niedziela, 26 czerwca 2022

Kamila Gurynowicz - "Hela sama robi siku", "Hela sama oddaje smoczek"

 

Autor: Kamila Gurynowicz

Tytuł: Hela sama robi siku, Hela sama oddaje smoczek

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 40 + 40

Wiek: 0-2 lat

Ocena: 9/10

Opis:

"Hela sama" to seria książek o małej dziewczynce, która każdego dnia uczy się nowych rzeczy. Książki zawierają bezcenną wiedzą w postaci poradnika dla rodziców, który podpowiada, jak uporać się z problemami typu: odsmoczkowanie, opieluchowanie, zachęcenie do jedzenia wszystkich pokarmów itd.

Żeby nauczyć się, jak akceptować swoje ciało, odbyłyśmy mnóstwo rozmów, chodziłyśmy na różne warsztaty, spotykałyśmy się z terapeutami, odkrywałyśmy pewne rzeczy razem ze znajomymi albo poznawałyśmy je z zagranicznych filmów. Zajęło nam to wiele lat. Dlatego teraz chcemy się zdobytą wiedzą i umiejętnościami podzielić jak skarbem z innymi – tak, żebyście ty i twoi znajomi wiedzieli to już dziś, a nie dopiero, kiedy będziecie dorośli!".

W tomie "Hela oddaje smoczek" dziewczynka dostaje od dziadków nową przytulankę, która ma pomóc jej w pożegnaniu smoczka. Początki są bardzo trudne, ale po jakimś czasie i przy pomocy smoczkowej wróżki, rodzinie udaje się pożegnać smoczek. 

Recenzja:

Książek o odpieluchowaniu powstało już wiele, tych o zaprzestaniu korzystania ze smoczkiem trochę mniej, niemniej to też temat podejmowany w publikacjach dla najmłodszych. Nie dziwi mnie wcale ta popularność, bo to ważne wydarzenia w życiu malucha. Sama jako rodzic korzystałam ze wsparcia takich książeczek, gdy córa podejmowała próby korzystania z nocnika.

Ta seria skusiła mnie tytułami - Hela SAMA wskazywało trochę (zwłaszcza w części o smoczku) na czynny udział dziecka w podjęciu decyzji o gotowości do odstawienia pieluszki i smoczka. Byłam ciekawa, czy autorka rzeczywiście pokusiła się o takie przedstawienie tematu, zresztą mi bliskie.

"Hela sama..." to rzeczywiście książeczki, w których podkreślono konieczność wzięcia pod uwagę gotowości dziecka na te wielkie dla niego kroki. Tytułowa bohaterka odmawia na przykład włożenia majteczek zamiast pieluszki, a mama szanuje jej odmowę i po prostu za jakiś czas podejmuje kolejną próbę. Dziewczynka początkowo sprzeciwia się także oddaniu smoczka - i mama znów nie zmusza jej do tego. Nie chodzi tu o uległość rodzica, ale o wzięcie pod uwagę gotowości dziecka, aby cały proces nie przebiegał w sposób przemocowy.

Kamila Gurynowicz, tj. autorka serii, jest psychologiem. Na końcu zawarła porady dla rodziców, które mogą być pomocne przy odpieluchowaniu i odsmoczkowaniu malucha. 

Dodam, że książki są bardzo miło dla oka zilustrowane, a tekst jest wdzięczny i napisane prostym, przystępnym dla najmłodszych językiem. Mogą się spodobać szerszemu gronu.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.

13 komentarzy:

 1. Wydawnictwo Wilga wydaje świetne książki - Martyna Stachulec

  OdpowiedzUsuń
 2. Ach Wydawnictwom Wilga zawsze ma świetne książki i idealnie trafią z tematem.

  Odpieluchwanie już dawno za nami. U nas to odbyło się bardzo szybko bo cały proces trwał tylko dzień ale znam kilka mam maluchów , które chętnie zaopatrzą się w te publikacjre. I choć wiele już powstało na tem temat książek ta kusi . Bardzo podoba mi się fakt że just tu kładziony nacisk na to żeby mieć pod uwaga przede wszystkim gotowosc dzieckam nie wolno zmuszać i nic robić na siłę. My czekaliśmy aż syn będzie gotowy , dlatego u nas ten proces trwał tak krótko. Podobnie u nas było że smoczkiem. Syn o nim zwyczajnie sam zapomniał , i też nic na siłę się nie odbywało. Bez stresu , płaczu i emocji. Ważne jest to by rozpocząć taki proces gdy dziecko będzie gotowe. Tak samo z chodzeniem ...

  Książeczki mają bardzo przyjemnie ilustracje.

  Z największą przyjemnością polecę te książeczki znajomym mamom przed którymi odpieluchwanie o odsmoczkowanie.

  Dziękuję za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 3. Ekstra. Pomocne są takie książeczki

  OdpowiedzUsuń
 4. Super książeczki bardzo pomocne nie dla nas ale pokaze siostrze myślę l że jeszcze trochę i się jej przydadzą

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładnie i ciekawie wydane książki, które na pewno pomogą najmłodszym oswoić się z nadchodzącymi zmianami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo wartościowe książeczki. Będą pomocne niejednej mamie i dziecku.

  OdpowiedzUsuń
 7. W naszej kolekcji też mamy coś podobnego :) tylko że "Hela sama na nocniku' Bardo fajna książka

  OdpowiedzUsuń
 8. Pomocne ksiażeczki. Teraz mojemu bratankowi się przydadzą takie

  OdpowiedzUsuń
 9. Teraz takie ksiażeczki przydadzą się mojej bratanicy

  OdpowiedzUsuń
 10. U mnie takie książeczki pomogły.

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękna kolorowa książeczka. Dzieciom się spodoba

  OdpowiedzUsuń
 12. Coś dla mojego bratanka. Cięzko mu się przekonać do nocnika

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajne książeczki. Warto po takie sięgać

  OdpowiedzUsuń