zainteresowania u żadnego z dzieci. Jestem pewna, że nawet najzagorzalszy przeciwnik czytania będzie chciał sprawdzić, jak ona działa.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.

1 komentarz:

  1. Moje dzieci miały dwa Wydania książki "Czerwony Kapturek" jedno takie zwykłe, a drugie w twardszej oprawie, zawierające puzzle. Do głowy by mi nie przyszło, że można połączyć tą książkę ze słuchowiskiem. Niesamowity pomysł.Dzieci lubią takie urozmaicenia.

    OdpowiedzUsuń