wtorek, 2 lipca 2019

Agnieszka Skórzewska-Skowron - "Opowieści biblijne"


Autor: Agnieszka Skórzewska-Skowron
Tytuł: Opowieści biblijne
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 80 
Ocena: 8/10

Opis:

Opowieści biblijne dla młodszych dzieci.
W przystępny sposób przybliżają maluchom najważniejsze tematy związane z kanonem wiary chrześcijańskiej. Stary Testament reprezentują takie historie, jak: stworzenie świata, arka Noego, wieża Babel, Dawid i Goliat, dekalog. Z Nowego Testamentu wybrane zostały przypowieści, historie z życia Jezusa, cuda przez niego czynione. Tekst dopełniają ilustracje, które działają na wyobraźnię i zapadają w pamięć dzieci.

Recenzja:

Dość długo szukałam książki, która mogłaby przybliżyć mojej córce biblijne zagadnienia. Było to o tyle trudne, że Zosia, choć czytać uwielbia, to nie ma jeszcze nawet dwóch lat, więc spora ilość publikacji odpadała już na starcie, będąc przeznaczona dla zdecydowanie starszych pociech. I szczerze powiedziawszy, sądziłam, że ta również odczeka swoje na półce. "Opowieści biblijne" wzbudziły jednak zainteresowanie u córy, gdy czytałam je ja do recenzji. Zosia usiadła ze mną i po prostu powiedziała: czytaj.

Jako że opowieści nie są zbyt długie, kilkustronicowe, ale pisane sporą czcionką, najczęściej czytałyśmy jedną, bywało, że dwie. Wracałyśmy do tej książki wtedy, gdy Zosia miała na to ochotę i po dłuższym czasie udało nam się przeczytać całą. I powiem, że jestem mile zaskoczona, że się udało. Tekst to jedno, ale sądzę, że było to możliwe także dzięki ilustracjom. Nie są one może bardzo w moim typie, niemniej córze się podobają, a to najważniejsze.

Publikacja zawiera aż dziewiętnaście biblijnych opowieści, więc jest to dłuższa lektura. Mamy tu podział na Stary Testament i Nowy Testament. Nie zabrakło historii o stworzeniu świata z miłości Boga, o wygananiu z raju, dziesięciu przykazaniach czy Jonaszu. Spisano tu także oczywiście narodziny w Betlejem i cuda czynione przez Jezusa. Podoba mi się, że tekst jest dostosowany do młodszych odbiorców. Ponadto znajdują się w nim bezpośrednie zwroty do czytelnika oraz nawiązania do codzienności dzieci. Dzięki temu lektura staje się bliższa, bardziej zrozumiała. Z kolei duża czcionka sprawia, że starsze pociechy mogą czytać ją samodzielnie.

Cieszę się, że trafiłyśmy na tę publikację. Jest świetna jak na pierwszą książkę, która zacznie wprowadzać dziecko w świat biblijnych opowieści. I to bez względu na wiek - nada się i dla dwulatka, i dla siedmiolatka, który podejmie się lektury samodzielnie. Polecam!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.


6 komentarzy:

 1. Idealna pozycja dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Marta Aleksińska3 lipca 2019 16:17

  Już wiem co syn znajdzie w tym roku w bucie ;) super że pojawiają się taki pozycję dla najmłodszych bo to bardzo wymagający odbiorcy i nie jest łatwo przekazać im trudne treści.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobra pozycja książkowa dla rodziców chcących dziecku pewne aspekty wiary wyjaśnić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się dobry tytuł dla młodych czytelników. Skoro teksty dostosowane do maluchów, ilustracje czytelne i miłe dla oka, to nic tylko kupować i czytać :) ... będę szukać w księgarniach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ula Brykała7 lipca 2019 21:40

  Moja córka warto się nie słucha o "Bozi". Sęk w tym, że dziecięcą literaturę religijną mamy tylko "świąteczną". Pokazana w recenzji książka na pewno przypadłaby moim smykom do gustu. Głęboko wierzę, że wybawiłaby mnie także przed całorocznym przeżywaniem Bożego Narodzenia i słuchaniem kolęd �� czasem to już od 6 rano mam dzisiaj w Betlejem...oszaleć można. Zdecydowanie to pozycja dla nas!

  OdpowiedzUsuń
 6. Cenię takie książki. Trudno znaleźć coś pomocnego dla rodziców, aby porozmawiać z dzieckiem na ten trudny temat.

  OdpowiedzUsuń