czwartek, 9 marca 2023

Kamila Gurynowicz - "Hela sama": "Zostaje z dziadkami", "Myje głowę", "Dzieli się z innymi", "Sprząta zabawki"


 Autor: Kamila Gurynowicz

Tytuł: Hela sama: Zostaje z dziadkami, Myje głowę, Dzieli się z innymi, Sprząta zabawki

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 16+16+16+16

Wiek: 2+

Ocena: 8/10

Opis:

Hela sama - to seria książeczek o małej dziewczynce, która opisuje siebie i swoje nowe umiejętności tj mycie zębów, jedzenie, robienie siku na nocnik czy zrezygnowanie ze smoczka. Tematy poruszane w książkach są doskonale znane dzieciom i ich rodzicom, a forma przedstawiająca treść jest lekka, przyjemna i wesoła.

Recenzja:

"Hela sama" to seria, którą poznałam przy okazji książeczek o nieco innej formule - inny format, inny układ treści, choć były to publikacje również skierowane do maluchów i ich rodziców (dla tych ostatnich na końcu znajdowały się nawet porady). Tutaj mamy do czynienia z klasycznymi niewielkoformatowymi kartonówkami.

Mogłoby się wydawać, że kartonówki nie zainteresują już pięciolatki. Sięgałam po nie raczej z myślą o młodszych dzieciach z naszego otoczenia. A tymczasem córka poprosiła, by dwie z czterech książeczek zostawić w naszej biblioteczce. Jak sama wyjaśniła - to są tematy, które są dla niej trudne i może czytanie o nich sprawi, że będą łatwiejsze. Megasprawa, prawda? I duża samoświadomość - wciąż jestem w zachwycie tym, co usłyszałam.

Wszystkie cztery części dotyczą spraw dla młodszych dzieci ważnych, będących częścią ich życia - mycie głowy, zostawanie z dziadkami dzielenie się z innymi czy sprzątanie zabawek. Są to też obszary do pracy, które są istotne z punktu widzenia rodziców, więc zakładam, że i oni będą chętnie sięgać po tę serię.


Tekst jest rymowany, co sprawia, że czyta się go przyjemnie i wpada w ucho. Fajnie, że w części o zostawaniu z dziadkami pokazano na przykład rodzice wychodzą sami nie tylko do pracy, wszak oni również mają prawo do takich drobnych "przyjemności" od czasu do czasu.

Interesująca seria książeczek dla maluszków. Może nie ze wszystkim w tekście zgadzam się w stu procentach, niemniej uważam, że te książeczki znajdą uznanie u szerokiego grona odbiorców. I zapewne będą pojawiać się nowe tytuły. Warto sprawdzić, czy to coś dla was.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz