piątek, 8 października 2021

Justyna Bednarek - "Dusia i Psinek-Świnek. Wtorek ze słoniem"


 Autor: Justyna Bednarek

Tytuł: Dusia i Psinek-Świnek. Wtorek ze słoniem

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 32

Wiek: 3-6 

Ocena: 8/10

Opis:

Do czajnika zakrada się Fioletowy Słoń. I to nieznośne słonisko kłamie, aż mu się z trąby kurzy! Ale tatuś Dusi też strasznie oszukuje. Chociaż na szczęście tylko we wtorki. Bo wtedy mama robi na śniadanie swoją słynną owsiankę. A tata robi wszystko, żeby nie musieć jej jeść… 

"Dusia i Psinek-Świnek" to seria książek o dziewczynce, która poznaje świat razem z mamą, tatą i pluszowym prosiaczkiem. Psinek-Świnek pomaga Dusi w trudnych sytuacjach, a do tego ma własne tajemnice! 

Recenzja:

Kłamstwo - trudna sprawa, zwłaszcza do wyjaśnienia dzieciom. Bo niby kłamanie nie jest okej, a jednak czasem my, dorośli, mówimy o kłamaniu w dobrej wierze...

Tak było z tatą Dusi w tej części przygód dziewczynki. Jej tata nie chciał przyznać się żonie, że... nie znosi owsianki. A ona, sądząc, że mąż zajada ją z apetytem, robiła ją często, bo bardzo lubiła owsiankowe eksperymenty i dokładanie nowych składników. I niby tata chciał dobrze - nie zamierzał urazić mamy, a jednak Dusia widziała to wszystko z boku i dostrzegała jedno: tata kłamał.

Ale kłamstwo w tej historii pojawia się także w innych postaciach. W czajniku pewien nieproszony gość kłamie aż miło, przez co staje się coraz mniejszy i mniejszy. A dzieciom w grupie przedszkolnej Dusi wydaje się, że ich kolega kłamie, bo to, co opowiada, brzmi nieprawdopodobnie. Jak się okazuje - czasem nawet mało prawdopodobne rzeczy mogą okazać się prawdą, a łatwo jest zarzucić komuś kłamstwo i w ten sposób sprawić mu przykrość. Cóż, kłamstwo to wbrew pozorom niełatwy orzech do zgryzienia, może mieć ono różne oblicza - i ta książka dobrze to pokazuje.Książki o Dusi są w moim odczuciu dość miło dla oka ilustrowane. Podoba mi się ta kreska, choć nie zaliczyłabym jej do tych moich naj, naj. Niemniej dobrze się na to patrzy i dobrze się to czyta - całość jest spójna, treść i obraz pasują do siebie.

Jeśli nie znacie jeszcze Dusi i Psinka-Świnka, sięgnijcie po którąś z książek z ich przygodami. Istnieją spore szanse, że Wam się spodoba.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

3 komentarze:

  1. Ta recenzja zachęciła nas do zapoznania się z ta seria. Ilustracje przyjemne z

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki Bajkowir poznaliśmy już "Dusia i Psinek Świnek i Zwierzątko do kochania" .Myślę że warto sięgnąć po zrecenzowaną książkę choćby po to by z dziećmi porozmawiać na temat kłamstwa .

    OdpowiedzUsuń