wtorek, 16 marca 2021

Tim Marshall - "Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat"

 

Autor: Tim Marshall

Tytuł: Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 80

Wiek: 10+

Ocena: 9/10

Opis:

Jak USA stały się supermocarstwem?

Dlaczego ludzie toczą wojny?

Dlaczego jedne kraje są bogate, a inne biedne?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszej książce. Dzięki zawartym w niej mapom zrozumiesz, w jaki sposób geografia kształtowała historię. Dowiesz się również, jak góry, rzeki i morza wpływają na decyzje światowych przywódców, a także dlaczego geografia sprawia, że historia się powtarza. To wyjątkowe wprowadzenie do polityki międzynarodowej zainspiruje ciekawskich na całym świecie.

Znakomite ilustrowane streszczenie światowego bestsellera Więźniowie geografii autorstwa Tima Marshalla.

Recenzja:

Czy jako młodzi ludzie zastanawialiście się czasem, co wpływa na to, że jedne kraje stają się mocarstwami, podczas gdy w innych panuje bieda? Albo o co tak właściwie na świecie toczą się wojny, nawet pomiędzy krajami, które ze sobą nie sąsiadują? Być może macie w domu nieco starsze pociechy, które zaczynają o takie kwestie pytać? W takim razie ta książka jest dla was.

"Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat" to tytuł skierowany do nieco starszych czytelników, gdyż dotyczy on zagadnień z połączenia geografii, ekonomii i polityki. Przy czym nie jest to do końca geografia taka, z jaką mamy do czynienia w szkole. Tutaj autor pokazuje między innymi to, jak wiele konfliktów na świecie ma swoje podłoże właśnie geograficzne. To, gdzie leży dany kraj, ma wpływ na szereg ważnych z punktu ekonomicznego kwestii - i nie chodzi jedynie o złoża.




W książce znajdziemy mapy, ilustracje i całkiem sporo tekstu, który przybliży czytelnikowi zagadnienia geograficzno-polityczne z różnych zakątków świata. Znajdziemy tu między innymi informacje o Rosji, Chinach, USA, Kanadzie, Bliskim Wschodzie, Afryce, Indiach, Pakistanie, Koreach, Japonii czy Ameryce Łacińskiej. Nie zabraknie także wątków europejskich.

Warto zaznaczyć, że książka ma duży format, przez co mapy i zawarte na nich informacje są czytelne i przejrzyste. To ważne przy tego rodzaju publikacjach. Książka posiada grubą oprawę, dzięki czemu posłuży na dłużej i stanie się wsparciem także w szkole, bo poszerzy poruszane na lekcjach tematy. Warta polecenia.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i S-ka.

1 komentarz:

  1. Och! czy możecie przestać recenzować tak wspaniałe książki?😉 bo znów człowiek ma ochotę zakupić kolejną🤦‍♀️

    OdpowiedzUsuń