poniedziałek, 3 maja 2021

Cykl Najwybitniejsi Naukowcy - „Maria Składowska-Currie”, „Darwin”

Autor: Jordi Bayarri
Tytuły: Maria Składowska-Currie. Pierwiastki promieniotwórcze, Darwin. Ewolucja teorii
Cykl: Najwybitniejsi Naukowcy
Wydawnictwo: EGMONT
Data wydania: 14 kwietnia 2021
Liczba stron: 48+48
Ocena: 9/10

Opis:

Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze: W pierwszym tomie prezentujemy postać Marii Skłodowskiej-Curie, odkrywczyni dwóch pierwiastków promieniotwórczych – radu i polonu, dwukrotnie uhonorowanej Nagrodą Nobla. Będąc jednym z najwybitniejszych naukowców w dziejach promowała naukę jako sposób poznawania świata, starała się też doprowadzić do tego, by współpraca intelektualna przekształciła się w narzędzie komunikacji pomiędzy narodami.

Darwin. Ewolucja teorii: W tym tomie zapoznajemy się z postacią Charlesa Darwina, twórcy teorii ewolucji, którą przedstawił w swoim dziele pt. „O powstawaniu gatunków”. Komiks pokazuje, co ukształtowało największego przyrodnika w dziejach i jak dzięki pasji poznawania przyrody zwiedził cały świat, dzięki czemu wyewoluowała jego teoria.

Recenzja:

Edukacyjne komiksy o naukowcach? To musi się udać! Wydawnictwo EGMONT po raz kolejny miło zaskakuje swoich młodych czytelników, decydując się na wydanie cyklu o znanych postaciach. Najwybitniejsi Naukowcy – jak sama nazwa wskazuje – to seria opowiadająca co-nieco na temat słynnych postaci, z różnych dziedzin nauki. Pierwsze dwa tomy skupiają się na Karolu Darwinie oraz Marii Składowskiej-Currie i… prezentują się znakomicie!

Komiksy z tej serii prezentują się niepozornie – są dość niewielkiego formatu, prostokątnego, a i stron nie mają za specjalnie dużo. Mimo to fantastycznie prezentują postaci, o których opowiadają nie tylko poprzez przyjemny dla oka komiks, ale i biogramy najważniejszych osób w ich otoczeniu (i pojawiających się w kadrach) oraz kalendarium odkryć tytułowych bohaterów. Co ciekawe, każdy komiks posiada posłowie dr. Tomasza Rożka, które wielu z Was pewnie kojarzy z kanału Nauka To Lubię (jeśli nie znacie tego kanału, koniecznie na niego zajrzyjcie!). W dodatkowych materiałach znajdują się również szkice, na które miło się patrzy.


Zarówno Maria Składowska-Currie. Pierwiastki promieniotwórcze, jak i Darwin. Ewolucja teorii wypadają naprawdę dobrze. Jest tutaj nieco wiedzy, ale jest też nieco humoru, co z całą pewnością przypadnie do gustu dzieciom (nie są to jednak karykatury, czego się obawiałam). Ze względu na przyjemną kreskę i sympatyczną kolorystykę, komiksy czyta się kapitalnie i jestem przekonana, że nie jeden czytelnik zakocha się w takim wydaniu biografii naukowców. To także duża zachęta na poznanie tytułowych postaci lepiej – bo faktycznie autor potrafi zafascynować ludźmi, o których tworzy. Jestem doprawdy urzeczona – szczególnie, że Maria Składowska-Currie i Karol Darwin to dwie różne dziedziny nauki, a uchwycone są genialnie!


Cykl Najwybitniejsi Naukowcy napawa mnie optymizmem i już nie mogę doczekać się kolejnych tomów – wydawnictwo w tej chwili zapowiada komiksy o Einsteinie, Artystotelesie i Newtonie. Jak wspomniałam wcześniej, taka forma to niebanalna zachęta do nauki, ale i też sposób, aby dzieci z własnej woli poznały tak niesamowite osobistości. Cudowna oprawa graficzna również za tym przemawia, a dodatek w postaci kilku słów (a raczej kilkudziesięciu) od dr Tomasza Rożka to przecudowna niespodzianka! Mam nadzieję, że w następnych albumach również tego pana nie zabraknie – fenomenalnie pisze! Polecam z całego serca!

1 komentarz:

  1. Nie wiem dlaczego ale nie słyszałam wcześniej o tym Cyklu Najwybitniejsi Naukowcy.Uważam, że dzieci powinny znać tak Wybitne postacie.Takie komiksy doskonale przybliżają ich życiorysy i osiągnięcia. Zdecydowanie musimy zakupić te pozycje.

    OdpowiedzUsuń