piątek, 19 października 2018

Opracowanie zbiorowe - "Dobranocki na Gwiazdkę"

Autor: Opracowanie zbiorowe 
Ilustracje: Ewa Beniak-Haremska
Tytuł: Dobranocki na Gwiazdkę
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 224
Ocena: 9/10

Opis:

Kto daje prezenty Świętemu Mikołajowi? Do kogo trafi zabłąkana Florentyna na wigilijną wieczerzę? Jak spędzić święta, gdy tata jest daleko? Gdzie się podziały listy do Świętego Mikołaja? Czy da się odczarować święta? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dobranockowych historiach dla małych i dużych. Poza tym przeczytacie w nich także o pysznych mikołajowych naleśnikach z cynamonem, o psiaku imieniem Gwiazdka, który uratował pewne święta, o niespodziewanym gościu i o królu-niemowlaku w korycie na paszę oraz o karpiu Cyprianie, siedemnastym pomocniku Aniołka. 

W gwiazdkowym prezencie od znakomitych polskich autorów!

Recenzja:


Chociaż media nie atakują nas jeszcze z każdej strony nieśmiertelną piosenką George'a Michaela, a w TV nie lecą zapowiedzi Kevina (chyba, bo w sumie telewizji nie oglądam), to nie da się ukryć, że Boże Narodzenie zbliża  się do nas wielkimi krokami. To dobry czas, by pomyśleć o prezentach,  zwłaszcza dla tych najmłodszych, którzy najbardziej cieszą się z podarków pod choinką, jeśli nie chcemy odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę, kiedy sklepowe półki są już przebrane ze wszystkiego, co najlepsze, kolejki wyprowadzają z równowagi nawet przysłowiowe oazy spokoju, a sprzedawcy internetowi nie nadążają z wysyłką. Po co serwować sobie dawkę niepotrzebnego stresu? Tym bardziej, że wydawnictwa już teraz rozpieszczają nas świątecznymi publikacjami, a czy istnieje lepszy prezent niż dobra książka?

Tym, co skłoniło mnie do sięgnięcia po "Dobranocki na Gwiazdkę" była cała paleta znanych i lubianych autorów - od Manueli Gretkowskiej po (dla mnie najbardziej w tej publikacji wyczekiwane) Agnieszkę Tyszkę i Zofię Stanecką. Nie da się ukryć, że z takimi nazwiskami książka jest pretendentem do sukcesu w sprzedaży już na starcie. 

Nie samymi nazwiskami autorów jednak człowiek żyje i gdy już trzyma się publikację w rękach, nie sposób nie zachwycić się jej wydaniem. Duży format, gruba oprawa, ujmująca okładka i dużo treści - to jako pierwsze rzuca się w oczy i robi naprawdę dobre pierwsze wrażenie. I co tu dużo pisać - drugie i kolejne również wypadają na korzyść, bo bajki są naprawdę fajne - ciepłe, klimatyczne, doskonale korespondują z magią nadchodzących Świąt, pozwalając ją poczuć już teraz. Każdy z autorów ma tutaj jedną swoją opowieść, w sumie jest ich w książce jedenaście. Jedne są krótsze, inne dłuższe, przeważnie około dwudziestu, dwudziestu kilku stron, przy czym publikacja jest bogata w ilustracje, które także zajmują sporo miejsca.

To jedna z tych książek, w przypadku których trudno znaleźć jakieś minusy. Ilustracje? Rzecz względna, dla mnie są okej, choć nie powalają na kolana. Ważne, że jest ich dużo i dobrze korespondują z treścią. Bardzo porządna publikacja, którą warto włożyć pod choinkę, a później już jedynie czytać, nie tylko na dobranoc :)

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

5 komentarzy:

 1. Z przyjemnością wezmę pod uwagę tę książkę wybierając prezenty pod choinkę w tym roku. Myślę, że może nawet zaopatrzę się w dwa egzemplarze. Utrzymane w klimacie świątecznym opowiadania umilą nam wszystkim ten cudowny czas, podczas którego nie zabraknie także czasu na czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem zainteresowana, nie jesteśmy rodziną wierzącą, tradycja to tradycja, i wolałabym coś bardziej edukacyjnego, o pochodzeniu i symbolice danych zwyczajów niż to.

  OdpowiedzUsuń
 3. O a akurat szukam czegoś na prezent dla starszej córki na Mikołaja. To będzie idealna książka na tą okazję

  OdpowiedzUsuń
 4. Ilustracje rzeczywiście nie powalają na kolana. O treści troszkę mało pani napisała. Jakoś tak pierwsze wrażenie wypadło blado. Pozycja jak dla mnie do przemyślenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kochamy książki z motywem świat, ta jest piękna, i z pewnością kupimy, aby czas przedświąteczny umilić sobie wieczorne czytanie. Dużo kupuje książek o tematyce Bożonarodzeniowej, więc ta również trafi do naszej biblioteczki

  OdpowiedzUsuń