czwartek, 9 lutego 2017

Cristóbal Joannon - "Uwaga wilk! I inne bajki Ezopa"

Autor: Cristóbal Joannon
Tytuł: Uwaga, wilk! I inne bajki Ezopa
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 64
Ocena: 6/10
Wiek: 6+ 

Opis:

Któregoś ranka spotkały się na gałęzi jaskółka z wroną.
Jaskółka zmierzyła wronę wzrokiem i rzekła:
– Natura obdarzyła mnie urodą, której tobie poskąpiła.
Wrona, szykując się do odlotu, odparła:
– Może i jesteś ładniejsza, ja za to lepiej znoszę zimowe chłody.

Bajki Ezopa, żyjącego w VI wieku p.n.e. greckiego niewolnika, należą do najsłynniejszych w historii literatury światowej. Tym razem klasyczni bohaterowie bajkopisarza – tacy jak konik polny i mrówka, żółw i zając, orzeł i kruk – powracają do nas w wersji opowiedzianej przez Cristóbala Joannona, znanego chilijskiego poetę. Niektóre historyjki są wiernym odbiciem Ezopowych oryginałów, inne nieco się od nich różnią, a wszystkie z ogromnym humorem i wdziękiem skomentowała obrazem Agata Raczyńska – polska ilustratorka znana między innymi z serii "Zosia z ulicy Kociej".

Recenzja:

Ezop to grecki bajkopisarz, który sławę zawdzięcza moralizującym opowieściom. Głównymi bohaterami jego utworów są zwierzęta, za pomocą których wyśmiewa ludzkie wady, zalety i postawy. Jestem pewna, że wielu z Was o nim słyszało i zna choć fragment jego twórczości. Uwaga, wilk! I inne bajki Ezopa to zbiór dwudziestu czterech utworów jego autorstwa, opowiedzianych na nowo przez Cristóbala Joannona, chilijskiego poetę. W książce znajduje się również nieco o życiu samego Ezopa.

Zbiór ten utrzymany jest w konwencji rozrywkowo-pouczającej. Dla każdej bajki przeznaczono dwie strony, a tekstu jest tu raczej niewiele. Znajdują się tu opowieści znane niemal wszystkim, których ponadczasowość i wydźwięk pozwoliły zdobyć przydomek klasyków oraz historie ciężej dostępne, o znacznie mniejszej popularności. Dzięki tej mini antologii ubogaciłam swoją znajomość twórczości Ezopa o kilka fantastycznych bajek, m.in. Uwaga, studnia! oraz Złudzenie.

Większość książki pochłaniają przezabawne ilustracje polskiej ilustratorki, Agaty Raczyńskiej, której wesołą twórczość znam już z serii Zosia z ulicy kociej. Prosta kreska rysunków, ich nietypowość i smaczna barwność zdecydowanie przykuwa wzrok i są one największą zaletą tej książeczki. Wspaniale oddają klimat bajek Ezopa i nadają im nowoczesnej odsłony, czego niestety nie mogę powiedzieć o tekście (a przynajmniej większości tekstów). Czytając odniosłam wrażenie, że Cristóbal Joannon niektóre opowieści chciał umieścić w owym zbiorze na siłę. Wydały mi się nieco sztuczne i nie do końca przemyślane, być może pisarzowi zabrakło nieco pomysłów. Miejscami również nieco przekombinował i choć bardzo cenię sobie twórczość Ezopa, nie spodobała mi się awangardowość i nowe spojrzenie na wiele bajek z tego zbioru. Przypadły mi do gustu za to wyjaśnienia co trudniejszych do wyłapania morałów, młodsi czytelnicy bez wątpienia to docenią. Kilka ostatnich stron, które zostały przeznaczone życiu Ezopa, również mogę z czystym sumieniem zaliczyć do udanych. Zostało one przedstawione krótko i na temat, z humorem. 

Uwaga, wilk! I inne bajki Ezopa to pocieszne i nowatorskie wydanie bajek greckiego bajkopisarza. Choć mam nieco do zarzucenia tekstowi, traktuję tę książkę jako ciekawe doświadczenie i nie mogę doczekać się kolejnych tego typu projektów. Jestem pewna, że każdy doceni tę książeczkę, ponieważ w przyjemny i figlarny sposób nawołuje do przemyśleń. Polecam jako podarek zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Recenzja została napisana dla portalu Papierowy Pies. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz