piątek, 22 marca 2019

Marcin Jamkowski - "Wielcy wynalazcy"


Autor: Marcin Jamkowski
Tytuł: Wielcy wynalazcy
Wydawnictwo: Dwukropek
Data wydania: 2019
Liczba stron: 120
Ocena: 8/10

Opis:

Seria "Wielcy ludzie" to cykl książek dedykowany wybitnym postaciom, których nazwiska zapisały się w dziejach świata. "Wielcy wynalazcy" to książka dla dzieci, która w lekki i zabawny sposób przedstawia sylwetki naukowców i wynalazców oraz historie ich największych odkryć. Książka jest drugą częścią z serii "Wielcy Ludzie", w ramach której ukazali się już "Wielcy odkrywcy", a przed nami jeszcze "Wielcy przywódcy" i "Wielcy artyści". Każdy tytuł prezentuje sylwetki postaci związanych z daną tematyką. Tekst jest napisany w sposób czytelny i przyjazny dla dziecka, a jednocześnie przekazuje bardzo konkretną wiedzę, która będzie doskonałym przygotowaniem do dalszego poznawania świata. Publikacja jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy o fakty i ciekawostki, których nie obejmuje program szkolny.

Recenzja:

No i znowu Szymanowicz. Wiem, wiem, może staję się monotematyczna, ale nic nie poradzę na to, że mam słabość do jego ilustracji. Tym razem porwałam się na książkę, która nawet niespecjalnie przystaje do wieku mojej córy lub moich zainteresowań. Ale jedno spojrzenie na okładkę wystarczyło, byśmy weszły w posiadanie "Wielkich wynalazców".

Tytuł wiele mówi o zawartości publikacji, która wypełniona jest wielkimi postaciami ze świata nauki. Doceniam, że przekrój "branż", w jakich działali rzeczeni wynalazcy, jest bardzo szeroki. Od Gutenberga po Nobla, a ilość wielkich nazwisk w tej książce jest zdecydowanie zadowalająca. Sama zresztą nie wszystkie znałam, więc lektura i dla dorosłego może okazać się odkrywcza. 

Tekstu jest sporo, więc to raczej książka dla starszych dzieciaków. Trochę szkoda, że tekst jest ciągły, bo ubranie go w różnego rodzaju ramki, dymki dialogowe i tym podobne zdecydowanie by go uatrakcyjniło, ale za to jest bardzo konkretnie - nie ma tu przysłowiowego lania wody. Bardzo się cieszę, że ilustracje nie zostały potraktowane po macoszemu, ale zajmują miejsce na równi z tekstem - na jednej  rozkładówce mamy tekst plus mały obrazek, na kolejnej sam obraz, nie byle jaki, bo Szymanowicza. Widać, że nie oszczędzano na tej serii, oddając ręce czytelnika nie tylko sporą dawkę wiedzy, ale także prawdziwą ucztę dla oczu.Zaletą tekstu jest również to, że nie skupia się on jedynie na osiągnięciach danej osoby, ale także na jego życiu w ogóle. Autor ponadto zaznacza w niektórych przypadkach, że czasy nie były gotowe na przyjęcie danego wynalzaku i dopiero kolejne pokolenia go doceniły. Co to oznacza dla czytającego? Wielki wynalazcy byli zwykłymi ludźmi i tak naprawdę każdy z nas może zostać kimś wielkim. A to budujące przesłanie.

Książka ma grubą oprawę i duży format, więc będzie prawdziwą ozdobą domowej biblioteczki starszego dziecka. Mocna pozycja, warta polecenia.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dwukropek.

3 komentarze:

  1. Gruba oprawa swietna sprawa nie tak latwo sie zniszczy ksiazka ilustacje bardzo ciekawe

    OdpowiedzUsuń
  2. O,synowi przypadłaby do gustu. Ciekawa lektura, myślę że dorośli też by skorzystali.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ach ten Szymanowicz i jego ilustracje <3 a sama tematyka ciekawa, można się dużo dowiedzieć :)

    OdpowiedzUsuń