niedziela, 15 maja 2022

Joris Chamblain & Lucile Thibaudier - "Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 1"

 


Scenarzysta: Joris Chamblain
Ilustrator: Lucile Thibaudier
Tytuł: Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 1 
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 09.03.2022
Liczba stron: 68
Wiek: 3+
Ocena: 8/10

Opis:

Początek przygodowej serii dla dzieci o Enoli, niezwykłej weterynarce specjalizującej się w pomaganiu stworom z baśni i legend. Pierwszy album zbiorczy zawiera dwa tomy oryginalne: „Niesforny gargulec” i „Na ratunek jednorożcom”. Enola jest gotowa ruszyć na koniec świata, aby ratować dziwne istoty będące w potrzebie lub niebezpieczeństwie. Pewnego dnia zostaje wezwana do miasteczka, gdzie gargulec zdobiący dach kościoła ciągle oblewa wodą ludzi wychodzących z mszy. Co poradzić na niegrzeczne zachowanie potworka? Może Enola znajdzie sposób. Zaraz potem będzie musiała pomóc jednorożcom, które mają poważne kłopoty!

Scenarzystą „Enoli” jest Joris Chamblain, współautor wielu opowieści dla dzieci, w tym znanych polskiemu czytelnikowi „Pamiętników Wisienki”. Lucile Thibaudier to publikująca od kilku lat graficzka, która zdobyła uznanie rysunkami do komiksów napisanych właśnie przez Chamblaina, m.in. do cyklu „Sorcières sorcières”.

Recenzja:


Niezwykłe zwierzęta i niezwykła dziewczynka specjalizująca się w ich leczeniu są bohaterami nowej serii komiksowej od wydawnictwa Egmont. Dziewczynka o fioletowych włosach już swoim wizerunkiem wywołuje sympatię, a gdy poznamy historie z jej udziałem, polubimy ją jeszcze bardziej. Tom 1 Enoli i niezwykłych zwierząt zawiera dwie opowieści. Zagrożone zostaje życie występujących w nich zwierząt, ale także bliskim z ich otoczenia. Czy młoda lekarka postawi trafną diagnozę i uratuje swoich pacjentów? Te fantastyczne historie w swojej metaforycznej treści zawierają też przesłanie o sile miłości i konieczności życia w zgodzie. 

Tom pierwszy, jak już wcześniej wspomniałam: zawiera dwie historie. Pierwsza z nich jest zatytułowana Niesforny gargulec. Dlaczego niesforny? Bo ochlapuje wodą ludzi wychodzących z kościoła. Nic nie pomaga, by odwieść go od tych niecnych uczynków. Wkrótce ma zostać rozbity, ale... o pomoc zostaje poproszona weterynarka Enola. Czy pani doktor wraz ze swoim pomocnikiem postawią trafną diagnozę i zdołają uchronić gargulca przed zagładą? Historia jest krótka, ale interesująca. Chcemy poznać przyczynę problemów stworzenia i drżymy o jego los. Zakończenie i rozwiązanie sprawy również nam się podobało. Niesie ono ze sobą piękne przesłanie o miłości, potrzebie bliskości i życiu rodzinnym. Jest to naprawdę fajna opowiastka. 


Druga część komiksu nosi tytuł Na ratunek jednorożcom. Pomiedzy pewną grupą ludzi a jednorożcami powstaje konflikt, w wyniku którego zostaje zagrożone życie tych niezwykłych stworzeń. I tutaj do akcji wkracza Enola, by przeprowadzić śledztwo oraz postawić odpowiednią diagnozę. Dlaczego jednorożce zaczynają czuć się i zachowywać podejrzanie? Czy młoda lekarka znajdzie przyczynę i zapobiegnie najgorszemu? Ta opowieść opiera się na fakcie, że niekiedy w skutek naszych działań możemy zaszkodzić innym, choć było to całkiem niezamierzone z naszej strony. Bedziemy świadkami konfliktu, małej fali agresji, ale także poczujemy się zaintrygowani tajemniczą przyczyną choroby jednorożców, chcąc poznać jej źródło i rozwiązanie.Komiks ma duży format A4 i twardą oprawę. Prezentuje się bardzo ładnie. Bajkowe rysunki umilają czas czytania i pobudzają wyobranię, by można zobaczyć w myślach rozgrywające się wydarzenia. Sama bohaterka zaś to osoba, którą łatwo polubić. Kocha zwierzęta i stara się jak może, by je ratować. Zarówno sposób bycia weterynarki, jak i jej wygląd zachwycają. Zwłaszcza fioletowe włosy, o których wspomniałam na początku. Moja sześcioletnia bratanica była nimi urzeczona. Towarzysz Enoli, czyli kot Maneki również wzbudza pozytywne uczucia. Z pewnością zarówno chłopcy jak i dziewczynki przepadające za historyjkami z tajemnicą, niebezpieczeństwem i detektywistycznymi wątkami, chętnie poznają Enolę i niezwykłe zwierzęta. 

Komiks zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont

6 komentarzy:

 1. Ilustracje w moim klimacie, myślę, że to książka warta uwagi. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam, ale bardzo fajne komiksowe wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. To coś dla mojego juniora - muszę mu podsunąć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja bratanica uwielbia te komiksy

  OdpowiedzUsuń
 5. O rety , jednak komiksy nadal nie dla nas. Mimo ciekawej recenzji , mimo wielu plusów które tu widzę ,nie zachwycają mnie.

  Podoba mi się okładka i wydanie. Lubię twarde okładki w książkach , fajnie że ta seria też będzie miała takie okładki. Format S4 to też duży plus.
  Podoba mi się również tematyka. Weterynarz pomagający baśniowym stworkiem , zwierzętom. Sama kiedyś chciałam być weterynarzem , ale nie dałabym rady dokonać eutanazji na jakimikolwiek zwierzątku, dlatego pomagam jak umiem....dokarmiam bezdomniaki i wyłapuje chore dzikie zwierzęta jak np. jeże i wiozę je do lecznicy....W zeszłym tygodniu po 22 drugiej zawoxilsm z synem chorego jeża , którego najpierw musiałam złapać...

  Właściwie nawet trochę utożsamiam się z bohaterką komiksu.

  No cóż , plusów widzę tu sporo ,ale już sam fakt że to komiks jakoś mnie zniechęca oo sięgnięcie tej publikacji.

  Myślę że dla fanów komiksów to będzie gratka.

  Dziękuję za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja córeczka jest największą miłośniczką przede wszystkim kotków,ale również kocha konie , pieski i inne zwierzęta.Często opowiada że chciałaby w przyszłości zostać panią Weterynarz i pomagać zwierzętom.

  Ta seria o Enoli myślę że będzie odpowiednia dla mojej córki, choć trochę dziwi mnie fakt że propozycja dla dzieci wiekowa jest 3+ bo myślałam że to dla starszych dzieci jest.
  Myślę że ta propozycja jest bardzo fajna ,a my uwielbiamy książeczki z przesłaniem.

  OdpowiedzUsuń