środa, 2 grudnia 2020

Monika Utnik-Strugała - "Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie"


Autor: Monika Utnik-Strugała
Tytuł: Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 176
Wiek: 6-14 lat
Ocena: 10/10

Opis:

Czy można wyobrazić sobie zimę bez Bożego Narodzenia, pełnego zapachów, smaków i niezapomnianych tradycji? Nie! Ale czy rzeczywiście wszystkie je znacie i czy są takie same na całym świecie? Przekonajcie się! Znajdziecie tu odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia? Dlaczego organizuje się bożonarodzeniowe jarmarki? Czy wszystkie dzieci dostają prezenty tego samego dnia? Dlaczego ubieramy choinkę? Kto wymyślił pierwsze szklane bombki? Dlaczego buduje się bożonarodzeniowe szopki? Poza tym przeczytacie tu także o świątecznych roślinach, pierwszej gwiazdce, a nawet o Ebenezerze Scrooge’u i Dziadku do Orzechów.
Lektura obowiązkowa na długie zimowe wieczory – nie tylko pod choinką!


Recenzja:
 
W zeszłym roku pokazywałam Wam przepięknie wydaną encyklopedię bożonarodzeniowych tradycji z całego świata – „Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” Monika Utnik-Strugała. W tym roku pojawiło się nowe, rozszerzone wydanie tej książki. Poza kolorem i detalami okładki obie pozycje różnią się zawartością – w „czerwonej” wersji omówiono 37 świątecznych zwyczajów, w „niebieskiej” mamy ich aż 45, dzięki czemu nowe wydanie jest zauważalnie grubsze (176 stron, zamiast wcześniejszych 128). Wspaniale rozbudowano na przykład rozdział poświęcony kolędom, dowiemy się również co nieco o rzece ognia we włoskim Agnone, chanukowych świecach, tradycji żywej szopki, a nawet… rodzinnym oglądaniu Kevina. Znalazło się również troszkę miejsca na zwyczaje bałkańskie i Chiński Nowy Rok.
 
 
Jeśli kupujecie książkę dopiero w tym roku, warto wybrać od razu nowe, rozszerzone wydanie, w końcu to jeszcze więcej wiedzy dla ciekawskich. Jeśli jednak macie już zeszłoroczną wersję, myślę, że nie ma potrzeby wymieniać jej na lepszy model ;) 

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

5 komentarzy:

 1. Muszę poszukac tego nowego wydania. Nie miałam styczności z tą książka i czas to nadrobić. Mimo że to dla 6 latka myślę że mogłabym zacząć czytać ja mojemu trzylatkowi przynajmniej wybiórczo. Mamy jedna książeczkę o zwyczajach świątecznych która bardzo lubił więc mysle że ta spodobałaby mu się jeszcze bardziej

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, wow, i jeszcze raz wow.
  Uwielbiamy książki świąteczne, kolekcjinujemy je i choć tej jeszcze nie mamy to wiem że wkrótce będzie z nami.

  Zastanawiałam się jaka jest różnica między tymi publikacjami, i fajnie że zostało to wyjaśnione. Chętnie kupimy rozszerzone wydanie z 45 zwyczajami świątecznym,świadczy o tym także ilość stron.

  To przepiękna, niesamowita encyklopedia o Bożym Narodzenie powinna zawitać do każdego domu. Odnoszę wrażenie, że to kie tylko książka dla dzieci ale i dla dorosłych.
  Pięknie opisane tradycje świąteczne na całym świecie, i formacie o Mikołaju, to zbiór niezwykle interesujących ciekawostek.

  Jesteśmy zauroczenie pięknym wydaniem z niesamowitym ilustracjami. Przyznam się szczerze, że nie mogę się na nie napatrzec, mają swój czar, magię i odnoszę wrażenie że są jakby z mojego dzieciństwa.

  Bardzo podoba mi się ta encyklopedia i wiem już ze musimy koniecznie ja mieć. Będzie i dla synka i dla mnie
  Dziękuję za recenzję

  Basia P.


  OdpowiedzUsuń
 3. WOW! Super! Przyznam szczerze, że po przeczytaniu recenzji jestem po prostu zachwycona.
  Mnóstwo ciekawostek ze świata dotyczących świąt zaspokoi ciekawość nie jednego dziecka. Co więcej, sama też chętnie się dowiem, jak wyglądają świąteczne tradycje w innych częściach globu. A już najbardziej ciekawi mnie tradycja rodzinnego oglądania Kevina w innych domach, bo muszę wyznać, że u nas też stało się to tradycją.
  Widziałam już te dwie okładki wcześniej i zastanawiałam się, czym one się różnią. Dziękuję za tą recenzję i porównanie obu wersji. Na pewno pokuszę się o wydanie rozszerzone.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa książka i bardzo chętnie przeczytam ją sama i dowiem się czegoś więcej o tradycjach świątecznych. Dzięki recenzji wiem już czym różnią się te dwa wydania. Mam nadzieję, że jeszcze mi się ją gdzieś kupić, szczególnie nowe, rozszerzone, niebieskie wydanie. 

  OdpowiedzUsuń
 5. Mamy wydanie granatowe. Jak dla mojej 3,5 latki to trochę za trudne w odbiorze ale mamy na to sposób. Mama czyta a następnie opowiada ciekawostki. Myślę, że jeszcze rok, dwa musimy poczekać na wspólne czytanie. Książka bardzo ciekawa. Sama wiele skorzystałam czytając ją. 😁

  OdpowiedzUsuń