niedziela, 4 października 2020

Brigitte Ekert - "Montessori na cztery pory roku"

Autor: Brigitte Ekert
Tytuł: Montessori na cztery pory roku
Wydawnictwo: RM
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 192
Ocena: 9/10

Opis: 

W tej książce znajdziesz 70 ćwiczeń zgodnych z zasadami pedagogiki Marii Montessori przeznaczonych na różne pory roku. Są tu na przykład instrukcje wykonania bożonarodzeniowych dekoracji i latarni na Halloween, zabawy w pisanie, rymowanki, a nawet przepisy kulinarne i ćwiczenia jogi. Przygotowują one dziecko do nauki pisania i czytania, zapoznają z figurami geometrycznymi, rozwijają jego percepcję, motorykę oraz intelekt. Niektóre zadania można wykonywać na dworze, inne – w domu. Każde może być dla Twojego dziecka ekscytującą przygodą służąca zdobywaniu ważnych umiejętności. Ćwiczenia opisano krok po kroku i starannie zilustrowano, dzięki czemu dziecko zyska w Tobie mądrego i wrażliwego przewodnika po otaczającym świecie. 

Brigitte Ekert od niemal dwudziestu lat jest wychowawczynią Montessori. Ukończyła Institut Supérieur Maria Montessori w Paryżu oraz Institut Petite Enfance Boris Cyrulnik. Na co dzień z radością pracuje z dziećmi.

Recenzja: 

Brigitte Ekert jest dyplomowaną wychowawczynią dzieci przedszkolnych według metody Montessori. Opublikowała książkę pod tytułem Montessori na cztery pory roku, zawierającą pokaźną ilość pomysłów na zajęcia rozwojowe i poznawcze, opatre na promowanej przez nią metodzie. 

Książka jest przede wszystkim zbiorem propozycji aktywności, skonstruowanych w celu wspomagania rozwoju różnych umiejętności dziecka i przyswajania nowych pojęć, ale też wspierania sensoryki i poznawania świata w różnych aspektach – w oparciu zarówno o intelekt jak i zmysły. Są to między innymi prace plastyczne, prozaiczne czynności wymagające skupienia lub ostrożności, ćwiczenia fizyczne czy gotowanie. 

W książce pośród zajęć plastycznych, manualnych i poznawczych, przewijają się ćwiczenia z jogi. Autorka proponuje tutaj ćwiczenia mające rozwijać sprawność fizyczną, zdolność skupienia, czy utrzymanie równowagi. Ćwiczenia te nie są bardzo skomplikowane czy przekraczające możliwości przeciętnego przedszkolaka, niemniej z pewnością wymagają nadzoru opiekuna. 

Zadania podzielone są na cztery działy odpowiadające kolejnym porom roku tematycznie. Warto podążać za proponowaną kolejnością, gdyż zdarza się, że autorka przy okazji nowego zadania odwołuje się do umiejętności zdobytej przez dziecko podczas aktywności proponowanej podczas wcześniejszych – według książki – zadań. 


Zadania przedstawione są przejrzyście i zwięźle. Każde jest krótko scharakteryzowane, czasem proponowane jest jego rozwinięcie. Przy każdym wymienione są cele, jakim ma służyć dana zabawa – na przykład rozwojowi koordynacji, kreatywności, przybliżenie jakiegoś pojęcia, przygotowanie do pisania itd. Zwykle takich celów jest kilka przy jednym zadaniu. Następnie podana jest lista potrzebnych przedmiotów, które należy przygotować przed przystąpieniem do zadania. Jest również – a może przede wszystkim – zrozumiała, przedstawiona w kolejnych krokach instrukcja wykonania zadania oraz wskazówki. Przy niektórych zadaniach konieczne jest przygotowanie własnoręczne materiałów, co również jest zwięźle i zrozumiale objaśnione w punktach. 

Montessori na cztery pory roku
odnosi się w całości do metody Montessori, często odwołuje się w opisach zadań do pojęć i narzędzi stosowanych w tej metodzie. Mogłoby to stanowić pewną przeszkodę dla opiekuna niezorientowanego dobrze w tematyce metody Montessori czy nawet pewnych aspektach rozwoju dziecka, jednak autorka wyszła takim osobom naprzeciw i już we wstępie zawiera wskazówki dotyczące korzystania z publikacji. Na końcu książki natomiast zamieszcza zrozumiałe objaśnienia pojęć z zakresu rozwoju dziecka – jak motoryka mała czy chwytność – oraz pomocy naukowych typowych dla metody Montessori. 

Książka jest niezmiernie inspirująca i bardzo praktyczna. Myślę, że zarówno rodzice jak i wychowawcy przedszkolni znajdą tu wiele pomysłów, którymi wspomogą rozwój swoich podopiecznych. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz