czwartek, 7 lipca 2022

Patrycja Zarawska - "Lato w świecie przyrody"


Autor: Patrycja Zarawska 

Tytuł: Lato w świecie przyrody

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 112

Wiek: 6-8 

Ocena: 8/10

Opis:

Seria przybliża dzieciom świat przyrody, przedstawia fascynujące fakty z życia zwierząt i roślin. Poruszono w niej różnorodne tematy przyrodnicze, opisano ciekawe rośliny oraz zwierzęta w różnych środowiskach życia: w stawie, w lesie, na łące, pod ziemią, pod wodą itp.

Seria zawiera tomy specjalne z gumką oraz tomy zdjęciowe, które świetnie się sprawdzą podczas wycieczek w teren. Dzięki nim łatwiej będzie zidentyfikować napotykane zwierzęta i rośliny.

Rozszerzenie serii "Młodzi Przyrodnicy”, tym razem w odsłonie zdjęciowej! Lato to drugi z tomów dotyczących polskiej przyrody podczas kolejnych pór roku. Omówiono w nim mnóstwo przyrodniczych ciekawostek, jakie młody czytelnik ma szansę zobaczyć i znaleźć latem. Dziecko dowie się, od czego pochodzą nazwy letnich miesięcy, co można zbierać na polu i w lesie, a jakie owoce, choć pięknie wyglądają, są trujące. Nauczy się rozpoznawać motyle, ważki, mrówki i gąsienice oraz zbierać leśne grzyby. Dowie się, dlaczego pokrzywy parzą, a owady żądlą. Pozna ekosystem morza, rzeki, jeziora i oczka wodnego, nauczy się rozpoznawać ryby i ślady w błocie. Przyjrzy się pierzącym się ptakom i zajrzy pod napotykane kamienie. Będzie wiedziało, jak i kiedy należy obserwować ptaki, ssaki, owady i inne zwierzęta. Dzięki kodom QR nauczy się rozróżniać różnych zwierząt i rozpozna je podczas spaceru. Wzór dzienniczka obserwatora pozwoli notować obserwacje, a indeks – odnaleźć szybko dane zwierzę czy roślinę.

Książka zawiera też praktyczne wskazówki, np. jak zachować się na rybach czy zrobić zielnik.

Recenzja:

Ta książka, przyznaję, że z dość niepozorną oprawą, jest prawdziwą kopalnią wiedzy o świecie fauny i flory, który możemy obserwować latem. To takie must have każdego ciekawego świata dziecka!

Mamy tu trochę "teorii", bo dowiemy się na przykład, skąd wzięły się nazwy miesięcy. Ale zdecydowana większość tej publikacji to takie wyruszenie w teren. Autorka zabiera dzieciaki w różne miejsca, które prawie każdy ma w okolicy - las, łąka, woda. Każde z takich miejsc kryje w sobie wiele tajemnic, nie zawsze widocznych na pierwszy rzut oka. Dopiero uważność, skupienie się na byciu tu i teraz, na obserwacji pozwala dostrzec te wszystkie cuda.

Młody czytelnik i odkrywca pozna między innymi różne owady, nauczy się rozróżniać motyle, dowie się, które owoce z łąki i lasu są jadalne, a które trujące, i zajrzy pod kamienie, dowiadując się, jakie żyjątka można tam spotkać. W tej książce nie brakuje także praktycznych porad. Co oznacza czerwony zachód lub wschód słońca? Czy jaskółki rzeczywiście latają nisko na deszcz? W jaką pogodę nie wyruszać na wyprawę? I co na taką wyprawę w teren zabrać? Co można zbierać, a czego nie? To tylko niektóre ze wskazówek. W dodatku można skanować kody QR i słuchać odgłosów zwierząt!

W publikacji znajduje się mnóstwo zdjęć, co uważam za jej bardzo dużą zaletę. Są takie książki, w których nawet najlepsze ilustracje nie zastąpiłyby zdjęć. I to jest jedna z nich. Polecam!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.

17 komentarzy:

 1. Książa pełna ciekawostek i pięknych ilustracji. Uwielbiam przyrodnicze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa książka i sama z chęcią bym ją poznała, głosy ptaków również. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Suoer ksiązka dla dzieci i nie tylko

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy z tej serii Wiosna. W świecie przyrody, która jest również bardzo ciekawa. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cos dla miłośników przyrody, Warto dzieciom pokazywać takie ksiązki

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna, przyznam, że sama z chęcią bym ją przejrzała. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super pozycha. Dużo ciekawostek, sama chętnie bym to przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 8. dla małych odkrywców to świetna propozycja

  OdpowiedzUsuń
 9. Sama z ogromną ciekawością poznałabym tą książkę. Przyrodnicze zawsze coś ciekawego ukazują. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mój synek ma 5 lat i uwielbia takie książki

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetne wydanie. Dzieci polubią tą ksiażke

  OdpowiedzUsuń
 12. Ilustracje są świetne. Sama bym chętnie przeczytała tą ksiażkę

  OdpowiedzUsuń
 13. Teraz poluję na jesienną wersję. Mojej córce bardzo się podobała ta książka

  OdpowiedzUsuń
 14. Super. Dzieciom na pewno się by spodobała

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ładnie wydane. Każdy dzieciak będzie zadowolony!

  OdpowiedzUsuń
 16. Wygląda świetnie. Dzieci powinny się chętnie uczyć z takiej książki

  OdpowiedzUsuń