sobota, 3 października 2020

Anna Salamon - "Alfabet. Puzzle'

 

Autor i ilustrator: Anna Salamon
Tytuł: Alfabet. Puzzle
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2020
Liczba elementów: 35
Wiek: 2+ lat
Ocena: 9/10

Opis:
  
Niezwykły szydełkowy alfabet znany z "Literkowej książki" Anny Salamon teraz także w formie puzzli. O to osa, M to motyl, Ł to łąka… Każda literka coś w sobie kryje. Czy zgadniecie co? Układajcie puzzle i poznawajcie litery.
 
Puzzle przeznaczone dla dzieci od 2 lat. Składają się z 35 dużych elementów, a obrazek po ułożeniu ma wymiary 54 x 39 cm. 
 
Wyprodukowano w Polsce.
 
Recenzja:
 
Przygodę z alfabetem musi rozpocząć każde dziecko. Jedno, na jego poznanie, jest gotowe wcześniej, inne - dopiero w szkole na zajęciach lekcyjnych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy oswajali z literkami nasze maluchy już od najmłodszych ich lat, zwłaszcza robiąc to w formie zabawy, a nie jak to zbyt często bywa - konieczności. Dwulatek, który wymawia i łączy ze sobą już wiele słów może zapoznawać się ze wszystkimi literkami. Oczywiście nie wolno stawiać przed nim zbyt wygórowanych wymagań i liczyć na to, że już na tym etapie zapamięta, jak wygląda dana literka. Mimo to warto sięgać po niesamowite pomoce dydaktyczne, takie jak Alfabet. Puzzle od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Czy każde dziecko będzie nimi zachwycone? Niekoniecznie (zależy to od rozwoju i indywidualnych upodobań malucha), ale z pewnością oferują one im wszystkim możliwość nauki poprzez klasyczną i sprawdzoną zabawę, którą jest układanie puzzli.  

Wiadomo, że ta forma aktywności niesie za sobą wiele korzyści dla naszych dzieci. Jedną z nich jest ćwiczenie pamięci i umiejętności analizowania odpowiednich połączeń. Nie zmartwcie się jednak, jeśli wasze maluchy, zwłaszcza te co dopiero ledwo skończyły dwa latka, nie będą jeszcze zainteresowane samym układaniem. Może się okazać, iż złożenie poszczególnych elementów obrazka będzie jeszcze dla nich zbyt trudne. Mimo warto podjąć inne wyzwania związane z tym zestawem puzzli.
 
Podobnie jest w przypadku nauki alfabetu. Dwulatki jeszcze nie będą w stanie go zapamiętać, ale im wcześniej zaczniemy naukę, tym w przyszłości będzie im łatwiej go sobie przyswoić.


Ja osobiście uwielbiam układać puzzle i chciałam zaszczepić tę fascynację nimi swoim synom. Niestety starszy z nich nie podziela mojego entuzjazmu na ich widok, ale mam w domu także dwulatka, dla którego zamówiłam właśnie tą recenzowaną układankę. Jest ona wyjątkowa, gdyż oprócz samego dopasowywania elementów oferuje nam także inne opcje efektywnego, a jednocześnie miłego spędzenia wolnego czasu. Bowiem na ilustracji znajduje się cały alfabet, zaprezentowany nam w oryginalny i niepowtarzalny sposób. Przy okazji dzieci będą mogły poćwiczyć spostrzegawczość i koncentrację. Ten Alfabet to także motywacja do treningu wypowiadania konkretnych słówek zaczynających się na daną literkę. Możemy zatem sprawdzić, jak wiele wyrazów znają już i powtarzają nasze maluchy.


 
W solidnie wykonane i wytrzymałe pudełko zapakowano trzydzieści pięć puzzli. Po ich ułożeniu otrzymujemy dość duży obrazek, na którym możemy zobaczyć niezwykle wyglądające litery z polskiego alfabetu. Zostały one przestawione jako wykonane na szydełku. Każda z nich odzwierciedla swoim obrazem słowo, które się na nią zaczyna, dlatego też dzieci oprócz literek na ilustracji mogą zobaczyć także: auto, balon, dom, elfa, flaminga, gwiazdy, hak, igłę, jarzębinę, kaczkę, lisa, motyla i wiele innych ciekawie zaprezentowanych rzeczowników, mających związek z poszczególnymi elementami alfabetu. Chociaż dwulatek potrzebuje pomocy podczas składania całości, to ten czas należy do naprawdę przyjemnych i ponadto w pozytywny sposób oddziałuje na jego rozwój oraz wzajemne relacje pomiędzy nim a jego opiekunem.
 
Wielkość puzzli pozwala małym rączkom na sprawne operowanie nimi. Jeden element układanki ma wymiary osiem na dziewięć centymetrów. Ich grubość to prawie dwa milimetry. Jakość wykonania nie budzi moich zastrzeżeń, są twarde, nie rozdwajają się i łatwo je utrzymać w czystości. Ukryte na literkach słowa to także możliwość zabawy w zgadywanie. Niektóre dzieci mogą poradzić z tym sobie nieco gorzej, ale nie chodzi tu o dokładność, lecz same próby poszukiwań i związane z tym emocje. Puzzle polecam także starszym dzieciom, nawet tym będącym w wieku szkolnym, gdyż one mogą już sami ułożyć całość i sprawdzić swoją znajomość alfabetu. Układanka nawiązuje do publikacji Literkowa książka, którą też warto mieć w swojej biblioteczce.


Alfabet. Puzzle to fantastyczny sposób na wprowadzenie dzieci w niezwykle ciekawy świat liter i słów. Duże elementy pozwalają bawić się nimi już dwulatkom. Jeśli brakuje wam pomysłów na długie jesienne wieczory ten zestaw może być dla was idealnym rozwiązaniem żegnającym nudę i przynoszącym maluchom masę korzyści.
 
Puzzle zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

3 komentarze:

 1. Ciekawa aleterantywa dla alfabetu. Synek był i jest zachwycony książeczką Literkowo gdzeicwlasnei jest przedstawiony szydelkoey alfabet. Tutaj mamy puzzle które sei synek uwielbia więc myślę że alfabet spodobałby mu sie bardzo

  OdpowiedzUsuń
 2. No cóż.. Mój syn ma 6 lat, ale myślę że byłby nimi zainteresowany. Miał opóźniony rozwój mowy o mimo że sporo nadrobił, nadal sięgamy po gry i zabawy dla młodszych dzieci.

  Puzzle uwielbiamy w naszym domu. Sporo wspólnie ich układamy w jesienno zimowe wieczory, rozmawiamy o opowiadamy co przedstawia rysunek.
  Alfabet jest świetny. To nauka przez zabawę i wspólnie soedzony czas. Bardzo podoba mi się ten szydrlkowy wzór. Graficznie wyglądają obłędnie, poza tym ćwiczą pamięć i koncentacj3, a z tą ostatnią mamy mały problem.

  Takie puzzle są świetne do wymyślania różnych zabaw, tak jak został podany przykład w recenzji. Uczy nowych słow, wzbogaca słownictwo i skłania do myślenia

  Super ze poszczególne literki zawierają obrazki rzeczy, zaczynających się na daną literę.

  Zabawa z nimi gwarantowana, my jesteśmy jak najbardziej na tak,choc synek od dawna nie ma 2 lat.

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń
 3. Puzzle - to zdecydowanie jedna z moich ulubionych form spędzania czasu. Tą pasję zaszczepiła mi moja mama i teraz ja staram się ją przemycać moim dzieciom.
  Literkowe puzzle to zdecydowanie coś, po co sięgnę z ogromną przyjemnością. Oprócz wspomnianej już przeze mnie pasji układania puzzli, zawierają one element nauki - liter alfabetu.
  Dodatkowo wspomnę jeszcze, iż jestem fanką wszelkich robótek ręcznych (zarówno szydełkowych jak i na drutach), więc te obrazki bardzo cieszą moje oko.
  Posiadamy już inne puzzle Wydawnictwa Nasza Księgarnia i wiem, że ich jakość jest dobra, a dzięki dużym puzzlom i twardej tekturze nawet dwulatki mogą bezpiecznie się nimi bawić.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń