czwartek, 20 września 2018

Stephane Barroux - "Rozgwiazdo, gdzie jesteś?"


Autor: Stephane Barroux
Tytuł: Rozgwiazdo, gdzie jesteś?
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 32
Ocena: 9/10

Opis:

Rozgwiazdo, gdzie jesteś? jest opowieścią, która zwraca małemu czytelnikowi uwagę na zanieczyszczenie mórz i oceanów. Dzięki zaledwie kilku zdaniom i budzącej wzruszenie prostocie, ta urocza opowieść kładzie nacisk na problemy współczesnego świata. Czytelnik zapyta: „Gdzie jest rozgwiazda? Gdzie są meduzy? Gdzie jesteś, błazenku?” I będzie ich mozolnie szukał na kolejnych stronach. Znajdzie? Nie wiadomo, ponieważ ryby i inne morskie stworzenia są powoli wypychane ze swojego naturalnego środowiska przez wszechobecne śmieci gromadzących się w oceanie. Wieloryb, zdenerwowany tym śmietniskiem, wyrzuci je na ląd i z szerokim uśmiechem powróci do morza. Tylko czy w naturze jest możliwy taki obrót rzeczy?

Recenzja:

Czy książka, w której nie ma ani jednego słowa, może być dla dzieci ciekawa? Jak najbardziej, a przy tym bardzo kształcąca! Na potwierdzenie tych słów przedstawiam wam cudowną publikację Stephane Barroux, pt. "Rozgwiazdo, gdzie jesteś?".

W tej książce historia opowiedziana jest nie słowami, ale obrazem. Kolejne strony tworzą opowieść o tym, że morza są coraz bardziej zaśmiecane przez ludzi, co nie pozostaje bez wpływu na zwierzęta zamieszkujące podwodny świat. Z każdą następną stroną śmieci przybywa, a morskich żyjątek ubywa. Na szczęście sympatyczny wieloryb znajdzie sposób, by uratować wodne królestwo pełne magicznych stworzeń, ukazując jednocześnie ogrom problemu, jakim jest zaśmiecanie nie tylko tych największych, ale również lokalnych zbiorników wodnych.

Ilustracje w książce są wręcz genialne, a że publikacja ma spore rozmiary, możemy cieszyć oko pięknem podwodnego świata i jego mieszkańców. Co więcej - brak słów sprawia, że dziecko przeglądając obrazki, może samo dostrzec, czego dotyczy tematyka. Nie ma tego podanego na tacy, ale jednocześnie nie powinno mieć większych problemów z rozwiązaniem tej zagadki, bo ilustracje są bardzo sugestywne. To dobry wstęp do rozmowy na temat tego, że nie powinno się zanieczyszczać ani wód, ani lądów, bo są one miejscem życia nie tylko ludzi, ale także innych żyjątek.Osobiście widzę też inne zastosowanie tej książki. Jako że mnóstwo tam przedstawicieli wodnego świata, spokojnie można pobawić się w "znajdź rybę, która jest w paski/kropki" lub ma określony kolor. Rybki są różnych rozmiarów, więc nie każde zadanie będzie proste, za to na pewno ciekawe i świetne na ćwiczenie spostrzegawczości.

Pięknie wydana i równie efektownie zilustrowana książka, zdecydowanie warta polecenia zarówno ze względu na szatę graficzną, jak też przesłanie.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dwukropek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz