czwartek, 4 października 2018

Ewa Nowak - "Notes młodej pisarki"


Autor: Ewa Nowak
Tytuł: Notes młodej pisarki
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 208
Wiek: 13-16 lat
Ocena: 10/10

Opis:

Po „Sekretniku” nadchodzi „Notes młodej pisarki”! Ten notes to niezbędne akcesorium każdej szanującej się młodej pisarki! Piszesz do szuflady? A może masz już na koncie debiut? Twój styl jest rozpoznawalny? A może codziennie się zmienia i nie całkiem wiesz, jak chcesz pisać? Od czego zacząć, co zrobić, żeby zostać pisarką i konsekwentnie podnosić swoje pisarskie kwalifikacje? 
Ewa Nowak, nagradzana autorka pięćdziesięciu książek dla młodzieży w różnym wieku, wie na ten temat wszystko i chętnie podzieli się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem, z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru, bez ściemy i owijania w bawełnę. A zatem – do piór (i klawiatur)!

Recenzja:

Tak dużo mówi się o tym, by nie przelewać swoich marzeń na dzieci i nie czynić ich swoimi kopiami. W końcu różnimy się od siebie, a dzieci mogą mieć własne plany i marzenia, w których realizacji warto je wspierać. Nawet jeśli nie do końca są one zgodne z tym, czego sami byśmy dla nich chcieli. Tak, w teorii jestem mocna, to trzeba przyznać. A w praktyce co zrobiłam? Gdy tylko ujrzałam publikację o wdzięcznym tytule "Notes młodej pisarki", w myślach ujrzałam moją Zochę za lat kilkanaście, z tą właśnie publikacją w dłoniach i głową pełną pomysłów na swoje powieści, najlepiej obyczajowe - jak mama. Cóż, najwyraźniej przede mną jeszcze długa droga, by nauczyć się, czym macierzyństwo jest w rzeczywistości, a nie na kartach poradników.

Niemniej absolutnie nie żałuję, że sięgnęłam po tę książkę, bo jej zawartość sprawiła, że aż zapragnęłam cofnąć się o lat piętnaście i wtedy dopaść ją w swoje ręce. Jest po prostu genialna! To nie jest - a może nie tylko, bo w sumie kwestia motywacji też zostaje poruszona - poradnik z hasłami: chcieć to móc, dasz radę, uwierz w siebie. To prawdziwa skarbnica wiedzy dla początkującego pisarza, w dodatku zachęcająca także do działania - w publikacji obok sensownie, zwięźle i treściwie podanej teorii znalazło się miejsce na zadania dla czytelnika, co bardzo lubię we wszelkiego typu książkach mających czegoś uczyć.

Bardzo podoba mi się także pomysł zachęcenia do bycia szczerym we własnych zapiskach. Często młodzi ludzie, choćby z obawy przed kompromitacją, gdy ktoś inny przeczytałby najszczersze myśli i pragnienia, nie są w nich autentyczni. Chciałabym, aby z moimi dziećmi było inaczej - żeby miały do nas tyle zaufania, by wiedzieć, że nie sięgniemy po ich sekrety bez ich zgody, ale żeby miały także świadomość, że z każdą sprawą, mniej lub bardziej istotną, mogą do nas przyjść, żeby pogadać. Bo szczerość w osobistych zapiskach pozwala lepiej poznać samych siebie i to, co siedzi w nas głęboko, czasem wręcz nieuświadomione, że to w nas jest.


Pewnie, że nie każda osoba, która sięgnie po tę publikację, zostanie znanym pisarzem. Ale to nie znaczy, że nic z tego nie wyniesie. Po pierwsze ta wiedza może zaprocentować w szkole - fabuła, bohater literacki, to wszystko terminy, z którymi dzieciaki spotkają się także na lekcjacch. A po drugie - obecnie na rynku powstaje całkiem sporo zawodów, w których dobre operowanie słowem pisanym popłaca - copywriter, specjalista ds. SEO lub szerzej - marketingu.  W końcu nastają czasy, gdy studia humanistyczne nie są jedynie nic nieznaczącym papierkiem, ale konkretnymi kompetencjami potrzebnymi na rynku pracy. Dlaczego nie kształcić ich już wcześniej?

Jak dla mnie - książka genialna. Zdecydowanie polecam!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Egmont.

5 komentarzy:

 1. Sama jako dziecko tzn w wieku szkolnym pisałam wiersze i opowiadania. Czasem lubię do nich wracać. Może jakbym wtedy dostała taką książkę teraz była bym pisarką. Kto to wie... Zachęciła mnie te recenzja i napewno ta książka znjdzie się w mojej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mega <3 Świetny pomysł na prezent dla dziewczyny, która lubi pisać <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety - ta książka, to zupełnie nie moja bajka. Z powodu braku talentów pisarskich tudzież rozchwianej emocjonalnie nastolatki pod ręka, z żalem stwierdzam, iż książka ta nie zasili szeregów mej biblioteczki. :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem to świetny pomysł na rozwój wiedzy na temat pisania. Zawarte w niej cenne rady mogą być niezwykle pomocne dla młodych pisarek, ale też uczennic i uczniów chcących zachwycić nauczycieli języka polskiego. Z pewnością w przyszłości po nią sięgnięmy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama,pomimo mojego już nienastoletniego wieku chętnie przygarnę tą książkę do własnej biblioteczki. Może czegoś się nauczę? Choć i drugi egzemplarz, na przyszłość, może się przydać;) Choć na razie, również ze względu na wiek, moja Panna woli sztuki plastyczne:)

  OdpowiedzUsuń