piątek, 2 listopada 2018

"Wielka księga świąt Bożego Narodzenia"


Tytuł: Wielka księga świąt Bożego Narodzenia
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 144
Ocena: 9/10

Opis:

Księga zawiera opowiadania i wiersze o tematyce świątecznej oraz informacje o bożonarodzeniowych zwyczajach w Polsce i na świecie. Teksty kolęd będą zachętą do wspólnego śpiewania. Rozmaite zadania rozwijają spostrzegawczość, umiejętność liczenia i kreślenia. Labirynty, kolorowanki i wycinanki uatrakcyjnią dziecku czas spędzony z rodziną. Książka sprawi, że święta Bożego Narodzenia będą dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowe i inspirujące.

Recenzja:

Teoretycznie do Świąt pozostały jeszcze prawie dwa miesiące, ale dla wydawnictw to idealny czas, by zacząć wypuszczać świąteczne publikacje. W końcu część z nich powędruje nie tylko pod choinkę, ale także do worka Świętego Mikołaja, więc to już w sumie najwyższa pora, by pokazać czytelnikom swoje asy w rękawie. 

"Wielka księga świąt Bożego Narodzenia" zachęca już samym tytułem, bo sugeruje, że będzie tu wszystkiego dużo i nie będziemy musieli sięgać po kilka krótkich książeczek o świątecznej tematyce. Być może wystarczy ta jedna. Czy rzeczywiście?

W wielu przypadkach rzeczywiście może tak być. Bo w tej publikacji naprawdę mamy dużo treści, ale nie tylko słownej. Owszem, są świąteczne zwyczaje, teksty kolęd i piękne, tematyczne  wiersze, niemniej bardzo fajną jej część stanowią zadania dla dziecka. Dla mnie osobiście są one nawet fundamentem, największą wartością książki, która sprawi dzieciakom niemało radości. O jakich zadaniach mówię? Przeróżnych! Mamy tytaj klasyczną grafomotorykę z łączeniem punktów, kolorowaniem i tym podobnymi, są labirynty, szeregi, a nawet wycinanki - choćby taka, w której wycinamy postać i rozmaite świąteczne stroje, które następnie zaginamy we wskazanych miejscach i zakładamy małemu golasowi z papieru. 

Pewnie, że wypada wspomnieć o walorach edukacyjnych publikacji, bo kształcona jest cała motoryka mała - rączki pracują aż miło, koordynacja na linii oko-ręka również. Ale idą Święta, dajmy spokój edukacji. Ta książka jest nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Dlaczego? Bo bardzo możliwe, że zafunduje im kilka dodatkowych godzin w przedświątecznej krzątaninie, podczas których będą mogli skupić się na porządkach, gotowaniu i tym wszystkim, co jest naszym udziałem, nim zasiądziemy wspólnie przy wigilijnym stole. Dzieci najprawdopodobniej będą w tym czasie zajete kolejnymi zadaniami, jakie stawia przed nimi książka.Porządnie przygotowana publikacja, w grubej oprawie, co zawsze i niezmiennie cenię, zwłaszcza w przypadku publikacji skierowanych dla dzieci. Kolorowa, estetyczna, a przede wszystkim - co uważam za jej największą zaletę - różnorodna, więc nie znudzi się tak łatwo. Warto podarować dziecku może jeszcze przed pierwszą gwiazdką. Idealna dla pociech w wieku przedszkolnym i nieco starszych.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dwukropek.

5 komentarzy:

 1. Książka wydaje się być ciekawa. Myślę, że moje przedszkolaki byłyby bardzo zainteresowane. Od kilku lat mam wrażenie, że jesteśmy za szybko bombardowani reklamami, wystawami świątecznymi. I im bliżej świat tym ekscytacja coraz mniejsza. Magia świąt nam umyka, a wkracza komercja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Technicznie ksiazka sprawia bardzo dobre wrażenie, jednak nie jest ona dla nas. Jak już kiedyś wspominałam, nie jesteśmy wierzący, więc wszelkie stricte religijne, a nie kulturoznawcze publikacje nie znajdą miejsca na naszej półce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka taka to idealny pomysł na prezent dla malucha lubiącego różnorodne zadania i ciekawe historie. Z pewnością zaspokoi ciekawość na temat Świąt i ułatwi rodzicom odpowiedzi na rozmaite pytania. Sama chciałabym znaleźć taką perełkę pod choinką, ale to już nie te czasy więc może w tym roku znajdzie ją tam mój syn.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dla mnie nie za dobry prezent ale jako rozrywka na zimowe popołudnia może się sprawdzić. Ciekawią mnie oczywiście wszystkie zadania i część kreatywna książki, więc muszę się jej przyjrzeć bliżej

  OdpowiedzUsuń
 5. Idealna na prezent od Mikołaja. Co jednak trzeba tu przyznać, na półce jest już kilka podobnych (się uzbierało).

  OdpowiedzUsuń