wtorek, 6 sierpnia 2019

Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych: Drzewa, OwadyAutor: Francois Lasserre
Tytuł: Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych: Owady,Drzewa
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 40 + 40
Ocena: 10/10

Opis:

Wyjątkowy zeszyt z zadaniami zaprasza do odkrywania fascynującego świata owadów w najbliższym otoczeniu. Publikacja stworzona z myślą o przyrodniczej aktywizacji dzieci w wieku wczesnoszkolnym. 

„Owady. Akademia mądrego dziecka. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych” pomaga poznać maleńki, a jednocześnie tak ważny dla nas ludzi, fascynujący i bogaty świat owadów. Te niewielkie zwierzęta żyją tuż obok - warto wiedzieć, kim są nasi owadzi sąsiedzi i jak żyć z nimi w harmonii. Z zeszytu mali przyrodnicy dowiedzą się m.in.: 
- Czym różni się osa od muchówki? 
- Jak wygląda cykl życiowy biedronki siedmiokropki? 
- Gdzie mieszkają owady? 
- Czym się żywią? 
- Jak owady postrzegają kolory? 
- Jak owady zapylają kwiaty? 
- Jak pomagać owadom w mieście?  
Aby być owadem, trzeba mieć 6 odnóży, parę czułków, a w większości przypadków również skrzydła. Aby zostać owadzim eksploratorem, wystarczy zaopatrzyć się w książeczkę „Owady. Akademia mądrego dziecka. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych”. Polecamy! 

„Drzewa. Akademia mądrego dziecka. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych” to publikacja, która w kreatywny i wciągający sposób przybliża dzieciom wiedzę o świecie drzew. Z zeszytu mali przyrodnicy dowiedzą się m.in.: 
- Jak drzewa ze sobą rozmawiają? 
- Jakim zmianom ulegają w cyklu rocznym? 
- Jak wygląda cykl życiowy drzewa i liścia? 
- Jak zmierzyć wysokość drzewa? 
- Kto mieszka na drzewie? 
- Co dają nam drzewa? 
- Jak je chronić?  

Recenzja:

Niejednokrotnie wspominałam w recenzjach, że jestem dużą fanką książek aktywnościowych, w których autor oferuje coś więcej niż zgrabnie opowiedzianą historię, zachęcając i inspirując do działania. A jeśli jeszcze dołożyć do tego tematykę przyrodniczą, jestem w siódmym niebie, a ochom i achom nie ma końca. Tak właśnie jest ze mną i serią zeszytów przyrodniczych z wydawnictwa Egmont.

Seria zawiera cztery zróżnicowane tematycznie zeszyty obserwacji i szczęśliwie jesteśmy w posiadaniu wszystkich, tutaj opowiemy o dwóch częściach. 

"Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Drzewa" to chyba moja ulubiona część serii. Jest tutaj cała wiedza o drzewach, jaką chciałabym przekazać swoim pociechom. Mamy informacje o rodzajach liści i drzew, ich wieku, budowie, supermocach, jakie posiadają, i o znaczeniu dla człowieka. Jest o kasztanach jadalnych i niejadalnych i o zabawach związanych z drzewami, np. w ich mierzenie. Nie brakuje tutaj również zachęty do działania - dlaczego by nie zasadzić dębu lub nie przebrać za nosorożca dzięki popularnym "noskom"? Cudowna, moc atrakcji i wrażeń na każdej stronie!

W książce "Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Owady" znajdziemy z kolei informacje dotyczące charakterystycznych cech owadów, ich nazw naukowych, środowiska występowania czy roli w przyrodzie. Autor namawia do wzięcia lupy w dłoń i poszukiwań w ogrodzie czy innych miejscach, a następnie uwiecznienia efektów tych obserwacji w postaci rysunków. Jest tu o hotelach dla owadów, o specjalnych skrzynkach z kwiatami - czyli o rzeczach, które można zrobić samemu, a które będą korzystne dla otaczającej nas przyrody.

Jestem szczerze i bardzo zachwycona całą tą serią. Niektóre z zawartych w niej pomysłów wykorzystamy już teraz, inne będą musiały poczekać, aż córa podrośnie, ale zdecydowana większość w końcu znajdzie u nas zastosowanie. Piękna, pouczająca i wartościowa - taka właśnie jest najnowsza propozycja wydawnictwa Egmont, którą z całego serca polecam!

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

2 komentarze:

  1. Jestem zachwycona tą pozycją książkowa! Ona uczy dzieci obserwacji otaczającego je świata, uwrażliwia na wszystkie zwierzęta począwszy od owadów po większe i rośliny. Coś pięknego!

    OdpowiedzUsuń
  2. Marta Aleksińska21 sierpnia 2019 21:49

    Fantastyczne książki, musimy je koniecznie kupić ;) zawsze powtarzam że uwielbiam gdy z książek dla dzieci sama mogę się czegoś nauczyć. Chętnie poznam dwie pozostałe części, czekam na recenzję ;)

    OdpowiedzUsuń