środa, 15 maja 2019

Tomasz Małkowski, Bartłomiej Brosz - "7 x Gdańsk. Przewodnik dla młodych odkrywców"

Autor: Tomasz Małkowski
Ilustrator: Bartłomiej Brosz
Tytuł: 7 x Gdańsk. Przewodnik dla młodych odkrywców
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 112
Ocena: 10/10
Wiek: 6+ lat

Opis:

Zapraszamy do Gdańska na rodzinne wycieczki po mieście i okolicach. Siedem tras, a po drodze mnóstwo niezwykłych zakątków do poznania, słynnych zabytków do zwiedzenia i zaskakujących zagadek do rozwiązania.

Przewodnik 7 x Gdańsk to: intrygująca komiksowa forma, wciągające opowieści oraz ciekawostki w sam raz dla młodych odkrywców.


Recenzja:
Pieszo, rowerem, kajakiem, czy statkiem – w Gdańsku nie można się nudzić! Jak sama nazwa wskazuje, „7 x Gdańsk” to przewodnik skierowany do najmłodszych, wczesnopodstawówkowych odkrywców zawierający 7 pomysłów na zwiedzanie. I każda z tras jest zupełnie inna!  W słoneczne dni możemy ruszyć szlakiem gdańskich wież – zwiedzić Muzeum Bursztynu w Katowni, Ratusz Głównego Miasta i bazylikę Mariacką by podziwiać panoramę miasta z trzech różnych punktów, w przypadku kiepskiej pogody warto wybrać ścieżkę „Jak żyli dawni Gdańszczanie” i spędzić czas w suchych i zacisznych wnętrach muzeów. Dla aktywnych świetną opcją będzie wyprawa kajakiem po Motławie i Martwej Wiśle albo podróż tramwajem wodnym i spacer po Westerplatte. A najwytrwalsi i odkrywcy miasta mogą wybrać wszystkie z nich, bo odwiedzane miejsca się nie powtarzają. 

Poza ciekawostkami i zagadkami dla zwiedzających, wielkim plusem jest wyjątkowa forma – czytelnik odwiedza Gdańsk wraz z pewnym rozbrykanym rodzeństwem i ich tatą, a ich przygody przedstawione zostały w formie komiksu. Poza rysunkami znajdziemy i zdjęcia najciekawszych szczegółów odwiedzanych obiektów, reprodukcje obrazów i mapy z zaznaczonymi trasami. Trudno o bardziej różnorodną formę, a mimo to wszystko doskonale do siebie pasuje i efekt jest świetny. Nie zapomniano również o informacjach praktycznych, takich jak czas potrzebny na przejście trasy oraz różne warianty wycieczek – pełne i skrócone. 


Atrakcyjna, komiksowa forma, realne zdjęcia, sympatyczni bohaterowie, zagadki do rozwiązania, mnóstwo ciekawostek i „torebkowy format”. Można również ściągnąć aplikację na smartfona „Adamada czyta dzieciom” i posłuchać jeszcze więcej o odwiedzanych miejscach.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Adamada.

3 komentarze:

 1. Marta Aleksińska15 maja 2019 20:30

  Super! Koniecznie muszę kupić przed kolejną wycieczką do Gdańska ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super pomysł! Ciekawe czy są też inne miasta w taki ciekawy rozwijający sposób przedstawione? Np. Wrocław. Myślę, że to nie tylko dla dziecka ciekawa pozycja ale i dla rodzica, by urozmaicić zwiedzanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mogłaby powstać seria z innymi miastami. Takie przewodniki mogą być bardzo pomocne przy planowaniu wakacji.

  OdpowiedzUsuń