piątek, 27 marca 2020

Reiner Knizia - "Mniam. Pierwsza gra. Akademia Mądrego Dziecka"


Autor: Reiner Knizia
Tytuł: Mniam. Pierwsza gra. Akademia Mądrego Dziecka
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2020
Liczba graczy: 2-4
Wiek: 2+ 
Ocena: 8/10

Opis:

Gra oparta jest na bestsellerowej serii książek Akademia Mądrego Dziecka. Przeznaczona jest dla dzieci już od drugiego roku życia. Wspomaga rozwój intelektualny i poznawczy dziecka. 

Gra ma na celu: 
- naukę nazw owoców i warzyw 
- naukę nazw kolorów 
- nauka liczenia i określania ilości (ile masz, kto ma więcej) 
- rozwijanie kompetencji społecznych 

Zanim rozpoczniesz z dzieckiem grę, pokaż mu jej elementy (owoce, warzywa). Pobawcie się nimi, nazwij je. Określ ich kolor. 

Grę można wykorzystać na kilka sposobów: 
- zgodnie z instrukcją 
- zabawa w smaki (wybrać charakterystyczne smakowo owoce i określać ich smak - dziecko musi wcześniej poznać smak tych owoców i nazwy smaków) 
- zagadki smakowe; dziecko z zamkniętymi oczami próbuje różne warzywa i owoce potem musi wskazać który owoc/warzywo zjadło - elementy gry mogą służyć do zabawy w sklep 
- elementy gry mogą służyć do zabaw słownikowych i słowotwórczych: 
- tworzenie liczby mnogiej gruszka - gruszki - tworzenie przymiotników pomarańcza - pomarańczowy 
- tworzenie zdrobnień śliwka-śliweczka - elementy gry mogą służyć do zabaw matematycznych: 
- tworzenie zbiorów np. owoce - warzywa, czerwone-zielone, .....  

Pierwsza gra to seria gier dla najmłodszych dzieci i ich rodziców. Dwulatek dynamicznie rozwija się poznawczo, emocjonalnie i społecznie. To idealny moment na wprowadzenie pierwszych gier planszowych. Dostarczą one stymulacji w wielu aspektach rozwoju. 

Gracze rzucają kostką i starają się zdobyć jak najwięcej soczystych owoców i warzyw. Gracz, który schrupie ostatni przysmak ze stołu, dostaje w nagrodę owocowy sok. Dzieci poznają owoce i warzywa oraz ich kolory. Naucza się je liczyć oraz porządkować w zbiory. Gra promuje również zdrowe nawyki żywieniowe. 

Elementy gry: 
- drewniana kostka 
- 5 koszyków 
- 15 żetonów owoców i warzyw 
- 1 żeton soku 

Recenzja:

Gry planszowe i inne to jedna z najlepiej przeze mnie wspominanych rozrywek z dzieciństwa, zawsze jednak kojarzyły się mi z zabawą dla nieco starszych pociech. Myślę, że nie byłam w tych przypuszczeniach odosobniona. Tymczasem na rynku można obecnie znaleźć gry skierowane nawet do dwulatków! I to jest super, jeśli tylko faktycznie są one dostosowane poziomem do możliwości takich maluchów. A ta seria jest.

Gra "Mniam" pozwoli dzieciom na poznanie lub utrwalenie kolorów, nazw owoców i warzyw, kształcenie podstawowych umiejętności matematycznych (określanie kto ma więcej, przeliczanie), na poznanie zasad gry opartej o rzuty kostką i ćwiczenie cierpliwości, gdy przyjdzie czekać na swoją kolej. Warto dodać, że kostka do gry jest większych niż tradycyjna rozmiarów, w związku z czym jest bezpieczna dla młodszych dzieci.

Ale to tylko niektóre z możliwości, jakie daje ta gra, bo tak naprawdę jej elementy można wykorzystać na wiele różnych sposobów, w rozmaitych zabawach - na przykład w sklep, w restaurację, możemy dopasowywać prawdziwe owoce i warzywa do tych z obrazków, a następnie ich kosztować i poznawać nowe smaki. Możliwości jest naprawdę dużo i tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Wszystkie elementy są wykonane z grubej tektury, więc powinny nam w tych zabawach posłużyć na dłużej. Jest kolorowo, dobrze pod względem jakości i ciekawie, jeśli chodzi o tematykę, a więc tak, jak być powinno w grach i zabawkach skierowanych do dzieci młodszych. Warto zapoznać się i z tą grą, i z drugą z serii - tą o zwierzątkach, bo jest równie interesującą propozycją dla najmłodszych. Dodam jeszcze, że do każdej gry została dołączona mini książeczka z wybraną literą, aby dziecko mogło się przekonać, czy alfabet to coś, co już na tym etapie je interesuje.

Grę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.1 komentarz:

  1. Akademia Mądrego Dziecka to interesująca seria książeczek jak i wtym przypadku gier. Myślę że mojemu synkowi spodobałaby się gra z owocami możemy nie tylko poćwiczyć kolory ale i nazwy owoców czy proste liczenie

    OdpowiedzUsuń