piątek, 7 czerwca 2019

Britta Teckentrup - "Drzewo"


Autor: Britta Teckentrup
Tytuł: Drzewo
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2019
Ocena: 8/10

Opis:

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zmienia się życie w lesie w czasie kolejnych pór roku?

Gdy na gałęziach drzew rozkwitają kwiaty, małe zwierzątka zaczynają wesołe zabawy wśród zieleniejących traw. W ciepłym letnim słońcu dojrzewają owoce, jesień barwi liście na czerwony i złoty kolor, a gdy spadają pierwsze śniegi, niedźwiedzie zapadają w zimowy sen

Pojawiająca się na kolejnych stronach wycięta dziupla pozwala śledzić wraz z zamieszkującą ją sową następujące w przyrodzie przemiany, a uroczy wierszowany tekst i czarujące ilustracje Britty Teckentrup ożywiają scenki w wyobraźni czytelników. Idealna pozycja dla przedszkolaków.

Recenzja:

Pory roku i ich cykliczność to jeden z trudniejszych tematów, jakie podejmuje się z dziećmi. Wiosna, lato, jesień, zima - dlaczego zmienia się pogoda, dlaczego występują w takiej kolejności, dleczego następne lato będzie dopiero za rok? I mimo szczerych chęci czasem po prostu brakuje nam odpowiedzi. To zrozumienie następstwa pór roku przyjdzie z czasem, jednak warto poza rozmową w takich tematach posiłkować się literaturą. Tym bardziej, że na rynku nie brakuje publikacji o takiej treści. Britta Teckentrup właśnie dodała do nich kolejną, której warto przyjrzeć się bliżej.

W przypadku "Drzewa" to nie słowa są jednak najważniejsze, tu dominuje obraz i... "dziury", czyli element wprost uwielbiany przez dzieci. A że w dziurze siedzi sowa, tym większe zaiteresowanie dziecka, mojego na pewno. Tekstu jest mało, ale za to jest on rymowany. Same rymy nie są może najwyższych lotów, ale to ocena dorosłego, myślę, że dziecię nie zwróci na to większej uwagi, bo tekst czyta się płynnie i dobrze podkreśla on to, czego dotyczy książka - to, jak zmienia się przyroda i życie w poszczególnych porach roku. Przyznaję, że dopiero zaczynamy na takie tematy czytać i rozmawiać z córą, więc nasza biblioteczka nie obfituje w książki o tej tematyce, niemniej uważam, że publikacja Britty Teckentrup jest dobra na taki właśnie start, bo poza porcją wiedzy serwuje dużą dawkę wrażeń estetycznych, no i posiada ona "dziury", co zawsze głupio brzmi w recenzjach, ale zawsze też podoba się młodym czytelnikom.

W przypadku tej książki największą zaletą jest obraz - ilustracje są genialne, klimatyczne, niby proste, a jednak nie pozwalają oderwać od siebie wzroku. To prawdziwa uczta dla oczu nie tylko dziecka, ale także dorosłego.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.

5 komentarzy:

 1. Moja wnusia jeszcze za mala na taka tematykę ale zapowiada sie ciekawie👍

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam książki dotyczące pór roku "Rok w lesie" i całą serię książek z ulicy Czereśniowej, one są dobre ale dla starszych dzieci, dopiero teraz 3letni siostrzeniec wykazuje nimi głębsze zainteresowanie, wcześniej to pojedyncze zwierzątka go interesowały. Więc ta dziś tutaj prezentowana wydaje mi się idealna dla młodszego szkraba, i do tego z "dziurką", dzieci takie naprawdę lubią. Fajna książka,nie tylko o porach roku ale też gdzie zwierzątka mieszkają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Marta Aleksińska7 czerwca 2019 19:19

  Drzewo jest ostatnio jednym z naszych faworytów ;) pięknie ilustrowana i te dziury, do zakochania. Mój trzylatek "czyta" prawie codziennie. Książka jest fantastycznym pretekstem do rozmowy. Polecam gorąco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super książeczka dla milusińskich.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow! Książka robi wrażenie. Świetny pomysł na oswojenie tematu zmieniającej się przyrody.

  OdpowiedzUsuń