środa, 14 czerwca 2017

Andrzej Owsiński - "Kolory. Colours"

Autor: Andrzej Owsiński
Tytuł: Kolory. Colours
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 8
Ocena: 9/10 
Wiek: 1+

Opis: 
Książka dla najmłodszych dzieci z wycinankami nawiązującymi do motywów podwarszawskich, kurpiowskich, łowickich, piotrkowskich i rawskich.
A book for the youngest children with cutouts based on the folk motives from Warsaw, Kurpie, Łowicz, Piotrków and Rawa Mazowiecka Regions.

Recenzja: 
To niewielka, pozornie niepozorna kartonowa książeczka mająca na celu przybliżyć maluchom nazwy kolorów. A jednak jest wyjątkowa. Bo choć tematyka obrazków jest zupełnie typowa dla tego rodzaju pozycji – znajdziemy w niej kotki, kwiatka, kobietę, drzewko, czy ptaszki – to wykonanie jest absolutnie zaskakujące - jako ilustracje wykorzystano bowiem ludowe wycinaki. I moim zdaniem to strzał w dziesiątkę - ta malutka, niedroga książeczka zapewnia najmłodszym pierwszy kontakt ze sztuką i folklorem, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy spostrzegawczość i skupianie uwagi (bo wycinanki nie są tak oczywiste, jak zdjęcia czy proste rysunki), niesamowicie zaciekawia i jestem pewna, że inspiruje nieco starszych czytelników do podejmowania własnych prób w tego typu sztuce. Bo chociaż moja córka jest jeszcze na to trochę za mała, to podczas lektury sama miałam straszną ochotę chwycić za nożyczki. Majka testowała tą pozycję w wieku 15 miesięcy i w pierwszym momencie zupełnie nie była nią zainteresowana. Ale już przy drugim podejściu przyjrzała się obrazkom uważniej i wycinanki kompletnie ją zafascynowały, spędziłyśmy wspólnie prawie 20 minut wyszukując wśród kształtów sylwetek kotków, pań i kogucików.
Duży plus również za dwujęzyczność, poza opatrzeniem i osłuchaniem z angielskim już od bobasa, co jest oczywistą zaletą tego zabiegu, książeczka będzie również świetnym prezentem dla znajomych i rodziny z zagranicy. Ja na pewno wyślę jedną przyjaciółce z Japonii, bo to piękna i użyteczna wizytówka polskiej kultury.
Książeczka powstała pod patronatem Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz