wtorek, 18 czerwca 2019

Marcin Jamkowski - "Wielcy naukowcy", "Wielcy odkrywcy"


Autor: Marcin Jamkowski
Tytuł: Wielcy naukowcy + Wielcy odkrywcy
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania: 2019
Ocena: 9/10

Opis:

Seria „Wielcy ludzie”, autorstwa Marcina Jamkowskiego, to cykl książek prezentujących wybitne postacie, których nazwiska zapisały się w dziejach świata. Pierwszy tom „Wielcy odkrywcy” w lekki i zabawny sposób przedstawia sylwetki dwudziestu sześciu podróżników oraz historie ich największych odkryć geograficznych. Poznamy Krzysztofa Kolumba, Marco Polo, Vasco da Gamę, Benedykta Polaka, Jacques’a Cousteau, Thora Heyerdahla i innych. Dowcipnie i pięknie sportretowani przez byłego redaktora naczelnego polskiej edycji National Geographic i wybitnie uzdolnionego ilustratora Karola Banacha „Odkrywcy” stanowią początek niezwykłej kolekcji.

To trzeci tom serii Wielcy ludzie, który jest poświęcony wybitnym naukowcom w historii świata. Autor przedstawia zarówno myślicieli starożytnych (Arystotelesa czy Archimedesa), jak i nowożytnych (Mikołaja Kopernika, Izaaka Newtona, Alberta Einsteina czy Marię Skłodowską-Curie). Są wśród nich także mniej znane postacie, którym zawdzięczamy chociażby odczytanie egipskich hieroglifów czy zbadanie starożytnych mumii.

Recenzja:

Przygodę z serią 'Wielcy ludzie" zaczęłam może nietypowo, bo od drugiego tomu, ale teraz, będąc w posiadaniu wszystkich trzech książek, od razu mogę napisać, że kolejność nie ma znaczenia, bo każda z nich dotyczy innego wycinka wiedzy. Zaznaczmy od razu, że wiedzy istotnej - takiej, jaką dzieci nabywają również w szkole, choć na pewno nie w tak przyjemnej dla oka formie. Szkolnym podręcznikom niestety daleko do takich publikacji, bo ta seria naprawdę robi wrażenie, nawet na mnie - osobie dorosłej.

Żadna z książek z tej serii nie dotyczy tematów łatwych. Pewnie, że i wśród dzieci znajdą się pasjonaci danej dziedziny, niemniej dzięki formie, w jakiej przedstawiono te obszerne wycinki wiedzy, książki Marcina Jamkowskiego mają szansę znaleźć uznanie (i miejsce na półce) u zdecydowanie szerszego grona odbiorców.

Zarówno w "Wielkich naukowcach", jak i "Wielkich odkrywcach" autor przybliża czytelnikom sylwetki konretnych ludzi, którzy na przestrzeni wieków dokonali wielkich dla ludzkości odkryć w swoich dziedzinach. Marcin Jamkowski treść, której jest całkiem sporo, dopasował do wieku i możliwości odbiorców, jakimi są dzieci starsze. Co istotne - jest ciekawie, a nie rodem z encyklopedii. W końcu książka ma odbiorcę zainteresować, sprawić, że będzie on czytał z przyjemnością, a nie pomóc w odrabianiu pracy domowej - tę rolę pozostawmy już tradycyjnym encyklopediom. Super, że autor przedstawia także sylwetki Polaków, nie tylko tych powszechnie znanych. Zawsze jakoś tak cieplej robi mi się na sercu, gdy widzę, że kładzie się nacisk na nasz wkład w światowe dziedzictwo, trochę na przekór porzekadłu "Cudze chwalicie, swego nie znacie".

W pierwszym tomie, tj. w "Wielkich odkrywcach" ilustracje wyszły spod ręki Karola Banacha i choć są one miłe dla oka, to jednak jak dla mnie - sympatyczki twórczości Macieja Szymanowicza - doskonałym posunięciem było oddanie pałeczki temu drugiemu, który zilustrował drugi i najnowszy, trzeci tom serii. Z całym szacunkiem i uznaniem dla talentu pana Banacha, ale z obrazami tworzonymi ręką Macieja Szymanowicza u mnie mało co może konkurować.
Wszystkie książki z serii "Wielcy ludzie" mają duży format i twardą oprawę, dzięki czemu nie tylko będą dobrze prezentować się w domowej biblioteczce, ale także po prostu posłużą nam dłużej. W moim odczuciu to seria bardzo porządnie opracowana tak pod względem merytorycznym, jak i wizualnym, w dodatku porządnie wydana. Cieszy mnie fakt, że pięknie wydaje się nie tylko bajki i baśnie, ale także książki mające dużą wartość naukową dla dzieci.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Dwukropek.

3 komentarze:

 1. Marta Aleksińska18 czerwca 2019 10:35

  Dlaczego szkolne podręczniki nie mogą tak wyglądać? Gdyby były chodź w połowie tak ciekawe i pięknie ilustrowane dzieci same by po nie sięgały ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest ciekawa seria również dla dorosłych, którzy mogą sobie odświeżyć wiadomości lub uzupełnić wiedzę. To byłby świetny prezent dla dziecka np. na pierwszą komunię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Grafika super. Na pewno taka książka zainteresuje młodego czytelnika.

  OdpowiedzUsuń