poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka, Joanna Kończak - "Jak to działa? Książki"

Autor: Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka, Joanna Kończak
Ilustracje: Nikola Kucharska
Tytuł: Jak to działa? Książki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 14 kwietnia 2021
Liczba stron: 32
Ocena: 9/10

Opis:

Klara fascynuje się światem wokół. Chciałaby zrozumieć, skąd biorą się książki, a w przyszłości zostać bibliotekarką albo pisarką. Każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiadomości. Pomaga jej dziadek, który swymi zabawnymi rysunkami cierpliwie odpowiada na kolejne pytania wnuczki. Czy za pomocą sznurka i węzełków można „zapisać” opowieść? Czym różni się papirus od pergaminu? Na czym polegała praca w średniowiecznym skryptorium? Po co książce skład i layout? Z czego dawniej robiło się papier, a co dziś potrzebne jest do jego produkcji? Skąd wzięło się powiedzenie „czytać od deski do deski”? Czym zajmuje się agent literacki? Co to jest antykwa, szeryf czy kursywa?

Duży format, wypełnione szczegółami ilustracje, edukacja połączona z zabawą i humorem to tylko niektóre z zalet tej niezwykłej książki o książkach.

Recenzja:

Uwielbiam cykl Jak to działa?, a najnowsza jego część jest moją ulubioną i z całą pewnością taka będzie dla niejednego czytelnika. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta, bo… Nikola Kucharska – wraz z Katarzyną Piętką i Joanną Kończak - przychodzi tym razem do nas z opowieścią o książkach! A jest co opowiadać…

Nawet nie wiem, od czego zacząć, bo – prawdę mówiąc – poza tematyką Jak to działa? Książki nie różni się niczym od pozycji innych. Znów zostajemy zasypani licznymi ciekawostkami oraz wiedzą, a ogrom książkowego świata jest tutaj fenomenalnie przedstawiony. Z pomocą małej Klary poznajemy wszelkie szczegóły odnośnie historii powstawania książek (oraz tego, co było przed nimi), w której nie brakuje informacji o Gutenbergu (oraz jego wynalazku) i pierwszych bibliotekach. Można tutaj liznąć nawet co-nieco na temat współczesnego wydawania, pracy w drukarni oraz etapów powstawania książki (oraz jej elementów). Znalazło się tutaj miejsce także dla rozdziału o nietypowych książkach (mój ulubiony!), zawodach dla bibliofili oraz inspirujących osobach (pisarzach i poetach). To naprawdę zaskakująco dobre kompendium wiedzy o wszystkim około-książkowym dla młodego czytelnika!


Wiedza jest tutaj przekazywana w sposób humorystyczny oraz właściwy dla młodego czytelnika i niewiele trzeba tutaj dziecku podpowiadać (bo wszystko jest czarno na białym). Zabawne, przyjemne i bardzo szczegółowe ilustracje są tutaj przyjemnym dopowiedzeniem, a i często pełnią rolę dowcipu, jeszcze pozytywniej wpływając na odbiór całości. Jest kolorowo, merytorycznie i wesoło, ale mam jeden drobny zarzut – zresztą, jak do każdej książki z tej serii – czcionka bywa gdzieniegdzie koszmarnie drobniutka! Nieco to zniechęcało młodego do czytania, ale – na szczęście – chęć dowiedzenia się więcej na temat książek wygrała z rozmiarem liter.

Jak to działa? Książki to obowiązkowa pozycja dla każdego małego miłośnika czytania. Lektura potęguję fascynację i miłość do książek od strony nieco nietypowej, bo rzec można fachowej. Fantastycznie edukacyjna, budząca uśmiech na ustach, ciesząca oczy i serce – cóż mogę dodać więcej? Polecam, polecam, polecam! <3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz