czwartek, 16 maja 2019

Nao Shimamura, Nobutake Dogen - "Fabryka Czekolady"


Autor: Nao Shimamura, Nobutake Dogen
Tytuł: Fabryka Czekolady
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Liczba graczy: 2
Wiek: 8-108 lat
Ocena: 8/10

Opis:

Fabryka produkuje czekoladę z różnymi dodatkami. W każdym momencie możesz odłamać sobie 5 kawałków. Obserwuj, jakie dodatki zbiera rywal i zdobądź więcej punktów od niego!

Recenzja:

Dobry design to już połowa sukcesu w przypadku gier - bez względu na to, czy chodzi o planszówki, czy karcianki. Mnóstwo ludzi (w tym ja) to typowi wzrokowcy i chcąc sie przebić w gąszczu rynkowych nowości, trzeba przyciągnąć wzrok. I uczciwie należy przyznać, że to twórcom gry "Fabryka Czekolady" udało się znakomicie - gra wygląda jak duża tabliczka czekolady, a to sprawia, że nie tylko zwracamy na nią uwagę, ale chcemy poznać zawartość. Co zatem kryje środek tego pysznego opakowania?

W skład gry wchodzi zestaw kart z rozmaitymi rodzajami czekolad (uprzedzam, że to nie jest gra dla osób na diecie), karty pomocnicze dla graczy, żeton pierwszego gracza oraz instrukcja obsługi. Przyznaję, że na początku zasady gry stanowiły dla mnie czarną magię w najczystszej postaci, ale im dalej brnęłam w instrukcję, tym prostsze wszystko się stawało i w końcu załapałam, o co  w tym chodzi. A mistrzem w czytaniu instrukcji nie jestem, więc brawa za napisanie jej przystępnym językiem. 

Miejsce akcji gry to fabryka czekolady, a gracze wcielają się w role pracowników, którzy pilnują taśmy produkcyjnej. Niektóre karty z czekoladami dają nam punkty dodatnie, ale są i takie dodatki w słodkościach, których wolelibyśmy w czekoladzie nie znaleźć, np. pionki do gry, a że za gapiostwo się płaci, to i punkty trzeba ująć w trakcie rozgrywki. Wygrywa ten gracz, który po określonej liczbie rund zbierze najwięcej punktów (każdy dodatek na czekoladzie daje ich inną ilość) lub ten, kto pierwszy zbierze trzy kostki czekolady białej - wszak od dziecka wiadomo, że ta zawsze była najbardziej przez wszystkich pożądana :)Gra, jak wspominałam, zapakowana jest w oryginalne, miłe dla oka pudełko, ale warto wspomnieć także o jakości pozotałych elementów - karty są duże, wykonane solidnie i po prostu efektowne. Całość sprawia bardzo przyjemne wrażenie, robiąc graczom ochotę na prawdziwą czekoladę, w którą polecam się zaopatrzyć w trakcie rozgrywki :)

Grę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

2 komentarze:

  1. Ekstra pomysł dla starszych dzieciaków, nagle słowo rodzicieli "nie dajemy dziecku słodyczy" i wielki problem co kupić, a tu można bezpiecznie kupić "Fabrykę czekolady". Dziecko nawet jak na początku będzie odrobinę niezadowolone, że to nie jest prawdziwa czekolada to myślę, że gra mu się spodoba i wszyscy będą zadowoleni, i dziecko i rodzice :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Już jakiś czas temu zwróciłam uwagę na tę grę. Wizualnie pięknie się prezentuje. Pomysł rewelacyjny na bezkarną zabawę w fabryce czekolady.

    OdpowiedzUsuń