piątek, 21 czerwca 2019

Ève Herrmann - "Biblioteczka Montessori. Astronomia"


Autor: Ève Herrmann
Tytuł: Biblioteczka Montessori. Astronomia
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Ocena: 10/10

Opis:

Pakiet edukacyjny dla dzieci przybliżający zagadnienia astronomii przygotowany zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori.

Astronomia to skomplikowana dziedzina nauki, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zgłębiały ją już przedszkolaki. Zestaw “Biblioteczka Montessori. Astronomia” został opracowany tak, aby już kilkuletnie dzieci z zainteresowaniem i ze zrozumieniem mogły przyswajać fascynującą wiedzę o kosmosie. 

Na pakiet „Biblioteczka Montessori. Astronomia” składają się: 
- obrotowa mapa nieba, 
- przewodnik po gwiazdozbiorach, 
- książeczka opisująca główne ciała niebieskie, 
- 60 kart edukacyjnych.  

Wszystkie materiały zostały wykonane z wielką starannością i zapakowane w praktyczne, estetyczne pudełko. Dzięki różnorodności pomocy dydaktycznych dzieci chętnie po nie sięgają i chłoną wiedzę. Uczą m.in. nazywać planety Układu Słonecznego czy odnajdywać na niebie Wielką Niedźwiedzicę. 

Biblioteczka Montessori to propozycja dla rodziców i nauczycieli, którzy chcą wykorzystać metodę Marii Montessori w pracy z dziećmi. 

Metoda Montessori: 
- rozbudza w dziecku naturalną ciekawość świata, 
- wspiera autonomię dziecka, zachęca je do samodzielnej pracy, 
- pobudza kreatywność, 
- uczy skupienia i samodyscypliny, 
- nauczyciel i rodzice są obserwatorami, którzy za pomocą odpowiednich narzędzi mogą towarzyszyć dziecku i być jego przewodnikami. 

„Biblioteczka Montessori. Astronomia” to pozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Recenzja:

Pedagogika Marii Montessori jest coraz mocniej rozpowszechniana w naszym kraju. Przedszkola i szkoły montessoriańskie powstają już także w mniejszych miejscowościach, na rynek masowo są wypuszczane drewniane zabawki inspirowane tą metodą (czasem naprawdę, czasem niestety to określenie stosowane jest na wyrost). I choć nie mam w planach zapisania dziecka do montessoriańskiej szkoły, to ochoczo korzystamy z wybranych elementów metody Montessori, bardzo chwaląc sobie jej edukacyjne walory i doceniając nacisk kładziony na umiejętności poznawcze dziecka.

Zestaw "Biblioteczka Montessori. Astronomia" trafił w nasze ręce w odpowiednim czasie, właśnie jesteśmy na etapie szycia maty z układem słonecznym - odpowiedzi na zainteresowanie mojej córy planetami, na które natknęła się w jednej z książek. Zosia jest jeszcze co prawda za mała, by w pełni korzystać z dobrodziejstw tego pakietu, niemniej wybrane elementy już teraz wzbudzają jej zainteresowanie, reszta poczeka, aż córa podrośnie.

W skład zestawu wchodzi obrotowa mapa nieba, przewodnik po gwiazdozbiorach, książeczka opisująca główne ciała niebieskie oraz kilkadziesiąt kart edukacyjnych, w tym karty trójdzielne z planetami i innymi elementami galaktyki wraz z etykietami. Warto dodać, że dołączone do pakietu książki są napisane w sposób przystępny dla młodego czytelnika, z uwględnieniem jego możliwości poznawczych. Etykiety z kolei zostały opisane czcionką, która ułatwi samodzielne czytanie starszym dzieciom. Zosia na razie to właśnie z kart edukacyjnych korzysta, rozpoznając planety i dopasowując do nich nazwy, które ja odczytuję.

Tym, co od razu rzuca się w oczy w pierwszym kontakcie z pakietem "Biblioteczka Montessori. Astronomia" jest solidne wykonanie - począwszy od pudełka, na kartach i etykietach skończywszy. Na pewno wpływa to korzystnie na trwałość poszczególnych elementów, które posłużą dłużej, ciesząc młodego odkrywcę kosmosu.

Ten zestaw ucieszy zarówno trzylatka, jak i dziecię w wieku wczesnoszkolnym, tak więc docelowa grupa odbiorców jest naprawdę szeroka. I przede wszystkim - jest on wart zainwestowanych w niego pieniędzy, bo będzie rósł razem z dzieckiem, wzbogacając jego wiedzę w tym niełatwym temacie.

Pakiet zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

4 komentarze:

 1. Mi to wpadło w oko już jakiś czas temu. Coś cudownego, poczekam aż moi siostrzeńcy podrosną i na pewno im to kupię!

  OdpowiedzUsuń
 2. No proszę, od razu można polubić astronomię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Marta Aleksińska25 czerwca 2019 22:51

  Super edukacyjna zabawa! Maria Montessori miała mnustwo świetnych pomysłów jak wspomagać rozwój dziecka poprzez zabawę właśnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Doskonały sposób na zapoznanie się z astronomią. Dzięki takim lekturom dzieci mogą poszerzyć swoja wiedzę, zainteresować się czymś nowym. Kto wie, może to być początek astronomicznej kariery😉

  OdpowiedzUsuń