wtorek, 4 maja 2021

Jennifer Moore-Mallinos - "Co zrobisz, gdy...? Pytania, które warto sobie zadać"

 


Autor: Jennifer Moore-Mallinos

Tytuł: Co zrobisz, gdy...? Pytania, które warto sobie zadać

Wydawnictwo: Jedność

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 96

Wiek: 6+ 

Ocena: 7/10

Opis:

Kiedy w życiu dziecka pojawia się wątpliwość albo problem, czasem trudno jest mu dokonać właściwego wyboru, odróżnić dobro od zła czy po prostu odpowiednio się zachować. Ta pomocna książka przygotowuje na takie sytuacje, zachęca do myślenia i podsuwa dobre, bezpieczne rozwiązania. Daje ona młodemu człowiekowi możliwość zmierzenia się z trudną sytuacją, zanim naprawdę się w niej znajdzie. Dorosłym zaś przybliża dziecięce dylematy i stwarza świetną okazję, by podczas wspólnego czytania lepiej poznać swoje dziecko i zachęcić je do otwartej rozmowy o wszelkich wątpliwościach.

Młodzi czytelnicy z pewnością docenią nowoczesne, zabawne ilustracje oraz przystępną formę pytań i krótkich podpowiedzi. To sprawi, że z przyjemnością sięgać będą po ten nietypowy poradnik.

Co zrobisz, gdy zobaczysz, że komuś wypadły z kieszeni pieniądze?

Co zrobisz, gdy podczas zabawy w basenie nagle zachce ci się siku?

Co zrobisz, gdy znajdziesz czyjegoś psa?…

Przyjrzyjmy się codziennym dylematom i poćwiczmy wspólnie! Będzie ciekawie!

Recenzja:

Pomysł na tę książkę od początku wydawał mi się bardzo ciekawy, sugerowały to już pytania znajdujące się na okładce. Byłam ciekawa, co autorka zafunduje czytelnikom w środku, dlatego z przyjemnością sięgałam po ten tytuł. Czy spełnił moje oczekiwania? W dużej mierze tak, ale nie w stu procentach.

Czym zatem jest ta publikacja? To zbiór pytań, czasami trudnych, o to, jak czytelnik zachowałby się w danej sytuacji. Warto zaznaczyć, że przekrój tematyczny pytań jest szeroki, co jest dużą zaletą. Po pytaniu głównym wskazane są dwa pytania pomocnicze, na zasadzie: czy postąpisz tak, czy tak? I to jest właśnie ten słabszy punkt według mnie. Po pierwsze sugeruje, że w każdej sytuacji są tylko dwa wyjścia: dobre i złe, a przecież nie wszystko jest takie proste i zero-jedynkowe. Po drugie wolałabym pozostać przy głównym pytaniu, bez tych pomocniczych, bo podział na dobre-złe zachowanie sugeruje czytelnikowi, która odpowiedź jest pożądana, i może wpływać na udzielane odpowiedzi. Po pytaniach pomocniczych następuje kilkuzdaniowe wyjaśnienie - i to akurat uważam za fajną opcję, oraz krótkie podsumowanie.

Ja książkę przeczytałam z trzema dziewczynkami w wieku 3.5, 4 i 6 lat - w prawie wszystkich pytaniach odpowiedziały tak, jak chciałby usłyszeć chyba każdy rodzic, nie jestem tylko pewna, na ile były to właśnie szczere odpowiedzi, takie prosto z serduszek, a na ile sugerowanie się pytaniami pomocniczymi. Zdarzył się jednak wyjątek - żadna nie miała ochoty na sprzątanie kupy po swoim pupilu ;) Być może dlatego, że żadna z nich nie ma psa, nie poczuwały się do tego, by hipotetycznie po nim sprzątać ;)Książka jest ładnie wydana - gruba oprawa, miłe dla oka ilustracje. Publikacja ciekawa, ale ja polecam czytać bez pytań pomocniczych, wtedy wzrastają szanse na to, że usłyszymy to, co naprawdę dziecku w duszy gra.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Jedność.

3 komentarze:

  1. Ciekawa publikacja. Świetna recenzja skorzystałabym z rady czytać bez pytań pomocniczych też mam wrażenie że mogłyby sugerować odpowiedzi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydawnictwo Jedność ma świetne książki do tej pory każdą książką tego Wydawnictwa byłam zachwycona. To prawda że kazde dziecko musi nauczyć się dokonywać wyborów. Myślę że to książka warta uwagi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super ta książeczka. Myślę, że powinna znaleźć się w biblioteczce każdego małego dziecka. Recenzja świetna, czas zapoznać się z całą książką. Lubię mądre książki z przesłaniem.

    OdpowiedzUsuń