sobota, 29 czerwca 2019

Marcin Kalita - "Juventus. Drużyna walecznych serc"

Autor: Marcin Kalita
Tytuł: Juventus. Drużyna walecznych serc
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 200
Ocena: 9/10
Wiek: 8+

Opis: 

Skarbnica wiedzy o jednym z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich na świecie, Juventusie Turyn. Niezbędna pozycja w biblioteczce młodego fana piłki nożnej. Dla tej książki warto zejść z boiska i odłożyć piłkę na bok, by wczytywać się w fantastyczną historię tego wielkiego klubu.  

„Dla wszystkich marzycieli Juventus powinien być klubem wyjątkowym, bo powstał właśnie dzięki... marzeniom. Uczniom jednego z turyńskich liceów zamarzył się klub piłkarski i założyli go po lekcjach na ławce na jednym z miejskich skwerów! Ot, tak — po prostu.” 

Przystępnie napisana książka „Juventus. Drużyna walecznych serc” tłumaczy, dlaczego bez Juventusu trudno sobie wyobrazić dzieje światowego futbolu. Poznajemy: 
- historię powstania klubu, 
- najgenialniejszych piłkarzy (Ronaldo, Zidane) i ich niezrównane osiągnięcia, 
- bramkarskie legendy Juventusu (Combi, Zoff, Buffon, Szczęsny), 
- najskuteczniejszych trenerów, którzy przynieśli klubowi największą chwałę, 
- pamiętne mecze, które rozpaliły kibicowskie serca, 
- ciekawostki na temat m.in. herbu zespołu czy klubowych strojów,  
- ciekawostki o samym mieście Turyn. 

Na kartach książki „Juventus. Drużyna walecznych serc” nie zabrakło wspomnienia o naszych piłkarzach Juventusu: Zbigniewie Bońku i Wojtku Szczęsnym. 

Autorem książki jest Marcin Kalita, dziennikarz sportowy, korespondent, fotoreporter i ekspert telewizyjny. Słowem, jest to książka napisana przez miłośnika futbolu dla miłośników futbolu.

Recenzja:

Nie tylko chłopcy lubią piłkę nożną. Wiem to z własnego doświadczenie, gdyż jako mała dziewczynka z zapałem obserwowałam poczynania polskiej reprezentacji piłki nożnej, oczywiście w telewizji. Chociaż przyznam, że bardziej fascynowała mnie siatkówka. Razem z braćmi i tatą kibicowałam także różnym drużynom podczas rozgrywek ligowych. Odkąd pamiętam Juventus to najbardziej rozpoznawalny a zarazem mój ulubiony klub, dlatego widząc książkę w całości mu poświęconą, koniecznie musiałam się z nią zapoznać, a także zaprezentować ją mojemu ośmioletniemu synowi, który trenuje tę dyscyplinę sportową.

Zapał towarzyszący piłkarzom Juve jest godny podziwu i naśladowania. My, jako Polacy też możemy być z niego dumni, ponieważ jego historię tworzą także polscy gracze. Informacji o nich także nie zabraknie w książce z serii Kluby wszech czasów od wydawnictwa Egmont, zatytułowanej Juventus. Drużyna walecznych serc. Jakie jeszcze informacje znajdziemy w tej publikacji?

„Juve nigdy się nie poddaje. Tu trzeba walczyć, nawet gdy wszystko wydaje się stracone”.
Omar Sivori

Sukcesy sportowe dają powody do wzruszeń. Na triumf drużyny składa się praca każdej tworzącej ją osoby. Uwielbiam poznawać niebanalne i prawdziwe historie sportowe. Uśmiecham się słysząc już samą nazwę tego klubu, gdyż odżywają wówczas we mnie wspomnienia z dzieciństwa. Książka Marcina Kality dostarcza tyle wiedzy, iż jestem pewna, że po jej lekturze każdy będzie mógł zabłysnąć niejedną ciekawostką na jej temat, o której niektórzy wcześniej nie mieli pojęcia. Bez wątpienia najwięcej przyjemności odnajdą w niej fani Juventusu. Polecam ją także starszym dzieciom uwielbiającym sport i ducha rywalizacji. Znajdą oni w niej cenne wskazówki, które świadczą o tym, że to, co wydaje się nieosiągalne, tak naprawdę jest na wyciągnięcie ręki, jeśli tylko włoży się w to własne serce i ciężką pracę. 


Książka ta zawiera wiele ciekawych informacji na temat tego potężnego w historii futbolu klubu piłkarskiego. Fakty historyczne sięgające czasów powstawania „Starej Damy” prowadzą czytelnika przez kolejne lata jego rozwoju pełnego sukcesów, ale także pewnych trudności. Autor przybliża nam także samo miasto Turyn i miejsca warte odwiedzenia we Włoszech. Opisuje także zawodników znaczących wiele dla tej drużyny, przytaczając również ich historie prywatne i przemyślenia o przywiązaniu oraz wpływie piłki nożnej na codzienne życie. Treść wzbogacona jest zdjęciami, które nadają publikacji interesującego charakteru. Styl pisania Kality jest przystępny dla czytelnika. Autor nawiązuje z nim kontakt, między innymi poprzez częste pytania retoryczne. Historia Juve jest na tyle wciągająca, że kartki książki przewracamy wręcz automatycznie. Wiedza zawarta w książce nie jest przedstawiona na zasadzie suchych faktów, ale tworzy swego rodzaju opowieść o sportowym fenomenie, w rzetelny i merytoryczny sposób dostarczając wiele informacji o klubie i jego zawodnikach. Końcowe strony poświęcono współcześnie funkcjonującej Akademii Juventus w Polsce, kształcącej młodych adeptów piłki nożnej. 


Książka została wydana ciekawie, nie przytłaczając czytelnika nadmiarem informacji. Rozdziały są krótkie, oddzielone od siebie ciekawymi wzmiankami na temat klubu, uporządkowanymi chronologicznie. Poznamy wszystkie herby i stroje Juventusu, jego najważniejsze trofea i legendarnych trenerów. To jednak oczywiście nie wszystko. Ważne, że z łatwością można się w tych informacjach odnaleźć i w prosty sposób czerpać wiedzę z pracy autora. Zdjęcia są podpisane, co powoduje, iż nie trzeba się domyślać, czyj wizerunek przedstawiają. Wszystko jest zrozumiałe zarówno dla laika, jak i zagorzałego kibica Juventusu. W jednym miejscu zawarto najważniejsze, ale także te rzadko wspominane informacje o drużynie, która stała się legendarnym zespołem. Z pewnością pamięć o nim nigdy nie zginie.


Juventus. Drużyna walecznych serc to czytelnicza podróż od historycznych chwil zespołu, przez jego sukcesy i porażki do obecnej sytuacji w światowej piłce nożnej. To klub, który tworzą wspaniali piłkarze a ich zapał i siła są dowodem na to, że warto marzyć i ufać własnym możliwościom. Może być przykładem dla dziecka, w jaki sposób dojść na szczyt i osiągać przyjemność z gry zespołowej, która jest pasją i stylem życia. Polecam tę książkę wszystkim, dla których liczy się sport, a przede wszystkim piłka nożna.


Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

4 komentarze:

 1. Dla chłopaków kochających piłkę lektura idealna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mojego syna, również męża idealna lektura. Razem grają, razem by czytali.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa książka, idealna dla fana piłki nożnej:) ale nawet nie mam pomysłu komu bym mogła sprezentować ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Marta Aleksińska1 lipca 2019 12:10

  Świetna pozycja dla fanów piłki nożnej ;) myślę że taka książka mogłaby być dobrym prezentem dla taty który lubi piłkę i chciałby zarazić swoją pasją dzieci. Uwielbiam książki z tak dobrymi, realistycznymi zdjęciami ;)

  OdpowiedzUsuń