sobota, 15 czerwca 2019

"Wielka księga ortografii i gramatyki" i "Wielka księga mody"

Autorzy: Urszula Andrasik, Elżbieta Markowska, Beata Szurowska; Magdalena Marczewska
Tytuły: Wielka księga ortografii i gramatyki; Wielka księga mody
Wydawnictwo: MAC Edukacja
Rok wydania: 2019; 2018
Liczba stron: 144; 144
Ocena: 9/10

Opis: 

„Wielka księga ortografii i gramatyki” to wyjątkowa publikacja dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Zawarto w niej różnorodne zadania, które wprowadzają dzieci w świat pojęć z nauki o języku, takich jak: rzeczownik, przymiotnik, czasownik, przysłówek. Ćwiczenia ortograficzne dotyczą pisowni wyrazów z u, ó, rz, ż, ch, h, a także wyrazów ze zmiękczeniami i utratą dźwięczności. Atutem publikacji są także proste i czytelne reguły pomocne w nauce poprawnego pisania. Urozmaicone i ciekawe zadania rozwijają koncentrację uwagi i pozwalają utrwalić poznane zasady ortograficzne. W publikacji znajdują się krzyżówki, rebusy, kolorowanki, diagramy oraz inne rodzaje zadań, które sprawiają, że dzieci uczą się przez zabawę.
Dzięki tej książce staniesz się mistrzem ortografii i specjalistą od gramatyki.
***
Która dziewczynka nie marzy o tym, by zostać modelką albo projektantką!
„Wielka księga mody” to publikacja dla kreatywnych fanek mody. Dziewczynki będą mogły zrealizować swoje artystyczne koncepcje: wymyślić stroje dla modelek, stworzyć wspaniałe stylizacje według wzoru lub własnego pomysłu, zaprojektować spódnice, bluzki, buty, torebki i inne akcesoria, wybrać uczesanie, które najlepiej komponuje się ze strojem, a także zdecydować, jak ma wyglądać idealna suknia na bal. Do zadań projektantki będzie należało także wykreowanie odpowiedniego stroju na spacer czy do klubu fitness. W książce znajdują się też ciekawe zadania związane z pokazami mody, kolorowanki i zadania na spostrzegawczość.
Do stworzenia oryginalnych projektów mogą posłużyć także dwustronne ozdobne karty do wycięcia, umieszczone na końcu publikacji.
A więc do dzieła! Chwyć kredki i zostań projektantką mody!

Recenzja:

„Wielka księga” to zestawienie dwóch wyrazów, które bardzo często kojarzy nam się z encyklopedią, czyli książką posiadającą wiele treści. Dzisiaj zaproponuję wam dwie różniące się tematycznie, ale podobne w formie wydania, zbiory zadań nieposiadające zbyt dużo tekstu, o tytułach zapoczątkowanych tymi dwoma słowami. Są to: Wielka księga ortografii i gramatyki z serii Bawię się i uczę oraz Wielka księga mody. Pierwsza z nich jest idealna dla uczniów, którzy mają problemy z opanowaniem wiedzy z zakresu języka polskiego lub po prostu chcą ją przećwiczyć. Natomiast druga to publikacja skierowana do każdej dziewczynki lubiącej kreatywne zadania i interesującej się różnego rodzaju strojami.


Jeśli szukacie ciekawie wydanego zbioru różnorodnych ćwiczeń to obie książki spełniają te funkcje. Umiejętnie połączono w nich naukę z wartościową zabawą. Wielka księha mody ma charakter bardziej nastawiony na zabawę, chociaż również posiada walory edukacyjne. Każda strona obu ksiąg to zarówno wyzwanie jak i atrakcja dla dziecka, które z ciekawością podejmuje się wykonania czekających na niego zadań. 


Wielka księga ortografii i gramatyki to publikacja obowiązkowa dla każdego ucznia, który zaczął już naukę w szkole podstawowej. Podzielona jest na kilka działów z języka polskiego, które są oznaczone innym kolorem brzegu kartek, dlatego łatwo jest odnaleźć interesujące nas zagadnienia. Wśród nich znajdziemy zadania dotyczące: alfabetu, głosek i sylab, rodziny wyrazów, części mowy. Ponadto, zawarto w niej różne ćwiczenia z zastosowaniem wielkiej litery i zasad ortografii. Książka jest bogata w naprawdę wiele zagadnień i stanowi praktyczne kompendium wiedzy, które w ciekawy i przystępny sposób zachęca do nauki. Informacje konieczne do zapamiętania wyróżniono, co pozwala na lepsze ich odczytanie i zrozumienie oraz ułatwia zapamiętanie. Na pierwszej stronie zilustrowano w przejrzysty sposób wszystkie działy tematyczne z zakresu ortografii i gramatyki, które dziecko powinno opanować wręcz do perfekcji po wykonaniu wszystkich ćwiczeń zawartych w księdze. Oczywiście w ich wykonywaniu niezastąpiona jest pomoc rodzica, który powinien wytłumaczyć uczniowi trudniejsze pojęcia i zasady ortografii.


Natomiast Wielka księga mody to publikacja zapewniająca młodym damom ciekawą rozrywkę, której motywem przewodnim są różnego rodzaju stroje i ubranka. Znajdziemy tu wiele zadań na spostrzegawczość i mnóstwo kolorowanek uwielbianych chyba przez każdą młodą księżniczkę. Na każdej stronie znajdują się rysunki przeznaczone do pomalowania według własnego pomysłu. Są to w głównej mierze wizerunki różnych dziewcząt w wielu stylizacjach wzbudzających ciekawość i pobudzających pokłady dziecięcej kreatywności. Dodatkową atrakcją są dołączone arkusze z kolorowymi wzorami, z których można zaprojektować i wyciąć własne wzory modnych ubrań. Mnogość ćwiczeń sprawia, że długi czas spędzony w świecie mody wyśle nudę w zapomnienie. Można zatem do woli kolorować, wycinać i ćwiczyć spostrzegawczość przez wiele godzin a nawet kilka dni. Nie sposób bowiem wykonać wszystkich zadań za jednym razem.


Obie książki zawierają dużo zadań. Kolorowe rysunki zachęcają do ich rozwiązania a duża czcionka ułatwia samodzielnie odczytanie przez starsze dzieci. Wielką księgę ortografii i gramatyki polecam zwłaszcza uczniom rozpoczynającym drugą kasę, bo zawiera obszerny zakres wiedzy z języka polskiego. Natomiast Wielka kięga mody może być doskonałym prezentem już dla młodszych dziewczynek, na przykład czteroletnich, które wraz z opiekunami z pewnością chętnie będą odkrywały jej uroki. Na jednej stronie umieszczono co najwyżej dwa zadania, dzięki czemu wszystko jest przejrzyste i wyraźne. Treść ćwiczeń jest zrozumiała i nie sprawia większych trudności w ich rozwiązaniu. Format wydania również okazuje się przyjazny a tekstura papieru ułatwia pisanie i kolorowanie. Wszystko to daje możliwość wygodnej i przyjemnej pracy w połączeniu z zabawą.


Zarówno Wielka księga ortografii i gramatyki, jak i Wielka kięga mody to ciekawe publikacje pobudzające kreatywność dzieci i dostarczające wiedzy wraz z możliwością przyjemnego spędzenia czasu. W jednym wydaniu znajdziemy obszerny zakres wiedzy utrwalający i podsumowujący umiejętności z różnych dziedzin języka polskiego. Wielka księga mody natomiast zachwyci dzieci spragnione kreatywności, kolorowania i inspiracji do tworzenia własnych projektów. Jest idealną propozycją dla młodych artystek, a więc tak naprawdę dla każdej dziewczynki.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Dwukropek.

6 komentarzy:

 1. Wielka księga ortografii i gramatyki mi się podoba, fajny sposób na naukę języka. Księga mody na pewno spodoba się starszym dziewczynkom, które już się same ubierają i wybierają ubrania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Marta Aleksińska19 czerwca 2019 16:47

  Zapowiada się wiele godzin wspaniałej zabawy połączonej z nauką, czyli to co lubimy najbardziej ;) zastanawiam się tylko czy ta wielka księga mody zainteresuje chłopca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że bardziej dziewczynkę, ale kto wie... niektórzy chłopcy też mogą zainteresować się modą, kolorowaniem i ciekawymi zadaniami ;)

   Usuń
  2. Marta Aleksińska3 lipca 2019 16:20

   Mam w domu parke, więc chętnie to sprawdzę ;)

   Usuń
 3. Idealny zestaw dla mojej córki, która od września rozpocznie naukę w pierwszej klasie. Jedna książeczka pomocna w nauce. Druga idealna na kreatywny odpoczynek po ciężkim dniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała - dla dziewczynek, no może nie tylko.

  OdpowiedzUsuń