sobota, 9 października 2021

Eliza Piotrowska - "Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może!"

Autor: Eliza Piotrowska
Tytuły: Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może!
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 112
Wiek: 6-10 lat
Ocena: 9/10

Opis:
 
Kiedy w szkole jest dyktando,
zwykle kończy się to grandą.
Wielu bowiem nie wie (szkoda!),
że nasz język to przygoda.
Trzeba tylko znać zasady
– jak w grze –
bez nich nie da rady!

Eliza Piotrowska przedstawia najważniejsze zasady rządzące polską ortografią z humorem, sprawiając, że nauka z jej książką to prawdziwa przyjemność. Forma rymowanego wiersza ułatwia zapamiętywanie, zatem… do dzieła! Szóstka z dyktanda gwarantowana!

Recenzja:

Ortografia niejednemu dziecku spędza sen z powiek. Są też uczniowie, którzy często piszą dany wyraz tak, jak go słyszą i trudno im zapamiętać, kiedy należy używać "o z kreska", a kiedy "u otwarte" - jak to się potocznie określa. Oczywiście nie tylko ta literka sprawia im kłopoty. Inne również. Czy da się to wszystko zapamiętać i skutecznie nauczyć się poprawnej pisowni? Niektórym dzieciom stosowanie zasad ortografii w praktyce przychodzi z łatwością, innym nie. Jednak wszystko można wytrenować. Eliza Piotrowska w książce Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może! przekonuje, że zawiłości języka polskiego można rozgryź i co więcej może to być dobrą zabawą. Czy naprawdę ta książka pomoże dzieciom z trudnościami w pisaniu? Oczywiście sama w sobie nie, ale jeśli do tego dodamy odpowiednie nastawienie, chęci i otwartą głowę - sukces będzie niemal gwarantowany. Bo do osiągnięcia celu potrzeba czasu, ale też różnych pomocy, a ta publikacja naprawdę jest wartościowa i wspiera dzieci w tej skomplikowane grze o tytule "Ortografia". Każdy może wygrać, trzeba tylko się zaangażować i przykry obowiązek przekształcić na pasjonującą zabawę.

Mój starszy syn chodzi do czwartej klasy i niestety ma duże trudności z poprawnym pisaniem. Ucieszyłam się, widząc w zapowiedziach Naszej Księgarni książkę, która mogłaby pomóc mu w opanowaniu i praktycznym używaniu zasad ortografii. Miałam nadzieję, że pomysł autorki okaże się dla niego skuteczny i sprawi, że z przyjemnością siądzie do nauki i wykonywania ćwiczeń. Trzeba nadmienić, iż jest on typem ucznia, którego ciężko zainteresować obowiązkami szkolnymi. Jednak ma dobrą pamięć, dlatego pomyślałam, że rymowanki zawarte w tej publikacji przypadną mu do gustu. Oczywiście miałam rację, bo ta część okazała się dla niego najatrakcyjniejsza. Co prawda nadal musi pracować, ale książka Elizy Piotrowskiej okazała się dla niego przydatna i dość pomocna. Zatem, niezależnie od wieku dziecka, jeżeli ma ono problemy z ortografią lub po prostu chce nauczyć się jej zasad w miły sposób, nie wahajcie się zbyt długo i sprawcie mu taką książkowa niespodziankę, o niezaprzeczalnych walorach edukacyjnych. Nawet jeśli ma więcej niż dziesięć lat. 

Książka składa się z kilku działów, z których każdy w wyczerpujący sposób opisuje zasady poprawnej pisowni. Niewątpliwie wielkim plusem jest tekst w formie rymowanych wierszy, dzięki czemu dzieci łatwiej mogą zapamiętać daną regułką. Nie zabraknie tu również ćwiczeń utrwalających zdobytą wiedzę, a także spójnego podsumowania najważniejszych informacji z każdego zagadnienia. Autorka zebrała w jednym miejscu wszystkie istotne zasady, z którymi dzieci bardzo często mają trudności. Kiedy piszemy "u", a kiedy "ó", kiedy "ż", "rz", "h" i "ch"? Jakie są wyjątki? Odkryjemy tu także tajniki pisowni wyrazów z wielkiej litery. Na wielu stronach pojawiają się pytania zachęcające dzieci do myślenia i aktywnej nauki. Nie jest to więc typowy zbiór regułek, ale wyjątkowe kompendium wzbogacone ćwiczeniami, które warto zastosować jako pomoc w edukacji. To także ciekawa książka z niezwykłymi wierszami, oprócz walorów naukowych ma również wartość poetycką i rozrywkową. Niewątpliwie praca z tą publikacja zaowocuje korzystnie u każdego, kto się w nią zaangażuje.


Książka ma nieco większy format niż zeszyt A5 oraz twardą okładkę. Tekstura papieru jest matowa, co nadaje kartkom swoistego charakteru i wpływa na dobry klimat pracy z książka. Można bez problemu po niej pisać, dlatego rozwiązywanie zadań jest przyjemne. Każdą kartkę zdobią ciekawe, kolorowe ilustracje. Zajmują one dużą część strony, dlatego dzieci na pewno odniosą wrażenie, że nie uczą się ze zwykłego podręcznika. Oczywiście istotny jest też zapis tekstu, zwłaszcza dla owocnego przyswojenia sobie danych informacji za pomocą zapamiętywania i wizualizacji. Nauka wzrokowa z tą publikacja jest więc czymś, co dzieci z pewnością zainteresuje. Autorka wyróżniła na kolorowo wszystkie niezbędne literki, z którymi pojawiają się trudności w zapisie. Polecenia zaś są łatwe w zrozumieniu, mają różne formy, a ich wykonywanie może sprawić przyjemność. Wiersze mają ciekawą treść i są interesujące same w sobie. Wszystko więc wskazuje na to, że ta książka to bardzo przydatna pozycja w bibliotece każdego ucznia.

Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może! to praktyczne kompendium wiedzy o poprawnej pisowni dla dzieci w wieku szkolnym. Oryginalna forma treści, ciekawe zadania i przejrzyście przedstawione informacje stanowią niezawodną pomoc w nauce reguł z dziedziny ortografii. Okazuje się, że można połączyć przyjemne z pożytecznym, ucząc się z tej książki. Bo nauka to przygoda i tego dowodzi ta publikacja. Przygoda, która powinna być radością, a nie przykrym obowiązkiem. Ufam, iż treści kryjące się pod tym tytułem pomogą w takim postrzeganiu ojczystego języka przez uczniów i zażegnaniu wszystkich trudności z nim związanych. Oby tak się stało.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

8 komentarzy:

 1. Ciekawa propozycja napewno jest to atrakcyjna forma do nauki czy przyswajania zasad ortograficznych dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie książeczki sa jak najbardziej pomocne. Sama kupiłam podobną dla synka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajne wydanie. Ortografia z taką książeczka jest na pewno dużo przyjemniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie widziałam jej wcześniej. Mojego brata córka ma problemy z ortografią może ta ksiażeczka jej porze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa propozycja dla dzieci zmagających się z ortgrafia

  OdpowiedzUsuń
 6. Nauka przez zabawę to zawsze dobry kierunek, a jak wiadomo ortografia potrafi sprawiać problemy wielu dzieciom .

  OdpowiedzUsuń
 7. Ortografia w szkole sprawia dzieciom wiele kłopotów. Naprawdę zasad pisowni jest sporo do zapamiętania,a oprócz regułek także wyjątki. Myślę że to bardzo wartościowa i potrzebna książka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudna pozycja dla dzieci. Bardzo lubiłam dyktanda w szkole podstawowej, ale miałam tylko słownik ortograficzny, a teraz takie śliczne pozycje pojawiają się.

  OdpowiedzUsuń